1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Bizim Çocukluğumuzda

'Senin Kalemin' forumunda Geveze tarafından 28 Ocak 2013 tarihinde açılan konu

1. Geveze

Geveze Member

Benim çocukluğumda;
    En büyük eğlencemiz sokaklarda oynamaktı. Sokakta oynamak diye bir kavram vardı. Cafelerde, alış veriş merkezlerinde buluşmazdık. Çünkü yoktular. Okula arkadaşlarımızla gider, birlikte çıkar, oynaya oynaya, zıplaya zıplaya, yürüyerek gelirdik. Servis falan yoktu. Ayakkabılarımız eskirdi. Hatta öyle olurdu ki; çantalarımızı kaldırımlara koyar oyuna bile dalardık.

Annelerimiz bu durumu bildiklerinden kardeşlerimizle bizlere ekmek arası bir şeyler hazırlar gönderirdi. Mahallemizdeki teyzeler annemiz gibiydi. Susayınca girer evlerine su içerdik. Ya da pencereden bize bir sürahi bir bardak uzatırlar, hepimiz aynı bardaktan kana kana içerdik.

Kısacası evine gidip gelen elinde mutlaka yiyecekle dönerdi. Anneleri o arada çocuğuna verdiği şeyden bizlere de gönderirdi. Bu bazen bir kurabiye, bazen bir meyve olurdu.

Cebimizde harçlığımız olduğunda düşmesin diye çıkarır çantamızın üstüne koyar oyun bitince geri
    alırdık. Ne hikmet ki kimse almazdı. Sokaklarımız evimiz kadar güvenli idi.

Düşünce kaldırırlar, kavga edince barıştırırlardı bizi... Polisler gelmezdi kavgalarımıza, zabıtlar tutulmazdı. Sonra kavgalarımız da öyle ustura, falçata çekilmezdi, onlar nedir bilmezdik bile, asla kanla falan da bitmezdi, en fazla saçlarımızdan çeker, hayvan adları sayar, tekme atar, yine oyuna dalardık.

Birbirimizin suyundan içer, elmasına diş atardık. Birbirimize yabancı, yalnızlıklarımızla yaşar olduk.İyi de neden böyle olduk?

'Her toplum hakettiği gibi yönetilir' derler ya, acaba bunu mu hak ettik !

Tags:
  2. MaRLeY

MaRLeY Moderator

duygulandırdın beni ya yaşlanıyormuyuz acaba miirim ne dersin:)

3. Geveze

Geveze Member

Yağmur yağmıyosa yaşlanmıyosundur yada şemsiyen varsa

4. Cansu Köse

Cansu Köse New Member

Cevap: Bizim Çocukluğumuzda

cidden ya 80' ler ne yıllar

5. selcuk

selcuk Member

geveze o öğle değil yağmur yağarken dizlerin sızlıyorsa gerçekten yaşlanmışız demektir dimi piğrim

6. Hungry Bird

Hungry Bird Member

Havalar da bir türlü düzelmedi. O değil de çocukluğuma gittim geldim lan.

Bu Sayfayı Paylaş

1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.
Yükleniyor...