1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Bebek Banyosu ve Bebek Bakımı

'Hamilelik' forumunda FanClup tarafından 30 Ocak 2013 tarihinde açılan konu

 1. FanClup

  FanClup Moderator

  Yenidoğan bebeğin cildi yumuşak ve hassastır. Uygun cilt bakımı ve banyo, bebeğin sağlıklı bir cilde sahip olması kadar, anne ile bebek arasında sevgi ve iletişim bağlarının kuvvetlenmesi açısından da önemlidir. Banyo için tamamen soyulması, tüm vücudunun çıplak olarak suyla teması, yıkama, kurulama ve giydirme sırasındaki anne ile temas hem fiziksel hem de ruhsal açıdan masaj gibidir. Bebek banyodan sonra rahatlar ve daha iyi uyur. Anne için de bebeğiyle temas etmiş olması ve onunla birlikte bir şey yapması bir rahatlama ve doyum sağlar.

  BEBEĞİNİZE YAPICAĞINIZ HER BAKIM ÖNCESİ MUTLAKA ELLERİNİZİ YIKAYIN.

  1- BEBEK İLK DEFA NE ZAMAN YIKANIR?

  Bebek doğumdan sonra ilk 12 saat yıkanmamalıdır. Vücudun yumuşak bir bezle kurulanması yeterlidir. Tam bir banyo, doğumdan sonraki 2 veya 3’üncü güne bırakılmalıdır. Ancak, temizliğin aşırı boyutlara getirilmemesi gerekir. Her mamadan sonra yüzünün ve her alt değiştirmeden sonra bezli bölgenin temizlenmesi yeterlidir. Bunu izleyen günlerde haftada 2-3 kez yapılması yeterlidir. Bebeği enfeksiyonlardan korumak için göbek bağı düşünceye kadar ( 1 ya da 2 hafta ) ve erkek bebek sünnet olmuşsa iyileşinceye kadar silme banyosu, göbek bağı düştükten ve sünnet yeri tamamen iyileştikten sonra bebeğe küvette banyo yaptırabilirsiniz.

  2- BANYO İÇİN UYGUN SAAT NEDİR?

  Bazı anneler bebeklerini sabahları yıkarken, bazıları da akşamları son emzirmeden önce yıkamayı tercih ederler. Banyo zamanı olarak sabah veya akşam olması değil önemli olan siz ve bebeğinizin rahat edebileceği bir vakit aralığının olmasıdır. Bebeğin banyosunun uyku saati öncesine denk getirilmesi tavsiye edilir. Bebeğinizin karnı tokken banyodan büyük bir zevk aldığını sizlerde göreceksiniz. Ancak yeni doyurulmuş bebek hemen temizlenmemelidir. Yapacağınız hareketlerden dolayı kusmasına neden olabilirsiniz.

  3- BANYO SUYU VE ODANIN ISISI NE KADAR OLMALIDIR?

  Bebeğin banyosunu çok sıcak olmayan ( 22°-25°C yenidoğan bebekler için, prematüre bebekler için 28°C’ ye kadar çıkartılabilir. ) ve hava akımı almayan bir yerde yapmak üzere hazırlayın. Banyo suyu sıcaklığı için isterseniz küvetin içine konan banyo termometrelerinden edinebilir suyu 35-37° C arasında ayarlayabilirsiniz veya eski usul dirseğinizi suya sokarak suyun ılıklığını kontrol edebilirsiniz. Suyu elle kontrol etmek yanıltıcı olabilir, dirsek bölgesi sıcağa daha hassastır. Mevsime, bebeğin ayına ve evin ısı durumuna göre gerekiyorsa banyo yaptıracağınız odanın ısısını ek ısıtıcılarla uygun dereceye arttırın.

  4- BANYO SÜRESİ NE KADAR OLMALIDIR?

  İlk banyo süresinin bebeğin üşümemesi için 5 dakika sürmesi gerekir ama çabuk yıkamak içinde panik olmayın. Sizin tedirginliğinizi bebeğinizde hissedecektir. Bazı bebekler özellikle ilk zamanlar banyo yapmayı sevmeyebilir, bebeğinizde sizin gibi ilk deneyimini yaşamaktadır. Eğer bebeğiniz itiraz ederse, yumuşak bir şekilde onunla konuşun veya şarkı söyleyin. Unutmayın banyo bebeğin gevşediği ve suda sizin ona rahatça saj yapabileceğiniz güzel bir ortamdır.

