1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Alkol Ve Dalış ! ! !

'Su Altı Dünyası' forumunda selcuk tarafından 13 Aralık 2012 tarihinde açılan konu

 1. selcuk

  selcuk Member

  Dalışta Bira İçilmesi

  Bazı balıkadamlar dalış öncesinde, dalış süresince ve dalış sonrasında bira içmekte israrlıdırlar. Dalışta alkollü içecekler tüketilmesinde herhangi bir tehlike var mıdır? Kısaca cevap vermek gerekirse, dalış öncesi ve dalış seyahati süresince alkol alınması balıkadamın sadece kendisi için değil aynı zamanda dalış eşi için de tehlikelidir!

  Kandaki Alkol Yoğunluğu (KAY)

  Araştırmalar, kişisel bilgilerin işlenmesindeki yeteneğin kesin bir şekilde azaldığını, dikkat gerektiren işlerde, kandaki alkol seviyesi %0.0 olmasından saatler geçtiği halde, kişilerin dikkatlerini yeteri kadar toplayamadığını kesin olarak göstermektedir. Bunun anlamı ise özellikle kandaki alkol yoğunluğu seviyesinin yüksek olduğu alkol alma sürecinde veya akşamdan kalma bir balıkadamın hasar riskinin anlamlı bir şekilde arttığıdır.
  Amerika Birleşik Devletlerinde, AMA'nın üst limiti, araç kullananlar için % 0.05'tir. Yabancı sularda bulunulması ve dekompresyonsuz dalış için bir takım karışık becerilerin uygulanması gerektiğini düşündüğünüzde, dalış amacıyla teknedeyden çok az dahi olsa, içki içmek akıllıca değildir.

  Alkolün Verdiği Zaafiyetler

  Dalış öncesindeki 24 saatte, teknede alkollüyken veya teknede alkol alındığında, aşağıda yer alan ve güvenli dalış için gerekli davranışlarda zaafiyet oluşmaktadır:

  � Tepki süresi
  � Görsel takip yeteneği
  � Dikkat yoğunluğu
  � Dikkat gerektiren işlerde bilgi işleme yeteneği
  � Algılama (Yargılama)
  � İstemli hareketlerin uygulama becerisi.

  Teknede alkollü bulunanlar zafiyet hissetmezler ve zafiyetleri varmış gibi görünmezler ancak kesinlikle zafiyet içerisinde ve uzun sürede dahi alkolün etkisindedirler. Ortalama miktarda alkol tüketimi, açıkça kendimize zarar verdiği gibi yüksek olasılıkla ciddi kazalara da yol açabilecektir.

  Alkol Sıvı Kaybına Neden Olur (Bir İdrar Söktürücüdür)

  Bu tehlikelere ilave olarak kesin tehlike ise alkollü içeceklerin sıvı kaybına neden olmasıdır. Sıvı kaybının, dekompresyon hastalığı nedenlerinin başlıcalarından birisi olduğu düşünülmektedir. Hangi formda olursa olsun, alkol böbrekleri direkt olarak etkiler ve vücut sıvılarının zorunlu olarak azalmasına neden olur. İçki içme alışkanlığı olan dalış eşiniz zeki ve akıllı birisi ise, bunun sadece bir öğüt vermeden ibaret olmadığını Soğuk bir bira yazar tarafından hoşgörülse de- içkiliyken dalmanın güvenli bir aktivite olan dalışı, kendisi ve ailesi için kabusa dönüştürebileciğini bilir. Eminim ki O, dalış eşini tehlikeye atmamak için dalış öncesi ve süresince alkol almayı tekrar tekrar düşünecektir. Bazı balıkadamlar dalış öncesinde, dalış boyunca ve dalış sonrasında bira içmekte israrlıdırlar. Dalışta alkollü içecekler tüketilmesinde herhangi bir tehlike var mıdır? Kısaca cevap vermek gerekirse, dalış öncesi ve dalış seyahati süresince alkol alınması balıkadamın sadece kendisi için değil aynı zamanda dalış eşi için de tehlikelidir! Perrine, Mundt ve Weiner tarafından yapılan bir çalışmada, kandaki alkol seviyesinin 40 mg/dl (%0.4 KAY) olduğunda tüplü dalış performansının kayda değer oranda düştüğünü ortaya çıkarmıştır. Araştırmacılar 180 lb (Yaklaşık 90 kg) birisinin 12 oz (Yaklaşık ..... lt) birayı aç karnına ve dalıştan bir saat önce içtiğinde hasar oluşma riskini net bir şekilde artırdığından da bahsetmektedirler. Bu çalışmalar tekrar gösteriyor ki, kandaki alkolün nispeten daha az miktarda olması dahi dikkati oldukça azaltmaya yetmektedir. Bu çalışmaların görüntüleri iyi eğitilmiş balıkadamların, en iyi performaslarını gösterebilmeleri için kayda da alınmıştır.

