1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Çağımızın sorunu Uyku

'Beslenme ve Diyet' forumunda KiloKontrol tarafından 15 Aralık 2014 tarihinde açılan konu

 1. KiloKontrol

  KiloKontrol New Member

  Şehir hayatı, stres ve çok çalışmak gibi bir çok etmenden dolayı bir çok kişi yeterli ve kaliteli uyku sorunu yaşıyor. Oysa ki uyku ruh ve beden sağlığımızı korumak için temel bir ihtiyaç. Sağlıksız ve uykunun üzerimizdeki negatif etkileri saymakla bitmez. Özellikle kilo problemi çekenlerin uyku düzenine ekstra dikkat etmeleri gerekir.

  Yeteri kadar uyuyamadığınızda daha çok grelin daha az leptin hormonu salgılanır. Yeteri kadar uyuyamamak daha sık yemenize neden olur. Leptin özellikle gece 2:00’dan sonra salgılanır, bu saatlerde uykuda olmaya özen gösterin.

  Aynı zamanda uykusuz geçirilen geceler de kilo alımına sebep olabilir. Yorgun olduğunuzda gün içideki fiziksel aktiviteleriniz düşer ve daha az kalori harcarsınız. Besin seçiminize yeterince odaklanamayabilir ve beslenme düzenini bozabilirsiniz.

  Uykusuz kalınca kendini enerjik hissetmeyen kişi, şekerli ve yağlı gıdalara yönelir ve bunun sonucunda kilo alır. Hem enerji seviyenizi korumak hem de kilo kontrolü için uykunun önemine dikkat edin.
   
  Tags:

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...