  5- ŞAMPUAN, SABUN, BEBE YAĞI NASIL SEÇİLMELİDİR?

  Bebeğinizin yumuşak ve hassas cildinin özel bir bakıma ihtiyacı vardır. Özellikle bebekler için üretilen ürünlerin kullanılması genellikle daha iyidir. Alkol içeren ürünler cildi kurutacağından bu ürünlerin kullanılmaması tavsiye edilir. Mümkünse bebekler için özel üretilmiş 5.5 pH’lı veya nötr sabun ve gözleri yakmayan şampuan kullanılmalıdır. Yetişkinler için üretilmiş olan ürünler bebeğiniz için tahriş edici ve alerjik içerikli olabilir. Bazı ebeveynler bebeklerinin güzel kokması için losyon kullanmayı severler. Ama bebeğin cildi kuru olmadıkça losyon, bebe yağı kullanmaya gerek yoktur. Prematüre doğan bebeklerde cilt çoğunlukla kuru olacağı için hipoalerjik nemlendiriciler kullanmanız tavsiye edilir. Ürünler bebekler için üretilmiş olsa bile bazı bebeklerde alerji yapabilmektedir. Bebeğin vücudunun hepsine sürmeden önce az bir alana sürülüp kontrol edilmesi ondan sonra ürünün kullanılması tavsiye edilir. Annelerin unutmaması gereken önemli noktalardan biri pudra kullanmaktan kesinlikle kaçınmalarıdır.

  6- KONAK NEDİR? BAKIMI NASIL YAPILIR ?

  Küçük bebekler baş bölgelerinden çok terledikleri için temizlenmezlerse baş bölgelerinde konak denilen sert-beyaz pullanmalar görülebilir, konak oluşmuşsa bebeğinizin başına akşamdan veya banyodan birkaç saat önce biraz saf badem yağı, saf zeytinyağı ya da ½ çay kaşığı karbonat+1 yemek kaşığı zeytin yağı ile hazırladığınız karışımı sürülerek konaklar kabartılır, arkasından banyo yaptırılarak bebekler için hazırlanmış yumuşak bir fırça ile veya tarakla taranır. Çıkmadığı takdirde işlem birkaç defa tekrarlanır.Konak temizlenirken bebeğinizin kafasında iki yerde ‘’bıngıldak’’ olduğunu göreceksiniz.Bu bıngıldaklar tıpkı kulağımız ve burnumuz gibi yumuşak kıkırdaksı alanlardır.Bebeğinizin kafatası henüz tam sertliğine ulaşmamış durumdadır. Bu alanları nazik hareketlerle ovuşturabilirsiniz.

  7-KULAK TEMİZLİĞİ NASIL YAPILMALIDIR?

  Kulaklar çok hassas olduğundan asla diplerine kadar temizlenmeye çalışılmamalı ve içine bir şey sokulmamalıdır. Sadece kulağın arkası ve kepçe kısmının iç kıvrımları silinmelidir. Pamuklu çubuklarda bebekler için sakıncalıdır, kesinlikle kullanılmamalıdır. İstemeyerek bebeğinizin kulak zarına zarar verebileceğiniz gibi daha çok pisliğin içeri kaçmasına sebep olabilirsiniz. Banyo esnasında az miktarda kulağa sıvı kaçmasının herhangi bir zararı yoktur. Kulak içerisinde kurumuş kiri yumuşatacağı için sıvının kendi kendine dışarı çıkmasına izin verilmelidir.

  8-GÖZ TEMİZLİĞİ NASIL YAPILMALIDIR?

  Gözlerin temizliği için önceden kaynamış ılık su içerisine küçük pamuk tamponları batırılır fazlası sıkılarak atılıp bebeğin gözleri dikkatlice temizlenmelidir. Temizleme işlemi içeriden dışarıya doğru (gözün burun tarafından şakak tarafına doğru ) yapılmalı ve her göz için ayrı temiz bir pamuk kullanılmalıdır. Bu şekilde bir gözdeki enfeksiyon diğerine bulaşmamış olacaktır. Bebeğin gözünde bazen sarımsı bir akıntı gelebilir. Geçmediği takdirde doktorunuzu arayarak önerilere göre tedavisine devam etmelisiniz.