  Dr. Glen Egstrom, alkolün etkisindeki yaklaşık 150 kişiden aldığı sonuçları aşağıda anlatarak bizimle paylaşıyor:

  1. Düzenli olarak az miktarda alınan alkol performansı artırmamaktadır, aksine performansı düşürmektedir.
  2. Alkol etkilerinin başlamasındaki hız veya gecikme konusunda fikir ayrılığı olsa da, merkezi sinir sisteminin ve periferal sistemin üstesinden gelemeyeceği şeyler olup, önemsizdir.
  3. Alkol belli bir sürede kandan temizlenir. Temizlenme genellikle saaate %0.15 KAY civarındadır. Bu şart olmayıp, performanstaki azalma zaten gerçekleşmiştir.
  4. Alkol, merkezi sinir sistemini uyuşturarak, vücut fonksiyonlarını yavaşlatan bir sakinleştiricidir. Bir içimden sonra etkiler görülebilir.
  5. Ruhsal rahatlık, az biraz zindelik, kendini iyi hissetme, hafif başdönmesiyle birlikte yargılamada, kendini kontrolde ve hatırlamada güçlük alkolün etkileri arasındadır.
  6. Reaksiyon süresinin uzaması ve çalışmaya uyumda azalma, alkolün dozuna bağlıdır.
  7. İnsanın bulaştığı kazaların %50'sinde içki vardır ve içki içme yaşına da bağlıdır.
  8. Alkol kullanan kişiler, performans üzerindeki, sağlığın bozulmasıyla birlikte ortaya çıkan etkileri küçümserler.
  9. Farklı dikkat gerektiren işler, alkolden büyük ölçüde etkilenir mesela sığ bir suya dalmaktan başarılı olmanın şart olduğu dalışlara kadar hatta ağırlık kaldırma dahi...
   
  Tags:
 2. Cansu Köse

  Cansu Köse New Member

  Cevap: Alkol Ve Dalış ! ! !

  :) olmazsa olmaz bence
   
 3. musake

  musake New Member

  Cevap: Alkol Ve Dalış ! ! !

  Dalistan sonra cok az alkol aldigimda bile kafam cok cabuk guzel oluyor neden acaba ?
   
 4. selcuk

  selcuk Member

  Cevap: Alkol Ve Dalış ! ! !

  Suyun atında her 10 metrede 1ATM (Atmosfer) basınç artar serbes olarak suyun üstündeyken üzerimizde 1 atm basınç vardır. Dalış sırasında dalgıç 10m'de iken üzerinde 2 ATM basınç vardır. Bu basınç nedeniyle nemi alınmış olarkak dalış tüpündeki soludugumuz havadan normalden 2 kat fazla azot (N2) gazı birikir halan neden olduğunu bilmediğimiz nedenlerden dolayı kandaki bu n2 bize belli bir süre sonra alkol almış gibi vücudumuzda tepkiler vermeye başlıyor. Bu alandaki bazı araştırmalar kanımızdaki bu n2 nin sinir sisteminde tepki verme süresini uzattığını ve buda alkol alındıgında vücudun verdiği tepkiye benzediğini anlatmaktadır.
   
 5. erhan2144

  erhan2144 New Member

  Cevap: Alkol Ve Dalış ! ! !

  bak ne dyor istatistikler
  Alkollü İçecekler: Tıpkı araç kullanılmaması gerektiği gibi, alkollü olarak dalış da yapılmamalıdır. Hatta alkollü olarak araç kullanılsa bile alkollü olarak dalış yapılmamalıdır. A.B.D. de erişkin erkek boğulmalarında % 80 oranında alkol kullanımının söz konusu olduğu bildirilmiştir. Alkolün etkisi her dalıcı tarafından bilinmektedir. Vücuttan sıvı kaybına neden olması da dalışta önemlidir. Ayrıca alkolün nitrojenin narkotik etkisini arttırdığı bilinmektedir. (Kendi yorumum; zaten alkol almışsan keyifli zaman geçiriyorsundur niye dalıyosun?… Yok keyf almıyorsan niye içiyosun?..Haa dalıştan daha fazla zevk alıyorum diyosan da su iç kardeşim!)
   
 6. selcuk

  selcuk Member

  Cevap: Alkol Ve Dalış ! ! !  Erhan cok haklısın ben burda dalıştan sonra alkol alınması sonucunda oluşan durumu anlatım.

  Dalıştan önce alkol alınmışsa zaten kesinlikle dalış yapılmamalıdır. En basidin den alkollü bir dalış yapıyorsanız;

  * Hava tüketimiz %20 artar. Normalde dalışı bitirdiğinizde 50 bar havam kalıyorsa 20 barla cıkarsınız.

  * Alkolü dalış yaptığında kramp ve/ya kas spazmı geçirmeniz cok yüksek bir ihtimal.

  * Derin dalışlarda azot sarhoşlugu geçirme sansınız artar.

  Bunun gibi bir cok olumsuz etkilere maruz kalabiliriz. Aynen senin dediğin gibi dalış keyif için yapılan bir aktivite dalış sırasında ve sonrasında keyifin kaçtıktan sonra yaptıgın bütün herşey boşunadır. Once güvenlik sonra eğlence . . .


   

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...