1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Alexa'da Hızlı Düşme

'SEO Teknikleri' forumunda Powers tarafından 31 Ekim 2012 tarihinde açılan konu

 1. Powers

  Powers Administrator Site Yetkilisi

  Alexa sizlerin de bildiği gibi sitelere ziyaret değeri üzerinden puan veren bir sistemdir. Yani dünyanın en çok ziyaret edilen sitesinin alexa sıralaması 1 gibi.

  Bir web sitenizi alexa'ya ilk kaydettiğinizde 20-30 milyon arasında bir değer alır. Eğer sitenizi açıldığı gün kaydetmediyseniz bu sayı 10 milyonlara kadar düşebilmektedir. Yani dünyanın en çok ziyater edilen 10 milyonuncu sitesidir.

  Web sitenize giren ziyaretçi sayısı arttıkça ise bu düşüş hızlanacaktır. Alexa'da esas düşüş 2 Milyonda başlar. 2 milyona kadar olan düşüşler yanıltıcıdır. Eğer gerçekten iyi bir siteniz varsa zamanla ilk 100.000deki yerini alacaktır ve burdaki değer daha derçek bir değerdir.

  Jingling tarzı bir bot programı hitinizi artırmak için akla gelen ilk yol olsa da alexa'da düşüşle pek alakası yoktur. Çünkü sitenize giren botlar sitenizi saniyeler içerisinde terk edecektir. Bu durumda sitenizin ortalama ziyaret süresi azalacak ve hemen çıkma yüzdesi artacaktır. Bu alexa için istenmeyen bir durumdur.

  Alexa'da düşüş için aranan öncelikli şart hedeflenen ülkeden uzun süreli ziyarettir. Örneğin web siteniz Türkiye'de ise jingling bot programı ile Çinden yapılan kısa süreli ziyaretler alexa skorunuzu etkilemeyecektir. Farklı şekilde söylemek gerekirse 10 saat bot programını açıp sitenizde 3 saniye kalan binlerce ziyaretçi yerine 3 er dakika arayla sitenizdeki 5 sayfayı gezip 10 saat boyunca en son girdiği sayfayı açık bırakan 5 farklı ziyaretçi sizin için daha faydalı olacaktır.

  Alexa'da hızlı düşüş için özel çaba harcamaya gerek olmadığını belirtelim. Karşılıklı 5 yıldız almalar belki başlangıçta işinize yarayacaktır ancak bir süre sonra organik hitiniz azaldığında alexa düşüşünüz duracak hatta gerilemeye bile başlayacaksınız.
   
  Tags:
 2. webtalist

  webtalist New Member

  Alexa web site ziyaret hızı sadece bir etmendir. Yani 1. sıradaki sıra en çok hit alan site olmuyor. Bunu birçok örnekle açıklayabilirim size. Web site ziyaretçi sayısı, sitede geçirilen zaman ( alexa toolbar eklersen daha çabuk düşüyorsun), backlink sayısı, alexa yorum kasanlar oluyorki bu çok komik oluyor. 100k hit alan 10 yorum var 5k alan sitede 100 yorum yapay olan şeyler komik oluyor.
   

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...