  9-BURUN TEMİZLİĞİ NASIL YAPILMALIDIR?

  Burnuna da hiçbir zaman pamuklu çubuk sokmayın gazlı bez yada tülbenti üçgen şeklinde katlayarak dıştan silip bebeğin nefes almasına engel bir kalıntı bırakmayın.

  10-TIRNAK BAKIMI NASIL YAPILMALIDIR?

  Bebeğin tırnakları sık sık kontrol edilmeli ve düzenli aralıklarla kesilmelidir. Tırnaklar bebeğin yüzü ve kornea tabakasını çizmesine yol açabilir. Bunu önlemek için küçük penye eldivenlerde kullanabilirsiniz. Banyodan sonra yumuşamış halde iken kesilmesi daha kolay be doğrudur. Tırnakları kesmek için yine özel bebek tırnak makasları edinin, tırnakları parmak hizasında kıyıları düz olarak kesin,yuvarlatılmış kıyılar tırnak uzadığında ete batabilir.Bebeğinizin tırnaklarını kesmekte zorlanıyorsanız bir de o uyurken onu fazla sarsmadan tırnaklarını kesmeyi deneyin,bu sefer başaracaksınız.

  11- GÖBEK BAKIMI NASIL YAPILMALIDIR ?

  Göbek bağı bebeğinizin ilk günlerinde en çok dikkat edilmesi gereken bölgesidir. Yenidoğan bebeğinizin göbeği yaklaşık 2 hafta içinde tamamen iyileşir. Bu dönemde göbek bölgesini kuru tutmak gerekir. Göbekte enfeksiyon riski yoksa bakım yapılması gerekmediği söylense de kliniğimizde batıcon,povıod v.b türevler yenidoğanlarda ciltte emilip hipotroid’e neden olduğu bilimsel verilerden elde edilen kanıtlar neticesinde kullanılmamaktadır.Bunun yerine alkol kullanılmaktadır.Steril bir gazlı bezle göbek bağı nazikçe kavranır az miktarda alkol dökülür ikinci bir steril gazlı bezle göbek etrafı içten dışa dairesel bir hareketle silinir.Daha sonra bu bölgeyi kurulayın.Alkol göbeğin daha kolay kurumasını sağlar.Göbek bağı ne kadar kuru tutulursa o kadar çabuk düşer.Alt bakımı yaparken erkek çocuklarda pipisini aşağıya doğru yönlendirmek göbek hizasına kadar ulaşabilecek ıslaklıkları engeller.Bebeğin altını bezlerken göbek bağının üzerini kapatmadan bağlamakta ıslaklığı engeller.

  12-ALT TEMİZLİĞİ NASIL YAPILMALIDIR?

  İşleme başlamadan önce gerekli olan malzemenin tümünü hazırlayıp bir elinizi bebeğin üzerinden çekmeden mutlaka öteki elinizin kolayca uzanacağı bir mesafede olmasına dikkat ederek yerleştirin. Odanın ısısının uygun olmasına ve hava akımı almayan bir ortam olmasına dikkat edin.

  ♥Temizlik için bebeklerin hassas cildine uygun ıslak temizleme mendillerinin yanı sıra özellikle popoda eğer pişik varsa kaynatılmış ılık suya ıslatacağınız pamuk tamponlarda kullanabilirsiniz. Pişik oluşmaması için bebeğinizin sık sık altı değiştirilmeli, oda ısısı uygunsa alt alma işleminden sonra birkaç dakika kadar açık tutmanız hem bebeğinizin hoşuna gidecektir hem de altının tam kuruduğundan emin olursunuz uygun değilseniz hemen kurulanmalıdır. Bunlara rağmen ciltte pişik olursa doktorunuza başvurun tavsiye edeceği bir pişik kremi kullanabilirsiniz.

  ♥Bebeğinizin düşmeyeceği korunaklı bir yere bir örtü üzerine yatırın. Kendinizden emin bir şekilde bezin yan tarafındaki bantları açın ve sol elinizle bebeğin iki ayağını acıtmayacak şekilde kavrayıp yukarı kaldırın.

