1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Antivirüs faciası

'Yazılım ve Programlar' forumunda Ekrem tarafından 9 Ekim 2012 tarihinde açılan konu

1. Ekrem

Ekrem CEO Site Yetkilisi

tam bir facia olmuş bu yeni antivirüsler ya kav avast eset te ki denemelerim üzerine yorum yazma gereksinimi duydum tam saçmalamışlar google charome internet explorer hatta kendini bile virüs trojan olarak gördüünden bilgisayarımdaki bir çok exe dosyaları sildi hadi lisansız olanaları anladık ama lisansını aldığım bazı yazılımları bile silmeye kalktı nasıl bir olaydır bu hatta kav ve eset kendini bile sildi tarama yapınca böyle bir saçmalıkla karşılaşacağımı tahmin etmemiştim bilgisayarı kullanılamaz hale getirmeyi başardı :S

Tags:
  2. Geveze

Geveze Member

Ne gerek var ki antivirüsü pcyi kastırıyor. O eski zararlı virüsler yok artık sisteme zarar veren sadece bilgi çalıyolar. Çok şüphelendiğin bi dosya var gönder dosyayı https://www.virustotal.com/ a orda test et virüs var mı yok mu. Bir de wot yükle Internet tarayıcına site güvenli mi değilmi söylesin sana :)

3. Ekrem

Ekrem CEO Site Yetkilisi

evet güzel fikir listeme aldım bu siteyi :)

4. sabri-1991

sabri-1991 New Member

Cevap: Antivirüs faciası

antivirus programı olarak kaspersky internet security öneririm arkadaşım kaspersky normal sürümü internet security kadar etkili değil ben ofiste bütün antivirus programlarını kullandım kis en iyisi ama lisanslı kullanırsan açık vermeme şansın daha yüksek olur

5. selcuk

selcuk Member

Ya arkadaş bilgisayara format atıktan sonra antiviris kuruyorum en fazla 1,5 - 2 ay içinde bilgisayar pert oluyor Antivirüs programı gibi gereksiz ve zararlı bir yazılım yokdur. Bence . . .

6. samdanci

samdanci New Member

Konu sahibine değil, diğer arkdaşa idi cevabım, alıntı ile cevaplamayınca konuya cvap gibi oldu. Sil opsiyonu olmadığı için düzenleyip alttaki mesaja bakmanızı rica ediyorum, kusura bakmayın.

Son düzenleme: 5 Eylül 2013
  7. samdanci

samdanci New Member

Yanlış düşünüyorsunuz, ben bilinçli kullanıcıyım falan desenizde bilgisayarınız, bir sanal suç işlenirken zombi olarak kullanılıp, başkalarının emrinde çalışabilir ve suça ortak olabilirsiniz. Sizde bunu istemezsiniz elbette.

Antivirüs programları anlık saldırıları önlerler, adam akıllı ayarlarını yaptıktan sonra düzgün bir antivirüs programının kaç saldırı önlediğini incelediğinizde anlayabilirsiniz.

Bir exe virüsü vardı mesela, halada var, D: sürücünüzdeki yedeklerinize bile yapışıyor ve istediğiniz kadar format atın, ne olduğunu anlayamayıp, çıldırmanıza sebep oalbiliyor. Emin olun şu anda size boş glebilir bu sözler, fakat başınıza gelirse, keşkelerin, tühlerin havada uçuşması fayda etmiyor. Ben o zamanlar hoşlanmadığım (2008) Kaspersky ile güvenli modda açıp taratarak çözebilmiştim. böyle sorunlar insan hayatından 15 gün çalabiliyor. Zaman en büyük sermayemiz ise, antivirüs programlarının gereksiz olduğu düşünülemez.

Kaspersky ve Nod32 bu işin en iyilerindendir, daha önce büyük ihtimal duymuşsunuzdur bu markaların ünlerini. Ben size norton öneririm. antivirüssüz bir pc, internete bağlandıktan sonra 15 saniye içinde virüs kapma riskiyle karı karşıyadır. Size Nortonun 6 aylık ücretsiz versiyonlarından briini öneririm.

