1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Amaçlarınıza Ulaşmak İçin Tek İhtiyacınız Olan Doğru Strateji

'Kişisel Gelişim' forumunda FanClup tarafından 10 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu

 1. FanClup

  FanClup Moderator

  Kendinize bir amaç belirleyin ve gerçekleşmesini sağlayın – bu defa işe yarayacak!Hedef; Amacınız her ne olursa olsun, gerçekleşmesi için doğru bir stratejiye ihtiyacınız vardır. Ne yapmak istediğinize karar verin, gerçekçi olun, başlamak için en doğru anı seçin ve bir plan yapın. Planınızın iyi bir plan olması için aşağıdaki kılavuz noktaları takip etmeniz akıllıca olacaktır.


  Kendinizi adayın

  Amaçlarınıza ulaşmak için öncelikle onları belirlemeniz ve bu amaçların çok net bir şekilde zihninizde canlanması gerekir. Aynı zamanda bu amaçların gerçekleşmesine tüm kalbinizle inanmanız ve kendinizi adamanız da gerekiyor.

  Belirlediğiniz amaçlara ulaşmak için aşağıdaki sorulardan yararlanabilirsiniz.

  * Neden bu amaca ulaşmak istiyorum?
  * Ulaştığımda, bu benim için ne ifade edecek?
  * Bu amaç neden önemli?
  * Bu amacıma ulaştığımda hayatım nasıl olacak?
  * Bu amacıma ulaştığımda hayatım bundan nasıl etkilenecek?

  Kafanızda dönüp duran amaca ulaşmanızın zor olduğunu düşünüyorsanız, doğru zaman ve doğru amacı belirlediğinizden emin olacağınız bir noktaya dek bekleyin.
  “Hayır” demeyi öğrenin!

  Çoğu zaman amaçlarımıza ulaşmamızı engelleyen tek şey, “hayır” diyemememizdir.
  Kendilerine zaman ayırmamızı isteyen insanları reddetmeyi beceremediğimiz ortada. Her şeye “evet” demeye alışmış durumda olduğumuzdan, aklımıza “hayır” kelimesi gelmiyor.

  “Hayır” demeyi bir kez öğrendikten sonra, zamanımızı kullanmaya yönelik yepyeni olasılıklara sahip olacak ve böylece amaçlarımıza da çok daha kolay bir şekilde ulaşacağız. Kısacası, sınırlar çizip önceliklerimizi belirleyeceğiz.

  “Hayır” demeyi öğrenin!

  * Gün içinde kaç kez “evet” dediğinizi not alın. Çıkan rakama inanamayacaksınız!
  * Otomatik bir şekilde “evet” demeye programlı olduğunuz için diğer insanlara ne kadar zaman ayırdığınıza dikkat edin; ardından da kendi amaçlarınıza ulaşmak için size ne kadar zaman kaldığına.
  * Önceliklerinizi belirleyin. Kimsenin zamanınızı çalmaya hakkı olmadığını aklınızdan çıkarmayın.
  * Kapasitenizin ne kadar olduğuna dikkat edin. Yalnızca otomatik bir şekilde “evet” dediğiniz için zaman kaybetmeyin.

  Net olun

  Bir amacı gerçekleştirmeye karar vermek esas olarak hareket ve davranış tarzınızı değiştirmeniz anlamına gelir. Öte yandan eski davranış kalıplarını değiştirmek her zaman için zor bir iştir. Bu yüzden bir amaca ulaşmak için plan yaptığınızda belli konularda net ve kesin olmanız gerekir. Bunu iki yoldan yapabilirsiniz.

  1.

  Amacınızı belirli bir davranış / hareket tarzına dönüştürün.
  Diyelim ki kilo vermek istiyorsunuz; yalnızca egzersiz yapmaya karar vermek yeterli olmaz. Haftada kaç gün, nasıl ve her gün ne kadar süre için egzersiz yapacağınıza da karar vermeniz gerekiyor. Tam olarak ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız, amacınıza ulaşma şansınız da azalacaktır.
  2. Gerçekçi bir amaç belirleyin
  Amacınız gerçekleştirebileceğiniz bir şey olmalı. Kendinize uzun ve kısa vadeli hedefler belirleyin. Kısa vadeli amaçlarınız nispeten daha kolay gerçekleştirebileceğiniz ve daha uzun vadeli
  amaçlarınıza ulaşmanıza yardımcı olacak amaçlar olsun.

  Sezgilerinize güvenin

  Birçok başarılı insan sezgilerine güvenir ve uzun analizlere girişmeden hızlı çözümlere ulaşabilirler. Genel kanının aksine, bunu siz de öğrenebilirsiniz. Tepkilerinize dikkat edin. Size bir şeyler fısıldayan bir ses duyuyor musunuz? Belki de vücudunuz belli anlarda belli tepkiler veriyor, belli duygular hissediyorsunuz. Bazen kendinizi mantıklı bir düşünme süreciyle çözüme ulaşamadığınız durumlarda bulabilirsiniz. Bu anlarda sezgilerinize güvenmeniz gerekir.

  Başarınızı zihninizde canlandırın

  Başarınızı zihninizde canlandırabildiğiniz takdirde, artık amacınızın gerçekleşmesi an meselesidir.

  * Başarınızı zihninizde canlandırmanız ve bu konuda konuşmanız amacınıza ulaşmanız açısından çok önemlidir.
  * Başarınız hakkında konuşurken kullanabileceğiniz bir cümle olsun aklınızda.
  * Bu cümleyi gün içinde birkaç kez tekrarlayın. Kendinizi dinleyin ve duyduklarınıza inanın.

  Bazen amaçlarınıza ulaşmanız zor olabilir. Bazen de bunun için uzun zaman gerekebilir. Ancak zaman zaman umutsuzluğa kapılıp yorgun düşseniz bile, unutmayın – yapabilirsiniz.
   
  Tags:
 2. Onur1988

  Onur1988 Kovulmuş Eski Üye

  Boş laf bunlar.
   

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...