1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Beygir Gücü (HP) nedir?

'Teknik dökümanlar' forumunda FanClup tarafından 6 Mayıs 2013 tarihinde açılan konu

 1. FanClup

  FanClup Moderator

  “Beygir gücü” kavramı genellikle otomobil ve elektrik motorlarının güçlerinin belirlenmesi için kullanılmaktadır. Aslında basit bir kavramdır fakat halk arasında tanımlanırken yapılan bazı yanlışlıklar bu kavramı içinden çıkılmaz bir hale getirmiştir. Öyleki 100 beygirlik araba deyince, 100 tane atın ürettiği güç şeklinde anlaşıldığı oluyor. Beygir gücü ifadesi günümüzde en fazla otomobilleri tanıtırken kullanılmakta ancak bu kavramın temeli çok eskilere dayanmaktadır.

  Beygir gücü, ingilizce karşılığı ile HorsePower (HP) kavramını ilk kez 1872 yılında kullanan kişi james watt’tır. James watt kim derseniz buharlı makinalar üzerinde çalışan ve onları geliştiren iskoçyalı başarılı bir mucit ve mühendistir. Bu mucit geliştirdiği buharlı makinaları pazarlarken müşteriye makinanın gücü hakkında bilgi vermesi gerekiyordu ve o zamanlarda makinalar fazla gelişmemiş olduğu için güç deyince insanların aklına atlar gelmekteydi. James Watt’da bu yolu izledi ve gücün simgesi haline gelen atlar üzerinden işe koyuldu.

  Kömür madenlerinde yük taşıyan atları bir süre gözlemleyen Watt, ölçümleri sonucunda bir atın 45 kilogramlık kömürü 1 saniyede 1,11 metre uzağa taşıyabildiğini tespit etti.
  Böylece bir at Ağırlık x Yol olarak 50 Kilogram-Metrelik iş yapmış oluyordu. James watt nedeni bilinmemekle birlikte bu sonucu yüzde 50 oranında arttırarak 75 Kilogram-Metreye tamamladı ve buna da 1 beygir dedi.
   
  Tags:
 2. ahmet173

  ahmet173 New Member

  Cevap: Beygir Gücü (HP) nedir?

  yeni ögrenmiş oldm hahaha bu ne lan
   
 3. ustaçırak

  ustaçırak New Member

  Cevap: Beygir Gücü (HP) nedir?

  harika bir bilgi teşekkür ederim az önce bir soru sormuştum kw hesabıyla ilgili o konuyu da biliyorsanız açıklamrıısnız teknik bilgi köşesine yazmıştım
   
 4. Ekrem

  Ekrem CEO Site Yetkilisi

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...