1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Buffer Tampon Bellek Nedir?

'Fotoğrafçılık Eğitimi' forumunda Hungry Bird tarafından 25 Temmuz 2013 tarihinde açılan konu

 1. Hungry Bird

  Hungry Bird Member

  Buffer, bilgisayarlarda da bulunan tampon bellektir ve çekilen fotoğrafın hafıza kartına aktarılmadan önce bulunduğu alandır. Esas olarak kayıt işlemi şu şekilde yürür.

  Bir fotoğraf çekilir ve onun ccd üstündeki hali, buffer dediğimiz alana aktarılır. Bundan sonra (makinenin ayarlarına göre) bir dizi işlemden geçer ve nihai jpeg (veya raw) oluştuktan sonra, o dosya, karta aktarılır.

  Bufferlar genelde bir kaç kareyi ardarda çekebilecek kadar büyüktür. Zaten fonksiyonları de, fotoğrafçıya bu şansı vermektir zira buffer olmasa, her çekilen görüntü önce prosesten geçecek, sonra karta yazılacaktır. Bu ciddi bir süredir ve bu müddet boyunca yeni fotoğraf çekme şansımız olmaz.

  Buffer alanı büyüdükçe 1 saniyede çekilebilen(seri çekim) fotoğraf sayısı artar.

  Oysa buffer, ardarda çekilen birkaç fotoğrafı hızla hafızaya alır ve biz yeni kareyi çekmeye çalışırken, onu hafıza kartı üstüne yazan süreç, arka planda devam eder.
   
  Tags:
 2. Ekrem

  Ekrem CEO Site Yetkilisi

  Cevap: Buffer Tampon Bellek Nedir?

  güzel bir konu dostum keşke satılan makinaların bellek miktarı yazsa ama genelde böyle bir açıklama bulunmaz ayrıca işin şöyle bir boyutuda var hafıza kartı hızı buffer hızına eşit yada ondan daha hızlı olmalı aksi durumda buffer istediği kadar büyük olsun seri çekimde yine donmalar olacaktır
   

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...