1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Bas Gitar

'Enstrümanlar' forumunda Ümit İlgen tarafından 21 Mayıs 2014 tarihinde açılan konu

 1. Ümit İlgen

  Ümit İlgen Müzik Bölümü Yöneticisi

  bas-gitar.jpg

  Bas gitar,adından da anlaşılacağı gibi bas sesleri yakalamak için ve genelde alt yapıda kullanılan bir çalgıdır.Genelde 4 tellidir ama bazen bu tel 5,6,7 ve hatta özel yapım bas gitarlarda 12 tele kadar yükseltilmektedir.1950'de Fenderin piyasaya
  sürdüğü enstrüman Rock,Jazz,Blues,Funk,Metal gibi müzik türlerinin vazgeçilmez parçası olmuştur.Ve 1950 de ilk kez Fender, Fender Precision Bass modeliyle piyasaya sürmüştür.


  Ibanez.IbanezAEB10Eanaresim.jpg

  Bas gitar,akustik şarkılarda ve elektronik müziklerde de kullanılır.Bunun için iki türlü bas gitar vardır.Elektrikle çalışan ve akustik bas gitar.Elektirkle çalışan bas gitar elektro gitar mantığıyla üretilmiştir ve en çok kullanılan da bu türüdür.Akustik bas ise klasik ve akustik gitar mantığıyla üretilmiştir.

  fa-anahtarı.png2_.png

  Bas gitar partisyonları fa anahtarı ile yazılır ve genelde yardımcı çalgı rolündedir.Ancak günümüzde bas gitarların önemi artınca sololarda da kullanılmaya başlanmıştır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 6 Temmuz 2015
  Tags:

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...