1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Bilgisayar Donanımı

'Bilgisayar Programlama ve Kodlama' forumunda Powers tarafından 15 Ocak 2013 tarihinde açılan konu

 1. Powers

  Powers Administrator Site Yetkilisi

  Bir bilgisayar sisteminin hızlı çalışması pek çok faktöre bağlıdır: İşlemcinin komutları işleme hızı, ana belleğin büyüklüğü, görüntü kartının ve sabit diskin hızı, en önemli faktörlerdir. Bu faktörlerin genel performans üzerindeki ağırlığı, kullandığınız yazılımlara bağlı olarak değişecektir.

  Bilgisayar parçalarının teknik özellikleri, genellikle, performansı hakkında bilgi verir. Ancak, aynı teknik özelliklere sahip olduğu belirtilen ürünler arasında performans farkları olabileceği gibi, en pahalı ürünün en yüksek performansı vereceği de garanti değildir.

  Hızla gelişen teknoloji karşısında, bugün en iyi olarak kabul edilen ürünler, bir kaç ay sonra giriş seviyesi haline gelebilmektedir. Satın alma konusunda en iyi rehberiniz, bilgisayar dergilerinin veya bağımsız test merkezlerinin gerçekleştirdiği, güncel ürün testleridir.

  Üretici Firma

  Bugün en çok kullanılan işlemciler Intel, Cyrix ve AMD firmaları tarafından üretilmektedir. Bu firmaların, birbirine yakın performansta işlemci modelleri vardır.

  İşlemci Kuşağı

  Her yeni kuşak işlemcide, dahili (birincil) önbelleğin büyütülmesi, yeni komutlar eklenmesi, aynı anda işlenebilecek komut sayısının artırılması gibi gelişmeler olmaktadır. Yeni üretilen işlemcilerin çoğuna, multimedia işlemlerine hız kazandıran MMX özelliği eklenmiştir.

  Saat Frekansı

  İşlemcinin komutları işleme hızını etkiler, Mhz birimi ile belirtilir. Diğer şartlar eşitse, saat frekansı yüksek olan işlemci daha hızlı çalışır. Saat frekansı genellikle işlemcinin adı içinde yazar. Örneğin Intel Pentium/200 işlemcisinin saat frekansı 200Mhz'dir.

  Bazı işlemcilerin adı içinde geçen PR kısaltması, bu değerin gerçek saat frekansı olmadığını, ancak o frekanstaki bir Pentium'a eşdeğer performans verebileceğini belirtir.

  Görüntü Belleği

  Görüntü kartının üzerindeki belleğin hem hızı hem de miktarı önem taşır. Bellek miktarı, görüntü kartının üretebileceği çözünürlük ve renk sayısını sınırlar. Bellek hızı ise, belleğin türüne bağlıdır. VRAM türevleri DRAM türevlerinden daha yüksek performans sağlamaktadır..

  Grafik İşlemcisi

  Görüntü kartında bulunan bu işlemci, CPU'nun verdiği komutlar doğrultusunda, grafik işlemlerini çoğunu gerçekleştirebilir. Grafik işlemcisinin CPU'nun üzerinden işlem yükünü almasına, "grafik hızlandırıcı" özelliği adı verilir. İşlemler bir pencerenin taşınması gibi 2 boyutlu ise, "2D hızlandırıcı" özelliği söz konusudur. "MPEG" filmlerini oynatmayı hızlandıran grafik işlemcileri de yaygındır. Yeni görüntü kartlarının çoğunda, 3 boyutlu nesneler üzerinde işlem yapabilen "3D hızlandırıcı" özellikler de bulunmaktadır. Ancak, bilgisayar destekli tasarım gibi daha profesyonel

  kullanım alanları için, üzerinde çok güçlü grafik işlemcisi ve ekstra bellek bulunan, pahalı görüntü kartları mevcuttur. Ev ve ofislere yönelik görüntü kartlarında en popüler grafik işlemcilerini S3, Matrox, ATI, TSENG gibi firmalar üretmektedir.

  RAMDAC

  RAMDAC, görüntü belleğinde bulunan bilgileri sürekli olarak okuyarak monitör için uygun sinyallere çeviren birimdir. Bu birimin Mhz cinsinden verilen hızı, ekran tazeleme frekanslarını belirler. Genellikle, RAMDAC hızı yerine, belirli çözünürlüklerdeki ekran tazeleme frekansı belirtilmektedir.

