1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Adana'da Öğrenciysen

'Öğrencilik' forumunda FanClup tarafından 8 Mayıs 2013 tarihinde açılan konu

 1. FanClup

  FanClup Moderator

  "Adana'da öğrenciysen, Adana'yı bilmeyen insanların sana sanki savaşın ortasında yaşıyormuşsun gibi dehşetle yaklaşmasına alışkın bir hayat sürdürürsün.
  Kolaydır Adana'da yaşamak, azıcık öğrenim kredisiyle bile paşalar gibi öğrencilik hayatı yaşanan yerdir. Hem ucuzdur, hem de esnaf fazla merhametlidir. Kebapçıya gittiğinde 5 farklı salatan ve yemeğin üzerine içtiğin sayısız çay bedavadır!
  Kontör almaya girdiğin büfe sahibi, öğrenci olduğunu öğrenince bir de bir paket makarna uzatır sana, kontörün Adana'ya özgü promosyonu maskesi altında..
  Adliye haberleriyle ün yapmış bir tehlikeli şehirdir Adana! Adana'da geçen bir yılın sonunda, otobüsleri durdurup birbirlerine satırlarla saldıran şoförleri sakince izler, senin olduğun otobüsün şoförü ölmezse sağ sağlim yoluna devam edeceğini bilirsin. Çünkü kimsenin derdi seninle değildir sana bulaşmaz hiçbir kavganın ucu, bunu öğrenirsin. Hatta birkaç yıl sonra otobüsten tezahürat ederek kendi şoförünü gazlayan bir topluluk içinde bulursun kendini
  Varoş mahallelerde panzerlerin beklemesi size şaşırtıcı gelmez mesela, doğal bir korunma biçimidir Adana için.
  Adana'da öğrencilik yaptıysan en az 30 kez bedeninin yarısı otobüsün dışında gitmişsindir fakülteye kadar. 10. seferden sonra bedenine vuran rüzgardan hasta olmadan keyif almanın taktiklerini öğrenirsin!
  Ayın 7'sinde kredilerin çekilip bütün kebapçıların öğrenci dolduğu memlekettir Adana. 7'sini 8'e bağlayan gece çiftler beraber uyumaz çünkü herkes buram buram soğan ve şalgam kokmaktadır
  Otobüs muavinlerinin özellikle öğrencilere karşı samimiyetinden dehşete düşülen ama sonra alışılan şehirdir. Kimisi sabahki uykusuzluğunuzu azarlama hakkı bile görür kendinde
  Sabahları bir turuncu otobüsün bozulup içindeki yolcuların arkadan gelenlere dağıtılmasına alıştığınız için evden 10 dakika erken çıktığınız memlekettir. Arkadan gelen otobüsün muavininin kapının önünde durup "Sadece Galatasaraylılar binsin herkese yer yok nasılsa" diyebildiği tek yerdir!
  Adana'da yemek demek kebap demektir; yemeğin yanında şalgam içmeyi öğrenirsin! Ve en güzel kebabın en pis yerlerden yeneceğini kabullenirsin istemesen de! En güzel yaz akşamı, Menderes'te bici yemeye gidilendir! En güzel kış gecesi ise yine aynı yerde, üşüye üşüye salep içmeye gidilir!
  Adana'da içiyorsan, gece alkolden sonra şırdan denen bir şeyle tanışırsın, tanıştığın gün dehşete düşersin ama bir daha vazgeçemezsin! Bilmeyenlerin "ııyykk, ööyyğğ" seslerini duymazsın o ilk ısırığı aldıktan sonra ve gözlerinin içine baka baka ağzından ipini çekerek pisliğin dibine vurmanın zevkini yaşamayı öğrenirsin
  Delikanlı şehirdir Adana, en entel erkeği bile tespih çeker, hesabı kendi öder!
  Polisinin megafondan her türlü muhabbeti yaptığı tek şehirdir belki de! Birbirlerine laf atar, dalga geçer, sizle resmen megafondan sohbet eder Adana polisi!
  Adana'da yaşıyorsanız "6buçuğuncu durak" komik bir şey değildir gayet doğaldır. Buçuklu durakların olduğu tek memlekettir çünkü!
