1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Astroloji Nedir?

'Astroloji' forumunda Hungry Bird tarafından 25 Nisan 2013 tarihinde açılan konu

 1. Hungry Bird

  Hungry Bird Member

  3000 yıl önce Babilliler tarafından kullanılmaya başlayan astroloji, yıldızların nerede ve nasıl konumlandığı ile ilgilenir. Babillilerin, yıldızları ne zaman göründüğüne dair tuttukları haritalar, yıldızların ve gezegenlerin ne zaman göründüğü ve görünmediğine dair şanslı ve şanssız günleri hesaplamalarını sağlamıştır.

  Babilliler zamanla geleceği okuma konusunda teknikler geliştirmişlerdir. Babillilerden sonra antik Yunan, Babil ve Mısır astrolojisini birleştirerek farklı bir yöntem geliştirmişlerdir. MS:150 yılında Yunanlı yazar Ptolemaios’un Tetrabiblos kitabında detaylıca anlatılmıştır. Bugün bile halen bu kitap kullanılmaktadır. Zamanla, Hindistan’a yayılmış ve batı astrolojisi, Arap kültürü etkisiyle Çin’e yayılmıştır. Çin kültürü ile şekillenen astroloji son halini almıştır. Astroloji, gök cisimleri ile şekillenir. Burçlar, Babilliler tarafından 12 bölüme ayrılmıştır. Bunun nedeni takım yıldızları ve güneşin hareketleridir. Takım yıldızlar, birbirlerine ve dünyaya değişen farklı uzaklıklarda bulunurlar.

  Astrolojide kişinin doğum günü bu nedenle çok önemlidir. Kişinin doğduğu anda güneşin konumu onun burcunu belirler. Bugün kullandığımız ve okuduğumuz burçlar, Güneş burçlarıdır. Daha gelişmiş burç analizlerinde, güneşin konumu ile birlikte ayın ve diğer gökcisimlerinin de konum hareketlerini kapsamaktadır. Doğumunuzda güneş kişilik özelliklerini, ay ise duygu yoğunluğunuzu verir. Bir diğer konu ise, doğum anında doğu ufkunda yükselen burcunuzdur. Astroloji de, her burcun kendine ait bir evi vardır. İlk ev, genellikle göğün doğu ufkunda olan kısımdır. İkinci ev, üçüncü ev derken diğer burçlar tarafından etkileri de incelenir. Astrologlara göre, ayrıntılı bir doğum çizelgesi, sahtekarlık, dürüstlük, şiddet, korku ve belirli yeteneklere ışık tutmaktadır. Ayrıca evlilik, ilişkiler, mesleki ve mali durum, şans, para, hastalıklar, çocuklar gibi bilgilerde içerir. Yani, astrologlara göre iyi hazırlanmış bir doğum haritası tüm hayatınızı ortaya dökebilir.

  Gök cisimlerinin konumlarının bilinmesi gerekliliği astroloji için şarttır. Astrolojik olarak yapılan gözlemler, tam olarak zamanda hesaplayarak yapılmalıdır. Eski zamanlarda bilimin çok ilerlememesi nedeni ile bunlar tam olarak hesaplanamamıştır. Vakti ve yönleri tam olarak gösteren haritalar yeni oluşturulmuştur.
   
  Tags:
 2. lawist

  lawist New Member

  Cevap: Astroloji Nedir?