  Diğer Özellikler

  Bazı görüntü kartlarında, ekranda bir pencere içinde TV seyretmek, görüntüyü durdurup kaydedebilmek gibi özellikler de bulunmaktadır. Bazılarında bu özellikler görüntü kartının üzerine sonradan eklenen modüllerle de sağlabilmektedir.

  Disk Dönüş Hızı

  RPM (dakikadaki dönüş sayısı) ile belirtilir. Disk ne kadar hızlı dönüyorsa, bilgiler o kadar hızlı okunabilir. Örneğin, diğer şartlar eşitse, 7200 RPM dönüş hızına sahip bir sabit disk, 5600 RPM olandan daha hızlıdır.

  Erişim Süresi

  Sabit disk sürücünün, disk üzerinde istenilen bir bilgiyi bulması için gereken ortalama süredir. Erişim süresi ne kadar kısa olursa, bilgilere o kadar çabuk erişilir. Hızlı sabit disk sürücülerin erişim süresi genellikle 10 milisaniye veya daha azdır.

  Tampon Bellek

  Sabit disk sürücünün içinde, aktarılabilecek bilgilerin geçici olarak saklandığı alandır. Tampon bellek miktarı genellikle 256K, 512K veya 1MB olabilir, ne kadar fazlaysa o kadar iyidir.

  Arabirim ve Veri Aktarım Hızı

  Günümüzde EIDE ve SCSI arabirimlerine sahip sabit disk sürücüler bulunmaktadır. SCSI sürücüler genellikle daha yüksek performanslıdır ve daha yüksek kapasitelerde üretilirler. SCSI ile teorik hız sınırı 80 MB/saniye'ye kadar çıkabilir, ancak sisteminizde SCSI arabirimi bulunmasını gerektirir. EIDE arabirimine sahip sabit diskler, veriyi değişik hızlarda aktarabilir: "PIO Mode 3" ile teorik hız sınırı 11.1 MB/saniye, "PIO Mode 4" ile 16.6 MB/saniyedir. Yeni bir standart olan "Ultra DMA/33" ise bu hızı 33 MB/saniyeye çıkarmaktadır. Ancak, pratikte elde edilen hızlar daha düşüktür ve bu modların çalışabilmesi için sabit diskin bu modları desteklemesi gerekir.

  SMART

  Bu özelliği destekleyen sabit diskler, disk yüzeyinde fiziksel bir arıza oluşma ihtimalini, hata oluşmadan bir süre önce bildirebilirler.

  Veri Okuma Hızı

  CD-ROM sürücünün kompakt diskteki bilgileri okuma hızı, 150 KB/saniye'nin katlarıyla belirtilir. Örneğin, 10X hızındaki bir CD-ROM sürücü, saniyede 1500 KB bilgi okuyabilir. Bugün üretilen CD-ROM sürücülerin hızı 24X'e kadar yükselmiştir.

  Erişim Süresi

  CD-ROM sürücünün, kompakt disk üzerinde istenilen bir bilgiyi bulması için gereken ortalama süredir. Erişim süresi ne kadar kısa olursa, bilgilere o kadar çabuk erişilir. Bugün CD-ROM sürücülerin erişim süresi genellikle 100-200 milisaniye arasındadır.

  Okuma Metodu

  CD-ROM sürücünün diski nasıl okuduğunu belirtir. İki tip okuma metodu geliştirilmiştir: Sürücü motorunun dış çemberlerden bilgi okunurken daha yavaş döndürüldüğü CLV, ve sürücü motorunun sabit açısal hızda döndürüldüğü CAV. CLV sürücüler genellikle 12X hızının üzerine çıkamamaktadır. CAV sürücülerin hızı ise bilginin okunduğu çembere bağlıdır. Örneğin dış çemberlerde 24X olan hız, iç çemberlerde 12X'e düşmektedir.