Virüssüz günler.

8. Geveze

Geveze Member

Ancak bilinmeli ki antivirüs de bir yere kadar koruyabilir. Bir bilgisayar güvenlik firması "en güvenli bilgisayar fişi çekilmiş bilgisayardır" diyorsa zaten düşünmek lazım. Hatta kaspersky'nin web sitesi hacklenmişti geçtiğimiz yıllarda ve "Kaspersky kendini korumaktan aciz" şeklinde manşetlerde yer etmişti. Siz girdiğiniz siteleri biliyorsanız(bilmediklerinizi de kötü raporlanmış olarak wot veya benzeri eklentiler engelliyorsa), bilgisayarınıza taktığınız flash diski taktığınız bilgisayarları biliyorsanız tanıyorsanız. Kendi ağınızda tekseniz yeterince güvende sayılırsınız.

Antivirüsleri para tuzağı olarak görmüyorum ancak tüm programları korsan kullanıp kendinizi riske atıyorsanız gene bir soru işareti vardır. Önemli dosyalarınızı yandex veya google disk uygulamaları ile Internet'te saklayabilirsiniz. Ancak bu sitelerin dosyalarınızı çalmayacağı veya paylaşmayacağının da garantisi yok. Harici harddiskte yedekleme yapsanız o diskin bozulmayacağının garantisi yok. Yani her türlü risk altındasınız.

Son olarak Symantec'in web sitesi de 2009'da sql injection yolu ile hacklenmişti.

Son düzenleme: 5 Eylül 2013
  9. samdanci

samdanci New Member

Nete bağlı her bilgisayar risk altında bunu hepimiz biliyoruz, sizin ziyaret etmediğiniz siteler sizi riskten kurtaramaz. Ben hangi antivirüs programı konusunda değilim, içinden doğru dürüst çıkabilen yok, ben tercihimi belirttim. kaspersky nin yada Symantecin sitelerinin hacklenmesinden başarılı bir antivirüs programı yapıp, iyi bir virüs takipçisi olamayacağı anlamı çıkarılamaz, bu çok düz bir mantık. Gerçek hayata göre bir örnek verecek olursak, kırmızı kuşak bir karateci ile 4. dan bir ustasının müsabakasını düşün bu müsabakada kırmızı kuşak olanın attığı tekmedir, sitelerinin hacklenmesini böyle benzetme yapabiliriz. Sadece bir tekme o adamın ustalığını inkar etmeye yetmez. İnternet birsavaş alanı ve onlarda baş aktör sonuçta, tekme atmak isteyeni çok olacaktır muhakkak, bir tanesinide yiyip tökezlediyse ustalığımı gitti elinden.

uzun örneklemeyi okumak zorunda bıraktığım için kusura bakmayın ama fikrilerimi örneklerle daha iyi anlatabildiğim için böyle denedim.

Antivirüs programlarının gerekliliği konusunda bir benzetme daha yapacağım müssadeniz ile, gerisi tercihe kalmış bir konu. Henüz topun tüfeğin icat edilmediği kılıç, mızrak, oklarla savaşılan yıllarda zırhsız savaşmaya benzer bence, kendine güvenen zırhsızda gezer, zırhını giyen başından veya kolundanda vurulabilir. Tamamen kişinin risk algısına bağlı, benim bilgisayarımdaki hasar çok önemliyse, zırhsız gezemem, sen çok iyi savaşıyosundur zırh giymezsin. mesele tamamen tercihe kalmış yani. Verilerinizin önemi veya onlara verdiğiniz öneme kalmış.

Antivirüs bütün riskleri kotarır demedim. Verileri yandex ve google diskte saklamak ve kullanmak ne kadar ergonmik bundan bi haberim, çünkü 250 gb lık veriyi, nete kaç günde upload edebileceğim hakkında fikrim yok. Mantıklı gelmiyor yani.