  ♥Sağ elinizle bebeğin alt bezini yukardan aşağıya doğru kaydırarak ( böylece poposuna bulaşmış olan kakasının çoğu beze gelecektir ) alın ve bebeğin poposunun altına doğru katlayın. Bebeklerin büyük bir çoğunluğu özellikle erkek bebekler bez açıldığında hissettikleri serinlikle çiş yapmaya meyillidir bunu önlemek için bezi açtığınız ilk anda biraz beklemenizi veya yakınınızda bulunan bir peçeteyi siz altını temizleyinceye kadar pipisinin üstüne koyabilirsiniz.

  ♥Temizliği her zaman önden arkaya yani bebek yatarken yukardan aşağıya doğru yapın, karın hizasından popoya doğru yapılan temizlik özellikle kız bebeklerin idrar yolları sağlığı için ( dışkının idrar yollarına bulaşmaması amacıyla ) önerilmektedir. Erkek bebekler için anüs çevresini sonra pipisini çekmeden yavaşça kaldırarak pipisinin altını ve hayalarının etrafını en sonda pipisini sünnet derisini hafifçe geri çekerek burada birikmiş olan kirleri temizleyip yukardan aşağıya doğru temizleyin. Annelerin bebeklerde dikkat etmesi gereken konu silmenin yukardan aşağıya doğru yapılması ve kullanılan ürünün sadece bir defa kullanılmasıdır. Bebeğinizin altı çok kirliyse her defasında ayrı bir bezle temizliğe devam edin. Temizlik yaptığınız yere kirlenmiş bezi tekrar kullanmayın.

  ♥Popoyu temizledikten sonra bacak aralarında ve bacaklarda oluşmuş kıvrımların arasını bir başka mendil /pamuk tamponla nazikçe temizleyin. Bu temizliğide yaptıktan sonra bebeğin altından eski bezi alıp yeni kuru bezi yerleştirebilirsiniz. Bezi yerleştirdikten sonra kuru bir yumuşak havluyla hafif dokunuşlarla bebeğinizin silinen bölgelerini özellikle kıvrımlarını kurulayınız.

  ♥Bezi kapatırken göbek bağının üzerini kapatmamaya dikkat ediniz. Erkek bebeklerin pipisini aşağıya doğru yönlendirmek göbek hizasına kadar ulaşabilecek ıslaklıkları engelleyebilir.

  ♥Bezin belini çok sıkmayınız mesela sizin iki parmağınız bebeğin bezi ile göbeği arasına rahatça girebiliyorsa bu sıkılık yeterlidir.

  ♥Bez seçiminde bebeğinizin ayından ziyade kilosuna uygun ve bacaklarının rahat hareket edebileceği bezleri tercih ediniz.

  13-BANYO YAPTIRILIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

  1-Bebeğinize banyo yaptıracağınız günü önceden belirleyip işlerinizi ona göre ayarlayınız.

  2-Banyo yaptırmadan önce ellerinizi mutlaka sabun ile yıkayınız.

  3-Banyo yaptıracağınız odanın ısısını uygun seviyeye getiriniz.

  4-Banyo yaptırırken kullanacağınız malzemeleri son kez kontrol ediniz ve kolaylıkla ulaşabileceğiniz şekilde yerleştiriniz.

  5-Banyo suyunu kontrol ediniz.

  6-Banyo küvetini bel hizasında olacak şekilde ayarlayınız. Böylece oturmak ya da çömelmek yerine ayakta durarak bel sağlığınızı korursunuz hem de bebeğe daha iyi hakim olursunuz.

  7-Suyu bebeğin yüzünden aşağıya dökmemeye dikkat ediniz.

  8-Bebeğinizi kesinlikle suyun yanında yalnız bırakmayınız. Bebek küveti içinde banyo yaptırıyorsanız ve banyo konusunda korkularınız varsa 10 santimden fazla su koymayınız.

  9-Bebeğinizin cildi hassas olduğundan ilk üç ay boyunca lif kullanmamaya özen gösteriniz. Bunun yerine küçük yumuşak havlular ya da tülbent kullanmanızı tavsiye ederiz. Bebeğiniz büyüdükçe yıkamak için yumuşak lifler veya süngerler kullanabilirsiniz.