  Arabirim

  CD-ROM sürücünün, bilgileri aktaracağı anakarta bağlanma yoludur. IDE/ATAPI ve SCSI arabirimlerine sahip CD-ROM sürücüler bulunmaktadır. SCSI sürücüler, veri aktarırken işlemciyi daha az meşgul ettiği için, genellikle daha yüksek performans sağlar, ancak bilgisayarınızda SCSI arabirimi bulunmasını gerektirirler. 24X EIDE/ATAPI sürücülerden tam performans alabilmeniz için, bilgisayarınızın BIOS'unda "PIO Mode 4" desteği bulunması gerekir.

  Bellek Türü

  Ana bellek olarak kullanılan üç tür bellek, yavaştan hızlıya doğru sıralanırsa FPM DRAM, EDO DRAM ve SDRAM'dir. FPM DRAM'in yerini artık EDO DRAM almıştır. SDRAM daha hızlıdır ancak şu anda sadece TX ve VX yonga setine sahip anakartlarda kullanılabilmektedir. Çok hızlı ama pahalı bir tür olan SRAM, önbellek olarak kullanılmaktadır. Görüntü kartlarında bulunan bellek türleri ise çok çeşitlidir ve

  bu türler genellikle üretici firmalara özeldir.

  Erişim Süresi

  Bellek biriminin istenilen bilgiye erişmesi için gerekli süredir. Nanosaniye (ns) birimi ile belirtilir. 50, 60 ve 70ns erişim süreli bellekler mevcuttur, düşük değerler bilgiye daha hızlı erişilebildiğini gösterir.

  Parity ve ECC

  Parity özelliğine sahip bellek birimleri, bellekteki bir bilginin hatalı olarak saklandığını anlayabilir. Bellekte oluşan bir hata, parity özelliği ile anlaşılsa bile, genellikle sistemin kilitlenmesiyle son bulur. Ancak, sistemdeki anakart ECC özelliğini destekliyorsa, hatanın düzeltilmesi mümkün olabilmektedir.

  Yonga Seti

  Bir anakartın en önemli bileşeni yonga setidir. Bugün en çok kullanılan yonga setleri Intel firması tarafından üretilmektedir ve bugün Pentium sistemlerde üç seçenek sunulmaktadır: 430VX, 430HX ve 430TX. 430HX ve 430VX, farklı yönlerden birbirinden daha üstündür. Genelde, 430HX yonga seti performansı, 430VX ise fiyatı için tercih edilebilmektedir. En yeni yonga seti olan 430TX, en yüksek performanslı ve en fazla özelliğe sahip olanıdır.

  Harici Önbellek

  Anakartın üzerinde bulunan harici önbellek miktarı, performans üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Pentium anakartlarda en azından 256KB harici önbellek bulunması performans açısından tercih edilmektedir. Bazı anakartlarda önbellek miktarı, sonradan eklenen bir modülle yükseltilebilmektedir.

  Diğer Özellikler

  Anakart seçiminde, belki de performanstan daha öncelikli olarak, dikkat edilecek pek çok özellik vardır: genişletme yuvaları, bellek yuvaları, desteklenen işlemciler, BIOS, giriş/çıkış portları... Bazı anakartlara görüntü, ses veya SCSI kartları bütünleşik olarak

  yerleştirilmekte, bazılarına da sistemin yazılımdan kapatılabilmesi ve modem sinyaliyle açılabilmesi gibi özellikler eklenmektedir...

  Veri Transfer Protokolleri

  Bir modemin diğer bir modem ile bilgi alışverişi yapabilmesi için belirlenmiş standartlardır. Bu standartlarda veri aktarma hızı bps (saniyedeki bit sayısı) ile belirtilir: Örneğin V.32bis 14400 bps, V.34 28800 bps, V.34+ 33600 bps hızındadır. Yeni bir standart olan X2 ise, belli şartlar sağlanırsa, 56 kbps hızını vaad etmektedir.

  Veri Sıkıştırma Protokolleri

  Eğer aktarılacak bilgiler sıkıştırılmaya uygunsa, veri aktarma hızının artmasını sağlar. MNP5 iki kat, MNP7 üç kat, V.42bis ise dört kat hız artışı sağlayabilir.

  Hata Denetimi Protokolleri

  MNP2,3,4 ve V.42 adındaki standartlarla, verilerin hatasız aktarılıp aktarılmadığı denetlenir. Verilerin hatalı aktarıldığı anlaşılırsa, karşı modem veriyi tekrar gönderir.

