1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Çiçek fotoğrafı çekmenin püf noktaları nelerdir

'Fotoğrafçılık Eğitimi' forumunda Hungry Bird tarafından 25 Temmuz 2013 tarihinde açılan konu

 1. Hungry Bird

  Hungry Bird Member

  * Işığın yönünü, şiddetini ve meziyetini inceleyin.

  * Aydınlık noktalardaki yansımaları ortadan kaldırmak için polarizasyon filtresi kullanın ve daha keskin renkler elde edin.

  * Makro çekim yapıyorsanız alan derinliğiniz çok az olacaktır. Bunun için çiçeğin en önemli kısmına netleme yapın.

  * Makro çekim yaparken alan derinliğini en uzun mesafeye çıkarmak için daha ufak diyafram açıklığı kullanın.

  * Arka planı sade tutmaya çalışın veya oldukça flulaştırın çiçeği tek bir renk önünde yalnız olarak bırakmaya çalışın. Bunu yapmak için çiçeğin arkasında siyah veya başka bir renkte karton tutabilirsiniz.

  * Arka planda gözü rahatsız edecek parlak lekeler oluşmamasına dikkat edin.

  * Nesneye bakış yönünüzü değiştirin. Bir bahçenin genel görüntüsünü çekerken duvarın üstüne yada balkona çıkabilirsiniz. Arazide kırları kaplayan çiçekleri çekmek için yere yakın çalışabilirsiniz.

  * Zeminde kağıt parçası, kuru yaprak, kırık çöp parçası gibi nesneler varsa görüntünün ve çevrenin doğal halini bozmadan bunları çiçeğin çevresinden temizleyin.

  * Basit şeyler her vakit iyidir. Çiçeği kadrajın içerisine yerleştirin ancak yapraklar kadrajdan taşacak biçimde görüntüyü çerçevenin içerisine fazla sıkıştırmayın.

  * Özellikle makro çekimlerinde çok hafif bir rüzgar bile çiçeğin görüntüsünü flulaştıracağı için çekim yaparken rüzgarı kesecek bir düzenek kullanın. bir karton parçası bu işi rahatlıkla görür. Alan derinliğinizi koruyarak olası olduğunca hızlı enstantane kullanın.

  * Poz ölçümünü çiçeğe 15 cm uzaklıktan yapın ve poz değerlerini sabitleyin. Sonra tespit ettiğiniz poz değerininin olumsuz film kullanıyorsanız bir stop üstünde ve bir stop altında pozlayarak; dia kullanıyorsanız yarım stop üstünde ve altında pozlayarak basamaklama (bracketing) yapın.
   
  Tags:

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...