1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Dalgıç Elbisesi ve Dalış Mazemeleri . . .

'Su Altı Dünyası' forumunda selcuk tarafından 17 Aralık 2012 tarihinde açılan konu

 1. selcuk

  selcuk Member

  Dalış Elbisesi ve Dalgıç Elbisesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Dalış elbisesi ve ya dalgıç elbisesi yseçerken yalnız modelini ve rengini seçmekle iş bitmez. Dalış elbisesi alırken dalış elbisesi tüm vücudumuzu sarmalı bize kolay hareket imkanı sağlamaladır.
  Dalış elbiseleri ve ya dalgıç elbiseleri vücut ısısının yalıtımıyla sıcaklığın deriden suya oradan da neoprene ve denize geçmesini engeller. Bu yalıtım tümüyle dalış elbisesinin (neopren) içinde hapsolmuş nitrojen kabarcıklarında olup vücudunuza yakın tutmakta dalış elbisesi (neopren) köprü görevini görmektedir.

  Ne Tür Dalış Elbisesi ya da Dalgıç Elbisesi Almalıyım?
  Tüm vücudunuzu sarar dalış elbisesi en iyisidir. Kısa dalış elbise türleri de bulunmaktadır. Fakat bu kısa dalış elbiselerini kullanan dalgıçlar ayak ve kolları korumasız bırakırsanız açığı kapatmak için gövdenizi daha fazla neopren ile kaplama ihtiyacınız olucaktır. Bazı dalış elbiseleri başlıklı olur bu gibi dalış elbiselerinde daha az neopren gereksimine ihtiyaç duyarsınız ve kemerinize daha az ağırlık takabilirsiniz.

  Tek Parça mı Yoksa İki Parça Bahçıvan Dalgıç Elbisesi mi ?
  Eskiden dalgıçlar iki parçalı bahçıvan stili standart elbiseyi terçih ederlerdi fakat günümüz dalgıçları tek parça elbiseleri tercih ediyolar. Bu dalış elbiselerine full suit,jumpsuit yada steamer deniyor. Tam elbise ceket ve yelek birlikte gövdeye 2 kat yalıtım sağlamaktadır buda iki parçalı bahçıvan dalış elbisesine benziyor . Bu nedenle dalgıçlar tek parçalı dalış elbiselerini tercih ediytolar.
  İki parçalı elbisenin avantajları yinede var. Bahçıvan dalış elbisesi 2 parça olduğu için dalgıçlar alt ve alt ve üstü farklı bir kombinasyon yaparak vücutlarına daha iyi oturan elbiseleri rahatça bulabilirler. Bazı firmalar uzun bacak kısa bacak olarak seçenekler sunsalarda çoğu dalgıç elbiselerini üreten firmalar bu kolaylıkları sağlamazlar.

  Dalış Elbisesi ve ya Dalgıç Elbisesini Alırken

  Dalış elbiselerini denerken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır.

  • Dalgıç Elbisesinin fermuarını çekin ve derin bir nefes alın . Göğüsünüz şişerken neoprenle mücadele ediyor musunuz?
  • Elbiseyi 5 dakika giyin. El ve ayak damarlarınız şiştimi? Yüzünüz kıpkırmızı oldu mu?
  • Ayak parmaklarınıza dokunabiliyomusunuz.


  İdeal dalış elbisesi vücudunuzu saran ve çok fazla gerilmeyen elbisedir. Vücudunuzu sıkan bir dalış elbisesi ile vereceğiniz savaş sizi daha suya girmeden yorucaktır. Ayrıca gerilmiş bir dalış elbisesi (neopren) inceleceğinden koruyucu etkisi daha da azalıcaktır. Apnea Dalış elbiseleri, Free sub dalış elbiseleri, Aruba dalış elbiseleri ve Techni sub dalış elbiseleri gibi modelleri kullanım amacınıza ve vüçut yapınıza göre seçmelisiniz.
   
  Tags:
 2. Cansu Köse

  Cansu Köse New Member

  Cevap: Dalgıç Elbisesi ve Dalış Mazemeleri . . .

  bazen gıcık etsede en güzeli tek parça olan bence derinliğin fazla olduğu yerlerde su ve basınç izalasyonunu daha rahat sağlıyor
   
 3. selcuk

  selcuk Member

  Cevap: Dalgıç Elbisesi ve Dalış Mazemeleri . . .

  Su altında (Scuba) yüksek derinliklere gidilmiyorsa suyun kendi basıncını cok fazla vücudunuzda hissetmezsiniz. Dalış noktasına göre çeşitli türdeki malzemeleri kullanmaktayız. Su soguk değilse ve/ya kayalık bir bölgeye girmiyorsan sorti (kısa elbise) kullanmak daha kolaydır ve konforludur.
   

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...