  Faks ve Ses özellikleri

  Yeni modemlerin çoğunda faks gönderme/alma, ve, ses işleme yeteneği bulunmaktadır. Ses işleme yeteneği, modemin bir tele-sekreter görevi görebilmesini sağlar. Buna ek olarak "full duplex speakerphone" özelliği de varsa, modeme bağlı olan telefon hattı üzerinden, telefon ahizesi yerine bir hoparlör ve mikrofon kullanarak görüşebilirsiniz.  SÖZLÜK

  386

  Eski bilgisayarlarda bulunan bir işlemci türü.

  486

  Bir anda tek bir komutu işleyen bir işlemci türü.

  486DX

  Karmaşık matematiksel işlemleri yapmak üzere matemati ek işlemcisi olan bir işlemci türü.

  486DX2

  486DX işlemcisinden iki kat hızlı bir işlemci.

  486DX4

  486DX yongasından üç kat hızlı bir işlemci.

  486SX

  Matematik ek işlemcisi bulunmayan bir işlemci türü.

  Access Time

  bkz. Erişim Süresi.

  Ana Bellek

  Bilgisayarın işleyeceği bilgileri geçici olarak tutan bellek.

  Anakart

  Bilgisayarın en temel devre kartı. Bütün elektrikli bileşenler anakarta bağlanır.

  Arabirim

  İki cihaz arasında veri alışverişi yapılabilmesi için tanımlanmış kural veya bu alışverişi sağlayan bir cihaz.

  BBS

  (Bulletin Board System) Değişik konular üzerine bilgi veren "bilgisayar kulüpleri".

  Bellek

  Bilgi Depolanan her türlü ortam.

  Bilgisayar Ağı

  Bilgileri ve çevre birimlerini paylaşabilen, birbirlerine bağlanmış bir dizi bilgisayar.

  BIOS

  (Basic Input Output System) Temel Giriş Çıkış Sistemi.

  Bit

  (Binary Digit) Sadece 1 ya da 0 değeri alabilen en küçük bilgi birimi. 8 bit, bir byte'ı oluşturur.

  Bps

  (Bits per second) Saniyedeki bit sayısı.

  Buffer

  bkz. Tampon bellek

  Bus

  bkz. Veriyolu

  Byte

  Tek bir karakter. Bir harf ya da rakam olabilir, ya da bir noktalama işareti.

  CAV

  (Constant Angular Velocity) Sabit Açısal Hız.

  CD-ROM Sürücü

  Kompakt disklerde bulunan bilgileri okuyan bir araç.

  Chip

  bkz. Yonga

  Client

  Network'e bağlı ve server üzerindeki bilgilere erişebilen bir bilgisayar.

  CLV

  (Constant Linear Velocity) Sabit Doğrusal Hız.

  CPU

  bkz. MİB

  Cursor

  bkz. İmleç

  Çevre Birimi

  Klavye ya da yazıcı gibi, bilgisayara bağlanan herhangi bir donanım birimi.

  Çözünürlük

  Bir görüntünün ne ölçüde ayrıntılı olduğu, ya da keskinliği.

  DIMM

  Belek yongalarını içeren bir devre kartı (Dual In-Line Memory Module)

  Disk Cache

  bkz. Disk Önbelleği

  Disk Önbelleği

  Bir bilgisayarın ana belleğinde ayrılmış özel bir yer. Bu özel yerde, bilgisayarın son sıralarda kullandığı disk verileri saklanır.

  Disket

  Bilgilerin manyetik ortamda saklandığı, taşınabilir gereçler.

  Disket Sürücü

  Disketler üzerindeki bilgileri okuyan ya da disketlere bilgi yazan aygıt.

  DMA

  (Direct Memory Access). Doğrudan bellek erişimi.

  Donanım

  Bilgisayarın, dokunabildiğiniz ya da görebildiğiniz herhangi bir parçası: Monitör, klavye, sabit disk, yongalar...

  Dot-Matrix Printer

  bkz. Nokta Vuruşlu Yazıcı

  Dot Pitch

  bkz. Nokta Aralığı

  DRAM

  Bilgisayar belleklerinin en çok kullanılan türüdür (Dynamic Random Access Memory)

  E-Mail

  bkz. Elektronik Posta

  EDO DRAM

  (Extended Data Out DRAM). Bir bellek türü.

