1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Artifacts nedir?

'Fotoğrafçılık Eğitimi' forumunda Hungry Bird tarafından 25 Temmuz 2013 tarihinde açılan konu

 1. Hungry Bird

  Hungry Bird Member

  Artifact kelime olarak insan eliyle yapılan eşya olsa da fotoğrafçılıkta bu anlama gelmemektedir. Dijital fotoğraftaki bozukluklara verilen genel isimdir. Bazı bozukluklar optik sistemden, bazısı ccd den, bazısı makinenin jpeg oluşturma algoritmasından kaynaklanabilir.

  Bu tip bozulmaların nereden kaynaklandığı çok önemlidir. Bozulma kaynağının bilinmesine göre çözüm bulunması mümkünleşir veya imkansızlaşır.

  Örneğin ccd veya optik sistemden kaynaklanan bozulmalara çözüm bulmak pek olası olmaz. Bu gibi durumlarda, genelde bu sorunla hayata ya da cihaz değişikliği/tamiratı gibi seçenekler gündeme gelir.

  Makinenin kendi algoritmalarından meydana gelen artifaktların çözümlenmesi ise nispeten daha kolaydır ve makinenin "firmware" denen işletim sistemini(yazılımını) değiştirmek, çoğu zaman problemi giderir. Bazı üreticiler, raporlanan sorunlara göre firmware üretirler. Bazıları bunu kendisi günceller, bazısı ise kullanıcının güncellemesine olanak tanıyacak biçimde dizayn ederler makineleri.

  Örneğin Sony, kullanıcı tarafından firmware güncellemesi yapılamayan bir cihazdır. Ancak Canon kullanıcı tarafından güncellenebilir. Firmware güncelleme, bios versiyonu yenilemeye çok benzeyen bir işlemdir. Makine alırken, firmware'ı kullanıcı tarafından güncellenebilenleri tercih etmekte yarar var zira firmware yalnızca bozulmaları (artifacts) değil, diğer pek çok elektronik kabiliyeti de temin eder.

  Üçüncü tip bozulmalar, kullanıcı tarafından fazla sıkıştırılan dosyalarda yaşanır.

  Örneğin jpeg sıkıştırma modunda, kalite düşürüldükçe, fotoğrafta bozulmalar oluşur.
   
  Tags:

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...