  Astroloji Nedir?
  Astroloji nedir sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir. Astroloji; astronomi, kozmoloji gibi bilimlerden yararlanır, bilimsel teknikler kullanır, ancak kendi başına bir bilim değildir. Zira Astroloji’nin zaman ve mekan kavramları üzerine kurulu bir sistem olduğu için, mekan şartları yinelense de, zamanın kendisini yinelemek mümkün değildir. Bu da bilim vasfından uzaklaşmasına sebep olur. Ama bilimsel yöntemleri kullanarak, daha derin açıklamalarda bulunduğu için bir ilimdir. Astroloji, göksel cisimlerden yararlanarak, sürekli döngüler içinde olan zamanın kalitesini değerlendirir. Bu anlamda kendine has bir şekilde hem bazı net gerçeklerden yola çıkar, hem de bunların yorumlamasını yapar.
  Astroloji aslında bilim kavramına pek de uymayan matematiğe benzer. Matematik insanın mantığının bir ürünüdür. Bu mantığa bağlı kalınarak bazı problemleri anlama ve çözmede kullanılmaktadır. Matematik bir yöntemdir, bilim dilidir ve varsayımsaldır. Yani 2 niye 2’dir kanıtlayamayız. Ama 2’yle 2’yi toplayınca 4 edeceğini biliriz. Bunu yorumlayıp, son değer ilk değerden fazladır deriz. Benzer bir şekilde, matematiğin içinde de bir armoni, uyum ve estetik vardır. Sayıların ve sistemlerin birbirleriyle olan döngüleri sanatsal bir açılımda yaratmaktadır. Astroloji’de Güneş’in, Ay’ın ve göksel cisimlerin neden, niçin, niye orada olduklarına dair bilgileri kanıtlamaz. Onların hareketlerini değerlendirir, bilgi haline getirir…
  Mesela Güneş, Ay birleşiminden doğan yeni ayın oluşturduğu hilali gördükten sonra yapılacak işlerin, kişiye değer katacağı bilgisini verir. Göksel cisimlerin birbiriyle olan döngüleri insanı kendine hayran bırakan bir uyum, estetik vardır. Adeta evrenin sanatı olan bir tabloyu sergiler. Bu yüzden astrolojiyi bilimsel verilerden yola çıkan, ama bu bilgilerin daha içsel, manevi anlamdaki kırılımlarına da yer veren, sanatsal yönü de olan, bir ilim olarak değerlendirmek daha doğrudur.
  Günümüzde astrologlar, Güneş’in, Ay’ın ve gezegenlerin insanın yaşamı üzerinde etkileri olduğunu ve buradan hareketle bir kişinin geleceğinin kestirilebileceğini öne sürerler. Bir insan doğduğu anda bir gezegen kendi “evinde” ise etkisinin güçlü ve olumlu olacağına inanılır. Eğer kendi “evinden” uzakta ise etkisinin zayıf, belki de olumsuz olacağı kabul edilir. Bazı dergi ve gazetelerde, aynı burçta doğan herkes için ortak kehanetlerde bulunan yıldız falları yayımlanır.
  Babilliler İÖ 6. yüzyılda gezegenlerin gökyüzündeki hareketini gösteren haritalar yaptılar. Böylece Güneş ve Ay tutulmasının ne zaman olacağını önceden kestirebiliyorlardı. Astroloji Babil’den Eski Yunanistan’a, oradan da Mısır’a ve Hindistan’a geçti. Daha sonra bütün Asya ve Avrupa’ya yayıldı. İS 1066′da gökyüzünde parlak bir kuyrukluyıldız görünmüş ve bu alışılmadık olay insanları çok korkutmuştu. Bunu yorumlayan astrologlar yakın gelecekte bir kralın öleceğini ve çok önemli olayların yaşanacağını söylediler.
  Gerçekten de birkaç ay sonra, Hastings Savaşı’nda İngiltere Kralı Harold öldürülünce pek çok kişi bu kehanetin doğru olduğuna inandı. Oysa bugün Halley olarak adlandırılan bu kuyrukluyıldızın her 76 yılda bir Dünya çevresindeki yörüngesinden geçtiğini biliyoruz. Fakat, bu anlamlı rastlantıya Carl Gustav Jung senkronizasyon teorisine göre anlamlı rastlantılar adını vermektedir.
  Astroloji Kehanet sanatı olarak kullanıldığında insanlar tarafından ilgi görmektedir. Lakin günümüzün gelişen teknolojisi ve iletişim imkânları dolayısıyla, Astroloji bir Fal sanatı olmaktan çıkıp, insanın iç dünyasını yansıtan bir Ayna olarak görülmeye başlamıştır.

  Kaynak: http://www.astrolojikozmik.com/astroloji-nedir/
   
 3. Cansu Köse

  Cansu Köse New Member

  Cevap: Astroloji Nedir?

  bence yeteri kadar açıktı yazı
   
 4. Baklavaci

  Baklavaci New Member

  Cevap: Astroloji Nedir?

  Enteresan... :eek:
   
 5. 1st4n6uL

  1st4n6uL New Member

  Cevap: Astroloji Nedir?

  tuhaf biraz
   
 6. selcuk

  selcuk Member

  Cevap: Astroloji Nedir?

  güzel ve değişik bir paylaşım olmuş
   

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...