  EIDE

  "Enhanced Integrated Drive Electronics". sabit diskleri ve öteki birimleri bilgisayara bağlama yolu. IDE adındaki daha önceki bir standarttan geliştirilmiştir.

  Ekran Filtresi

  Bilgisayar ekranının önüne konan ve zararlı ışınları süzen, saydam bir cam.

  El Tarayıcısı

  Özellikle küçük görüntüleri bilgisayara aktarmakta kullanılan, bir ele sığacak kadar küçük tarayıcı türü.

  Elektronik Posta

  Bir bilgisayar ağı (network) üzerinde bir kullanıcıdan ötekine yollanan mesajlar.

  Energy Star

  Çevre korumayla ilgili bir kuruluş (Enviromental Protection Agency) tarafından belirlenen, bilgisayarın daha az enerjiyle çalışmasını hedefleyen ilke, kural ve standartlar bütünü.

  Ergonomi

  Çeşitli araçların daha rahat, sağlıklı, verimli ve güvenli bir şekilde kullanılabilmesi için yeni tasarımlar geliştirilmesi ve bu çabaya yönelik bütün etkinlikler.

  Erişim Süresi

  Bir aygıtın bilgiyi bulup getirmesi için gereken süre.

  Ethernet

  Bir bilgisayar ağı üzerinde bilgi alışverişi için kullanılan en yaygın yollardan biri.

  Expansion Card

  bkz. Genişletme Kartı

  Expansion Slot

  bkz. Genişletme Yuvası

  Fare

  Ekrandaki nesneleri seçmenizi, işaret etmenizi ve sürüklemenizi sağlayan, küçük ve avuç içine sığan bir alet.

  Fare İmleci

  Fare sayesinde hareket ettirerek öğeleri seçebileceğiniz, ekrandaki küçük bir simge.

  Flatbed Scanner

  bkz. Masa Üstü Tarayıcı

  Floppy Disk

  bkz. Disket

  Floppy Drive

  bkz. Disket Sürücü

  FPM DRAM

  (Fast Page Mode DRAM.) Bir bellek türü.

  Frekans

  Bir olayın meydana gelme sıklığı.

  Full Duplex

  Aynı anda çift yönlü iletişim.

  Genişletme Kartı

  Bilgisayarınıza, CD kalitesinde ses vb. yeni işlevler, yeni özellikler ekleyen bir devre kartı.

  Genişletme Yuvası

  Bilgisayarınızda, bir genişletme kartını takabileceğiniz bir soket.

  Gigabyte

  1 Gigabyte(GB) = 1024 Megabyte(MB). Kabaca 1 milyar karakter.

  Görüntü Kartı

  Ekranda gösterilen görüntüleri kontrol eden bir devre kartı.

  Güç Kaynağı

  Bilgisayarın içinde bulunan ve normal şehir cereyanını bilgisayarın kullanabileceği elektriğe çeviren aygıt.

  Hand-Held Scanner

  bkz. El Tarayıcısı

  Hard Disk Drive

  bkz. Sabit Disk

  Hardware

  bkz. Donanım

  Hertz

  (Hz) Frekans birimi, bir saniyedeki oluşma sıklığı.

  IDE

  Bir ya da iki sabit disk sürücüyü bilgisayarınıza bağlamanın ucuz bir yolu. Integrated Drive Electronics sözcüklerinin kısaltılmışıdır.

  İmleç

  Bilgisayar ekranında, o anda hangi satır (ya da o satırın hangi sütununa) yazacağınızı gösteren, makinenin sizden komut ya da veri girişi beklediğini gösteren simge. Genellikle yanıp söner.

  Ink Jet Printer

  bkz. Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı

  Internet

  40 milyonun üzerinde kişinin kullandığı, dünyanın en büyük bilgisayar ağı.

  ISA Veriyolu

  En eski, en yavaş ve en ucuz veriyolu türü. (Industry Standard Architecture).

  Isı Transferli Yazıcı

  Isıtma yoluyla mürekkebi kağıda veren, yüksek kalitede renkli çıkış verebilen bir yazıcı türü.

  İşlemci

  bkz. MİB

  İşletim Sistemi

  Bir bilgisayarın bütün etkinliklerini kontrol eden, kaynaklarını yöneten ve çalışmasını yönlendiren bir program.