10. Geveze

Geveze Member

Tesadüf mü bilemem ama çatır çatır çalışan bilgisayara (akşam 6 ya kadar hiç bir sorunu olmayan) bir anda format atmak zorunda kaldım. Nazar değdi diyelim. Pc sık sık tıkanıp kilitlenmeye başladı ve dosyaları kurtarana kadar baya uğraştım. Neyse ki sorun düzeldi şimdi bütün gün onunla uğraşacağım.

11. Geveze

Geveze Member

Antivirüs'ü de eksik etmemek lazım tercihim bitdefender yada g-data'dan yana nedense daha kullanışlı geliyorlar ve ne yazık ki en çokta onlar kastırıyor

12. samdanci

samdanci New Member

Geçmiş olsun umarım en az zararla atlatmışındır.

2008 de bilgisayarıma nod 32 yüklüyken dadanmıştı exe virüsü, karizması ciddi sarsılmıştı gözümde, sonra microsoft olduğundanmıdır nedir antipati besleyip asla güvenmediğim Microsoft Security Essentials ı müşterim olan bir bilgisyar mühendisi yere göğe sığdıramayrak mnerdi, ona gözümdeki imajını anlatsamda mühendis olduğundanmıdır nedir güvendim adama kurdum bilgisayara. 4 ay sonra bir gün indirdiğim PSD lerin içinden sızdığını tahmin ettiğim, warez sitelerden indirdiğim şeylerden bulaşmış sanıyorum bir virüscük, benim kasmasın diye performans istediğim anlarda kapatmaya çalışıpta kapatamadığım meşhur security essentiali gözümün önünde kapatıp tuş etti, canlı canlı nakavt oldu antivirüs programı, ağzım açık kaldı zaten, virüs o hareketiyle beni yeterince etkilemişti bile. Devamında beni 12 gün uğraştıracak ve büyük zaman ve para kaybettirecek olaylar silsilesi başlamıştı. Buda böyle bir anımdır.

Nod32, Essential tecrübelerimle gözümün önünde eridikleri için kullanmıyorum mesela tercih meselesi işte, bunlar comodo kullanırken başıma gelseydi, comodo hakkındada kötü düşünürdüm, comododa fazla ontrolcü mesela aklıma gelmişken söyleyim dedim, sık sık ben burdayım mesajı vermesinden sıkılıp kaldırmıştım. Şimdilik bu kadar tekrar geçmiş olsun, Okuyanlarda değerlendirir artık.

13. Ekrem

Ekrem CEO Site Yetkilisi

benzer olaylar benimde başıma geldi bi süre önce ancak aslında benim bu konuyu açarkenki sıkıntım biraz farklıydı ben normalde kullanmam antivirüs çünkü ne crack ne pack bırakıyor bilgisayarda hadi onlarıda geç virüs taraması yapcam diye benim kullanmama izin vermeyip kendi kullaıyor bilgisayarım ı:) çok laubali olmuş bu antivirüs yazılımları bu nedenle formattan önce tüm dosyalarımı taratır temizler yeni formatla başlardım birkere dedim formattan önce değilde sonrasında yükliyeyim dedimama başıma gelmeyenler kalmadı önüne geleni silmeye başladı düşünün ki yeni format atmışım sadece bir ofis adobe yüklü bi baktım önce adobe ye sardı dream illistrator vs vs derken adobe tüm dosyaları duruyor ancak çalıştrma exeleri yok oldu ardından ofis ardından explorer.exe ama allahtan tam silmemiş onu geri getirdim en son bi baktım kendi exe sinide sildi proğram çöktü hatalar vermeye başladı sanırım o arada göremedim sistem dosyalarıda silmiş bilgisayar pert hale geldi :S ya güvenlik diyor antivirüs yazılım firmaları da bu güvenlikmi yani bilgisayarı için tehtit bilgisayarın sahibi mi oluyor :))

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...