  10-Banyo küveti etrafında elektrikli hiçbir cihaz bulundurmayınız.

  11-Bebeğinizin saçlarını kurutmak için kesinlikle saç kurutma makinesi kullanmayınız.

  12-Her kullanımdan önce ve sonra bebek küvetinizin temizliğini yapınız.

  14-BANYO İÇİN HANGİ MALZEMELER GEREKİR?

  ●Banyo küveti

  ●Küvet derecesi

  ●Banyo havlusu 2 adet, prematüre bebeklerde 3 adet

  ●Yumuşak bezler veya küçük havlular

  ●Pamuk topçuklar

  ●Steril gazlı bez

  ●Temiz giysiler ve alt bezi

  ●Bebek sabunu, bebek şampuanı

  ●Bebek nemlendiricisi, bebek yağı, pişik kremi ( gerekirse )

  ●Sıcaklığı ayarlanmış yeterli miktarda su

  ●Su tası

  ● Yumuşak saç fırçası veya tarak, tırnak makası ( gerekirse )

  ● Islak mendil ( Alerji yapmayan )

  ●Alkol

  EVET ANNE, BURAYA KADAR BANA YAPACAĞINIZ BAKIMLARLA İLGİLİ BİLGİLERİ ÖĞRENDİNİZ. ŞİMDİ BANA BANYO YAPTIRABİLİRSİN. BEN KORKMUYORUM ÇÜNKÜ DOĞANA KADAR ZATEN SUYUN İÇİNDE YAŞADIM TAMAM İLK DEFASINDA BİRAZ HUYSUZLANABİLİRİM İNAN KORKMANA GEREK YOK NEDEN SAKİNLEŞMEK İÇİN BENİMLE KONUŞMUYORSUN YA DA BANA ŞARKI SÖYLEMİYORSUN? NE DERSİN DENEYELİM Mİ?

  SİLME BANYOSU

  Malzemeler: Bebek küveti, yeterli miktarda su, pamuk tampon, küçük havlular, 2 adet havlu, bebek şampuanı, bebek sabunu, alkol, steril gazlı bez, temiz giysileri ve alt bezi

  1- Oda ısısı ayarlanır.

  2- Eller yıkanır, malzemeler hazırlanır.

  3-Sıcaklığı ayarlanmış suyun içine pamuk topçuklar atılır.

  4-Bebek düz bir yere yatırılır ve giysileri çıkartılıp havluya sarılır. Beklenmedik sürprizlerden kaçınmak için alt bezi bırakılır.

  5-Temizliğe önce gözlerden başlanır. Ilık su ile ıslatılmış pamuk alınır fazlası sıkılarak yavaşça bebeğin gözleri içten dışa doğru silinir. Her göz için yeni ve temiz pamuk kullanılır.

  6-Temiz suyla ıslatılmış havlu bez ile yüzün orta bölümünden dışa doğru silinir. Burun, kulak çevresi ve arkası da aynı şekilde temizlenir. Kulak arkalarına ve boyundaki cilt boğumlarına özellikle özen gösterilmelidir. Kulak içlerini temizlemek için kulaklara hiçbir şey sokulmaz,kulak kiri kolayca görülen bölgede ise alarak temizlenir.

  7-Bebeğin cildinin hassas olduğu unutulmadan yavaşça havluyla dokunarak yumuşak hareketlerle kurulanır.

  8-Bebeğinizi içine sardığınız havluyu açmadan, bir elinizle ensesinin altından başını destekleyerek, kolla da sırtına destek vererek koltuğunuzun altına doğru, yüzü yukarı bakar şekilde tutulur.

  9-İçinde sıcaklığını kontrol ettiğiniz temiz su bulunan küvet üzerine bebeğin başı getirilerek ıslatılır.

  10-Göz yakmayan bir şampuan ile başını nazik hareketlerle önden arkaya doğru masaj yapılır su ile bebeğin başı durulanır.

  11-Sonra bebek sırtüstü yatırılır ve havlunun bir kenarıyla yavaşça başı kurulanır. Gerekirse yumuşak fırça/tarak kullanılarak saçlar taranır ve sıcak tutmak için havlunun kuru ucuyla kapatılır.