  Kasa

  Bilgisayarın belli başlı bütün bileşenlerini içeren kabı.

  Kesintisiz Güç Kaynağı

  Elektrik kesintilerine ya da güçteki oynamalara karşı, sürekli ve standart bir güç kaynağı.

  Keyboard

  bkz. Klavye

  Kilobyte

  1 Kilobyte(KB)=1024 Byte. Kabaca, bin karakter.

  Klavye

  Bilgisayara bağlı, bilgileri ve komutları makineye girmenizi sağlayan birim. Standart daktilo tuşlarının yanında özel tuşları da vardır.

  Komut

  Bilgisayara belli bir işi yapmasını söyleyen yönergeler.

  Lazer Yazıcı

  Hızlı çalışan, yüksek kalitede çıkış veren bir yazıcı türü.

  Mainboard

  bkz. Anakart

  Masa Üstü Tarayıcı

  Fotokopi makinesine benzer şekilde çalışan, metin ve grafikleri birer resim olarak bilgisayara aktaran bir aygıt.

  Megabyte

  1 Megabyte(MB) = 1024 Kilobyte(KB). Kabaca, 1 milyon karakter.

  Megahertz

  (MHz). Bir milyon hertz.

  Memory

  bkz. Bellek

  Memory Cache

  bkz. Önbellek

  MİB

  Merkezi İşlem Birimi. (CPU; Central Processing Unit). Bilgisayarda temel işlemleri yapan, bütün işlem akışını kontrol eden "beyin". Mikro işlemci ya da kısaca "işlemci" diye de anılır.

  MIDI

  Bilgisayarların, sentezleyicilerin ve müzik enstrümanlarının bilgi alışverişi yapabilmeleri için konmuş kural, standart ve ilkelerin tümü. (Musical Instrument Digital Interface)

  Milisaniye

  (ms) Saniyenin binde biri.

  MMX

  Bir işlemcide multimedia işlemlerini hızlandırmak için tasarlanmış komutlar ve özellikler.

  Modem

  Bilgisayarların telefon hatlarını kullanarak birbirleriyle bilgi alışverişinde bulunmalarını sağlayan aygıt.

  Monitör

  Bilgisayar tarafından üretilen metin ve grafikleri gösteren birim.

  Motherboard

  bkz. Anakart

  Mouse

  bkz. Fare

  Mouse Pointer

  bkz. Fare İmleci

  MPEG

  Motion Picture Experts Group tarafından belirlenmiş bir video formatı.

  Multimedia

  Ses, metin, resim, grafik ve film gibi öğelerin birarada kullanılışı.

  Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı

  İş ortamında kaliteli belgeler üretmeyi mümkün kılan, renkli baskı da yapabilen bir yazıcı türü.

  Nanosaniye

  (ns) Saniyenin milyarda biri.

  Network

  bkz. Bilgisayar Ağı

  Nokta Aralığı

  Bir monitörün verdiği görüntünün netliği ve temizliğinin ölçüsü. Nokta aralığı ne kadar küçükse, görüntü o kadar iyi demektir.

  Nokta Vuruşlu Yazıcı

  En ucuz yazıcı tipi. Sürekli forma baskı yapabilir, ancak baskı kalitesi öteki yazıcılara göre düşüktür.

  Operating System

  bkz. İşletim Sistemi

  Önbellek

  Performansı artırmak üzere bilgisayarın son zamanlarda işlediği bilgileri saklayan bellek alanı.

  Paralel Port

  Bilgisayarınızın arka panelinde, 25 deliği olan, bir teyp sürücünü ya da yazıcıyı bağlayabileceğiniz bir soket türü.

  Parity Bit

  Eşlik biti. Bellekte saklanan bir bilginin hatalı olduğunu tespit etmeye yarayan ek bilgi.

  PCI Veriyolu

  Pentium bilgisayarlarında kullanılan en karmaşık veriyolu türüdür (Peripheral Component Interconnect).

  Pencere

  Ekranınızdaki, bilgi sergileyen dikdörtgenler.

  Pentium

  Belli bir anda iki komutu birden işleyebilen bir işlemci türü.