  Adana'da öğrenci olmak kış aylarında üşümeyi unutmak demektir bir anlamda. Yazın o kavurucu hatta öldürücü sıcağında ise bir komando gibi hayatta kalma becerileri edinirsin. Üzerine yapışan tişörte, sırılsıklam bedenine karşı dimdik ayakta durmayı öğrenirsin. Sıcağa karşı serinleme taktikleri geliştirirken herkes insan zekasının üstünlüğünü bir kez daha fark edip hayran kalır. Tişörtlerin buzluktan çıkarılıp giyildiği memlekettir Adana!
  Ve sıcak yaz günlerinde çoluk çocuk donla kanalda yüzenlerin yanından şaşırmadan geçebilmektir! Islak donların yapıştığı popolara açık ağızla bakakalmayanların şehridir!
  Adana'da öğrenciyseniz, sosyeteye karışmak Ziyapaşa'da kahve içmektir...See More Turgut Özal, Süleyman Demirel, Adnan Menderes, Kenan Evren, Alparslan Türkeş'ten oluşur dolandığınız yerler.
  Adana'da kırmızı ışık beklerken vitesi boşa almamayı öğrenir insanoğlu. Çünkü sarı yandığında siz birinci vitese geçene kadar bütün kornalar size küfrede küfrede inletir ortalığı!
  "Koymak" kelimesi yerine "katmak" kelimesinin kullanılmasına gıcık olsanız da alışırsınız çay katmaya(!) bir süre sonra!
  Küfür size kötü gelmez Adana'da yaşıyorsanız.Küfretmenin sanatsallaştırıldığı, en orijinal küfürlerin icat edildiği memlekettir çünkü! Hatta "aq" kalıbı(!) bağlaç olarak kabul edilir ve bunu TDK'nın da kabul etmesi için yürüyüş düzenlendiği iddia edilir
  Adana'da geçen öğrencilik yıllarından sonra dilinize "nabiyün, sen bilün" gibi kelimeler kazandırır bu şehir.
  Küçüksaat, Büyüksaat, Saydam Caddesi.. hepsi totalde ÇARŞI'dır artık ayrı gayrısı yoktur!
  Muavinlerinin "Gazipaşa, Cemalpaşa, Sular, İstasyon, Atatürk caddesi, Gülbahçesi, Küçüksaat, Büyüksaat, Yağ Camii, Altıkat, Çaaarşıııı.." cümlesini 1 saniye içinde söyleyebildiği rap aşkıyla yanan memlekettir!
  Sabahın köründe ciğerle kahvaltı yapmanın insani kabul edildiği şehirdir. Bu yüzden göbeklidir Adana erkeği, kalçası geniştir Adana hatunlarının. Sıfır bedene papuç bırakmayan harbi memlekettir!
  Adana'da okuyan öğrenci karşıdan karşıya geçmek için yaya geçidi kullanmaz, ışık beklemez! Kendini arabanın önüne atarak karşıya geçer ve demirlerin üzerinden atlar!
  Her türlü yol tarifini Duygu Kafe'den başlayarak anlatmayı öğrenir insan. Ya Duygu KAfe'ye varmadan, ya Duygu Kafe'yi geçincedir her yer. Ve hatta Duygu Kafe'den 1 km sonra diye bile anlatılabilir ÖZal'daki bir yer..
  Adana'da yaşıyorsan metronun yerin altından değil de üzerinden gitmesi hiç de komik değildir!
  Hava almaya, arkadaşlarla buluşmaya, kafa dinlemeye veya gezmeye kampüse gider Adana öğrencisi. Çünkü görebileceğiniz en muhteşem manzaralı, en güzel kampüslerden biridir Çukurova'nın kampüsü.
  Adana öğrencisi için en süper market Groseri'dir ve nasıl bilmez ki bunu bilmeyen! Şaşırtıcıdır!
  Sabancı'nın inşa ettikleriyle dolduğu için adının bir gün Adana-sa olarak değişmesi durumuna şaşırmaz, onay verirsiniz.
  Ve Adana'da öğrenci olduysan artık Adanalısındır, Allah'ın adamısındır! Kopamazsın bu plakası gibi 1 numaralı memleketten!"
   
  Tags:
 2. selcuk

  selcuk Member

  Cevap: Adana'da Öğrenciysen

  Adana gerçekten güzel ve değişik memleket herkesin hayatında en az bir kere gidip görmesi gerekir bence. Gayet güzel ve değişik bir paylaşım olmuş teşekkürümler.
   

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...