  12-Vücuda sarılan havlu açılır.Yumuşak formüllü bir sabun kullanarak ılık suyla ıslattığımız havlu bezle vücudu silinir.Sırtı da boyundan beline kadar iyice temizlenir ve ılık suyla ıslatılmış başka bir havlu bezle durulanır.

  13-Daha sonra hafif havlu hareketleri ile cildi tamamen kurulanır.

  14-Alt bezi açılır ve yavaşça bacakları,ayakları ve parmakları temizlenir.Islak bir havlu ile durulanır ve ıslak kalmanın cildi tahriş edeceği göz önüne alınarak tüm boğumları iyice kurulanır.

  15-Suyla ıslatılmış bez,pamuk ya da ıslak mendil ile genital bölge yukarıdan aşağıya doğru temizlenir ve kurulanır.Bebeğinizde pişik varsa kremi sürülür.

  16-Göbek bakımı yapılır.

  17-Bebeğin altını bezlerken göbek bağının üzerini kapatmamaya dikkat edilir.

  18-Bebeğin giysileri giydirilir ve battaniyesine sarılır.

  19-Kullanılan malzemeler temizliği yapılarak kaldırılır ve eller yıkanır.

  KÜVET BANYOSU

  1- Oda ısısı ayarlanır.

  2- Eller yıkanır, malzemeler hazırlanır.Su ısısı kontrol edilir.

  3-Yüz ve baş temizliği silme banyosundaki gibi yapılır.

  4-Havlu açılır alt bezi çıkarılır.Gerekiyorsa genital bölge temizlenir.Yumuşak bez ıslatılıp sabun ile bolca köpürtülürve tüm vücudu,boğumları temizlenir.

  5-Bir kol bebeğin başının altından geçirilerek koltuk altından sıkıca kavranır.Diğer elle iki bacağından veya poposunun altından tutulur.

  6-Sıcaklığı kontrol edilmiş banyo küveti içindeki suya önce vücudun alt kısmı daldırılır sonra yavaşça tüm vücudu su içine sokulur.

  7-Koltuk altından ve boynu kolunuz üzerine yaslanmış olarak tutmaya devam edilir.

  8-Diğer elle hafif hareketlerle vücut durulanır.

  9-Küvete koyarken tutulan şekilde sıkıca tutularak,sudan çıkarılır ve temiz bir havlu üzerine yatırılır.

  10-Hızla tüm vücudu yumuşak hareketlerle kurulanır.Kurularken boğum aralarını,koltuk altını,kasıklarını,parmak araları ve genital bölge iyice kurulanmasına dikkat edilir.

  11-Gerek görülüyorsa nemlendirici,bebe yağı veya pişik kremi sürülür ve temiz bezi bağlanır.

  12-Hızlı bir şekilde giydirilir ve battaniyesine sarılır.

  13- Kullanılan malzemeler temizliği yapılarak kaldırılır ve eller yıkanır.

  *Prematüre bebeklerde ısı kayıplarını en aza indirmek için küvete koyarken havluya sarılı olarak küvet içerisine koyarak bebeğinizin üşümesini ve suya yavaşça alışmasını sağlayabilirsiniz.Bu nedenle fazla bir havlu bulundurmalısınız.

  BEBEĞİNİZ BÜYÜDÜKÇE

  Bebeğiniz büyüdükçe, vücudunu daha çok kontrol edebilecektir.Banyosunu yaptırırken yüzünü ve başını aynı şekilde yıkayıp vücudunu havlu üzerinde sabunlamak yerine küvetin içinde okşarcasına sabunlamaya başlayabilirsiniz.Banyosu sırasında küveti içinde bırakıp su içinde oynamasına tepinmesine izin verebilirsiniz. Suyun içinde eğlenmeye bayıldığını göreceksiniz.

  Küvetin içinde emniyetle oturacak hale gelinceye kadar onu sıkıca tutmaya devam edin. Islak hele de sabunlu cildin kolayca kayabileceğini unutmamalısınız. Bebeğinizi her ne olursa olsun asla yalnız bırakmayınız.
   
  Tags:
 2. myilmaz

  myilmaz New Member

  teşekkürler
   
 3. ibrahim38

  ibrahim38 New Member

  sagol kardes
   

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...