  Peripheral

  bkz. Çevre Birimi

  PIO

  (Programmable Input Output) Programlanabilir Giriş Çıkış.

  Plug and Play

  bkz. Tak ve Çalıştır

  Port

  Yazıcı gibi, harici bir aygıtı bağlayacağınız, bilgisayarınızın arka penelinde bulunan bir soket.

  Power Supply

  bkz. Güç Kaynağı

  Printer

  bkz. Yazıcı

  RAM

  (Random Access Memory) Rastgele Erişimli Bellek.

  Resolution

  Çözünürlük

  ROM

  (Read Only Bellek) Salt Okunur Bellek.

  RPM

  (Rotations Per Minute) Dakikadaki Dönüş Sayısı.

  Sabit Disk

  Bilgisayarın, bilgileri saklamak için kullandığı temel ortam.

  Scanner

  bkz. Tarayıcı

  SCSI

  Bilgisayara birden çok sabit disk ya da başka birimleri aynı anda bağlamanın hızlı ve esnek (ama pahalı) bir yolu. (Small Computer System Interface)

  SDRAM

  Senkron DRAM. Hızlı bir bellek türü.

  Seri Port

  Bilgisayarın arka panelinde bulunan ve fare, modem ya da tarayıcı bağlayabileceğiniz soket. 9 ya da 25 iğnesi vardır.

  Server

  Bir client/server network'e bağlı her bilgisayarın erişebildiği bilgileri saklayan bilgisayar.

  Ses Kartı

  Bilgisayarınızın ses çkış kalitesini yükselten bir devre kartı.

  SIMM

  Belek yongalarını içeren bir devre kartı (Single In-Line Memory Module)

  Software

  bkz. Yazılım

  SRAM

  Statik RAM (Static Random Access Memory). En pahalı ve hızlı bellek türü.

  Tak ve Çalıştır

  Bilgisayara yeni özellikler ve işlevler eklemenin çok kolaylaştığı ve hızlandığı ürünler. Bu özelliğe sahip bir ürün, karmaşık ve uzun kurulum işlemlerini ortadan kaldırır.

  Tampon Bellek

  Bir cihazdaki, bilgilerin kısa bir süre için bekletildiği bellek alanı.

  Tarayıcı

  Sayfa üzerindeki resim, metin vb. öğeleri bir fotokopi makinesi gibi kopyalayarak bilgisayara resim olarak aktaran bir araç.

  Teyp Sürücüsü

  Kasetlerde saklanan bilgileri okumak ya da kasetlere bilgi kaydetmek için kullanılan birim. "Teyp Yedekleme Birimi" diye de adlandırılır.

  UPS

  (Uninterruptle Power Supply) bkz. Kesintisiz Güç Kaynağı

  Veri Sıkıştırma

  Bilgilerin daha az yer kaplaması için çeşitli tekniklerle kodlanmaları.

  Veriyolu

  Bilgisayarın değişik birimlerine bilgi iletmesini sağlayan elektronik yol.

  Video Adapter

  bkz. Görüntü Kartı

  VL Veriyolu

  486 bilgisayarlarında kullanılan, esas olarak bilgileri bilgisayardan monitöre yollamaya yarayan yüksek hızlı bir veriyolu.

  VRAM

  VideoRAM (Video Random Access Memory). Ekranda gösterilen görüntüleri saklayan yüksek hızlı bir bellek türü.

  Window

  bkz. Pencere

  Windows

  Bilgisayarınızın bütün etkinliklerini kontrol eden, grafik tabanlı bir program.

  Windows 95

  Windows'un geliştirerek "işletim sistemi" haline getirilmiş versiyonu.

  Yazıcı

  Bilgileri bilgisayardan kağıda aktaran çevre birimi.

  Yazılım

  Bilgisayarın ne yapacağını belirleyen bir dizi elektronik komut.

  Yedekleme

  Verilerin bozulmasına, yok olmasına ya da hasar görmesine karşı bir önlem olarak alınmış veri kopyaları.

  Yonga

  Üzerinde çok sayıda elektronik devre bulunan, küçük silikon parçası. Merkezi işlem birimi, yani bilgisayarın beyni, böyle tek bir yonga üzerinde bulunur.
   
  Tags:

Bu Sayfayı Paylaş

 1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.
 1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.
Yükleniyor...