1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Android 5

'Mobil Uygulamalar' forumunda MaRLeY tarafından 27 Eylül 2012 tarihinde açılan konu

 1. MaRLeY

  MaRLeY Moderator

  Android 4.0 2011 yılı sonlarında Galaxy Nexus için, Android 4.1 Jelly Bean de Nexus 7 için kullanılmaya başlamıştır. Peki, Google’ın Lime Pie adıyla geliştirdiği Android 5.0, ne tür yeniliklerle piyasaya çıkacak ve beklentiler nelerdir?

  Android kullanıcılarının, genel beklentileri ve olmasını istedikleri özellikleri sıralamak gerekirse;

  Geceleri yatmadan evvel, cihazı ayarlamak bazen sıkıntı veren bir durum olabiliyor. Android 5.0’da, cihazın performansını daha iyi ve otomatik olarak sağlayacak bir işleve ihtiyaç duyuluyor.

  Android işletim sistemli telefon ve tabletler, play store aracılığıyla indirilen bir filmi cep telefonunda seyretmeyi bırakıp, tabletten seyretmenize olanak vermiyor. Ya da tam tersi de geçerli. Yeni işletim sisteminde bunun çözülmesi bekleniyor.

  Mevcut android, ilk alındığında geniş bir sosyal ağ desteği sağlamıyor. Sosyal ağ widget’ları uygulamalarla sağlanıyor. Yeni android 5.0 ‘da, Google+’ının haricinde diğer sosyal ağlarla geniş bir entegrasyon oluşturması gerekiyor.

  HTC ve Sony’de Swype tarzı yazma uygulamaları bulunmakta, buna benzer bir uygulamanın Android 5.0’da da olması gerekiyor.

  Bütün donanım üreticileri kendi cihazlarına kamera yerleştiriyor, ancak hiçbiri birbirileriyle ortak video uygulaması sağlamıyor. Android 5.0’da, tüm video uygulamalarıyla uyumlu bir uygulamanın olması ümit ediliyor.

  Toplu e-posta yollamak için, öncelikle bir kişiye mail yazmak ve diğerlerini eklemek gerekiyor. Bunu kişiler listesinden seçmek ve belirlemek için, yeni işletim sisteminde olmasında yarar var.

  Telefonlardaki sim kartı başka telefonlarda da kullandığımızda, mesaj takibi zorlaşmaktadır. Android 5.0’da sunulması istenen bulut sistemiyle, farklı cihazlardan da mesaj yönetiminin sağlanması ve bu işlevin olması oldukça gerekli görünüyor.

  Android’de kullanılan, pek çok uygulamaya gelen güncellemeleri reddetmek için herhangi bir işlev bulunmuyor. Korsan yazılımların da önüne geçebilecek bu özelliğin olması pek olası görünmese de, yanlışlıkla yapılabilecek bu güncellemelerden alıkoyabilecek bir işlev olabilir.
   
  Tags:
 2. Kral Çıplak

  Kral Çıplak New Member

  ya daha 4 yeni değilm mi
   
 3. Onur1988

  Onur1988 Kovulmuş Eski Üye

  Ben 1.0 ını bilmiyorum ben baya geride kalmışım.
   
 4. dilokullari

  dilokullari Kovulmuş Eski Üye

  Denemek için sabırsızlandım :)
   
 5. Ekrem

  Ekrem CEO Site Yetkilisi

  evet kesinlikle daha denemeleri yok sanırım yada ben karşılaşmadım cihazlarda
   

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...