1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Aşk hakkında 10 bilimsel gerçek

'Aşk ve Sevgi' forumunda FanClup tarafından 19 Ekim 2013 tarihinde açılan konu

 1. FanClup

  FanClup Moderator

  1. İnsanların %65’i, öpüşürken başlarını sol tarafa değil de, sağa doğru eğiyormuş.
  2. Bilinen en eski aşk şarkısı bundan yaklaşık 4,000 yıl önce yazılmış ve Dicle ve Fırat nehirleri arasındaki Mezopotamya bölgesinden çıkmış.
  3. Uzun dönem süren her beş ilişkiden birine bakıldığında, ilişkinin başlangıcında çiftlerden birinin veya her ikisinin de o dönemde bir başkasıyla birlikte olduğu saptanmış.
  4. Aşık olma hissi, insanın bedeninde ve ruhunda bir yıl süresince sakinleştirici etkisi gösterebiliyor. Böylelikle sinir sistemi yenilenirken, aşık insanın da hafızası gelişiyor.
  5. Aşk; insan üzerinde aynı kaybetme korkusunun oluşturduğu strese benzer semptomlar yaratabiliyor. Mesela avuç içleri terliyor, göz bebekleri büyüyor ve kalp atışları hızlanıyor.
  6. Sabahları eşlerini öpen erkekler, öpmeyenlerden beş yıl daha fazla yaşıyor.
  7. Yeni aşık olan insanlarda seratonin hormonu düşüyor ve bu seviye obsesif-kompulsif yeme bozukluğu gösteren kişilerdekiyle aynı. Belki de bu yüzden kişi abayı iyice yaktığında, aşkını takıntı haline getirmiş oluyor.
  8. İşin matematiksel teorisine bakıldığında, kendimize uzun dönemli bir partner seçmeden önce en az oniki kişiyle çıkmamız gerekiyormuş. Bu sayede bize en uygun olanı seçme şansımız da artıyormuş.
  9. Pırlanta nişan yüzüğü hediye etme geleneği 15. Yüzyılda, Avusturya Arşidükü Maximillian’ın müstakbel eşine evlenmeden önce verdiği pırlanta yüzükle başlamış.
  10. Kadınların yüzde 11’i çıktıkları ya da yeni tanıştıkları bir erkek hakkında internette araştırma yapıyormuş. Erkeklerde ise bu oran sadece %7.
   
  Tags:
 2. Cansu Köse

  Cansu Köse New Member

  Cevap: Aşk hakkında 10 bilimsel gerçek

  çok arada kalmış sonuçlar hep yüzdeler düşük ama farklı bir bakış açısı kazandırdı bana :) yeni erkek arkadaşlarımı daha çok araştırmam gerekiyormuş
   

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...