1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Birliğin Gücü

'Hikaye' forumunda Hikayeci tarafından 12 Kasım 2012 tarihinde açılan konu

 1. Hikayeci

  Hikayeci Member

  Göç eden kazları havada süzülürken hiç izlediniz mi? "V" şeklinde bir formasyonla uçtuklarını farketmişsinizdir. Bilim adamları araştırmış, "Bu kazlar neden V şeklinde gurup yaparak uçarlar" diye...

  Ve sonuçta kazların hiç de "kaz kafalı" olmadıkları ortaya çıkmış. Hatta bizlerin ders alacağı noktalar var...

  Bize çıkan ders: Kafamız kaz kadar çalışıyorsa bizimle aynı yöne gidenlerle bilgi alışverişini sürekli kılarız. Başta giden V lideri yorulduğunda en arkaya geçiyor ve hemen arkasındaki lider konumuna geçiyor. Bu değişikliği sürekli yapıyorlar.

  Bize çıkan ders: Liderliği paylaşmak ve zor işi rotasyonlu yapmak ivme kazandırıyor.

  Gerideki kuşlar öndekileri daha hızlı gitmek üzere uyarıyor.

  Bize çıkan ders: Takım ruhu.

  Formasyondaki bir kuş hastalanırsa veya bir avcı tarafından vurulur da uçamayacak hale gelirse... Düşen kuşa yardım etmek üzere formasyondan iki kaz ayrılıyor ve korumak üzere yanına gidiyor. Tekrar uçabilene kadar veya ölümüne kadar onunla beraber kalıyorlar. Sonra gidip bir V formasyonuna katılıp kendi guruplarına ulaşıncaya kadar beraber uçuyorlar.

  Bize çıkan ders: işler zorlaştığında kenetlenmenin faydası var. Uçan her kuş, kanat çırptığında arkasındaki kuşa onu kaldıran bir hava akımı meydana getiriyor. V şeklindeki formasyonla uçan kaz gurubu, birbirlerinin kanat çırpınışlarındaki hava akımını kullanarak uçuş menzillerini yüzde 71 oranında uzatıyorlar. Yani tek başına gidebilecekleri maksimum yolu, gurup halinde neredeyse ikiye katlıyorlar.

  Bize çıkan ders: Belli bir hedefi olan ve buraya ulaşmak için biraraya gelen insanlar oraya daha kolay ve çabuk erişirler. Çünkü birbirlerinin çekimini kullanırlar. Bir kaz V gurubundan çıktığı anda uçmakta güçlük çekiyor, çünkü kaldıraçla hava akımının dışında kalmış oluyor. Bunun sonucu olarak hemen formasyona geri dönüyor ve "V"nin gücünü kullanıyor.
   
  Tags:

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...