1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Antikacı

'Hikaye' forumunda Hikayeci tarafından 14 Kasım 2012 tarihinde açılan konu

 1. Hikayeci

  Hikayeci Member

  Genç adam, antika merakı sebebiyle Anadolu'nun en ücra köşelerini dolaşıyor ve gözüne kestirdiği malları yok pahasına satın alarak yolunu buluyordu. Kış kıyamet demeden sürdürdüğü seyahatler sırasında başına gelmeyen kalmamış gibiydi. Fakat, bu seferki hepsinden farklı görünüyordu. Yolları kapatan kar yüzünden arabasını terk etmiş ve yoğun tipi altında donmak üzereyken, bir ihtiyar tarafından bulunup onun kulübesine davet edilmişti. Yaşlı adam, antikacının yürümesine yardım ederken:

  -Günlerdir hasta olduğumda, odun kesmek için ilk defa dışarıya çıktım, dedi. Meğer seni bulmak için iyileşmişim.

  Diz boyuna varan karla boğuşup kulübeye geldiklerinde, antikacının beyaz göre göre donuklaşan gözleri fal taşı gibi açıldı. Odanın orta yerindeki kuzinenin etrafı saran üç-dört iskemle, onun şimdiye kadar gördüğü en güzel ananda ısınmış, buzları bir türlü çözülmeyen patlıcan moru suratını ateşler kaplamıştı.

  Yaşlı adam, misafirini yatırmak için acele ediyordu. Ona birkaç lokma ikram edip sedirdeki yatağını hazırlarken:

  -Bugün soba yakamadım evladım, dedi. Ama yorganlar seni ısıtacaktır.

  Ev sahibi, yıllar önce vefat eden eşiyle paylaştıkları odaya geçerken, antikacı da tiftikten örülen battaniyelerin arasına gömüldü. Ancak bütün yorgunluğuna rağmen bir türlü uyuyamıyordu. Ertesi gün gitmeden ne yapıp yapıp o iskemleleri almalı, bunun için de iyi bir senaryo uydurmalıydı. Mesela, hayatını kurtarmasına karşılık ihtiyara birkaç koltuk satın ala bilir ve eskimiş olduğu bahanesiyle dışarıya çıkarttığı iskemleleri, çaktırmadan minibüsün arkasına atabilirdi. Hatta onları kaptığı gibi kaçmak bile mümkündü. Yürümeye dahi mecale olmayan ihtiyar, sanki onun peşinden koşacak mıydı?

  Genç adam, kafasındaki fikirleri olgunlaştırmaya çalışırken dalıp dalıp gidiyor ve rüzgarın sesiyle uyandığı zamanlar, kaldığı yerden devam ediyordu.

  Bu arada yaşlı adamın sabah namazına kalktığını fark etmişti. Gözlerini açtığında, onun kuzine üzerinde yemek pişirdiğini gördü ve yattığı yerden etrafına bakınırken, birden iskemleleri hatırladı. Hafifçe: Aman Allah'ım ..! Antikalardan hiçbiri ortada yoktu.

  İhtiyar kurt, herhalde planını hissetmiş ve de uykudaki konuşmasını duyarak onları emin bir yere kaldırmıştı.

  Sakin görünmeye çalışarak:

  -İliğim kemiğim ısınmış, dedi. Çorbanız da güzel koktu doğrusu. Ama akşamki iskemleleri göremiyorum.

  Yaşlı adam, odanın köşesine yığdığı iskemle parçalarından birini daha sobaya atarken;

  -İskemle dediğin, dünya malı be evladım, dedi. Biz misafirimizi üşütür müyüz?
   
  Tags:

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...