1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Dalış Esnasında ve Sonrasında Sualtı Kazaları

'Su Altı Dünyası' forumunda selcuk tarafından 17 Aralık 2012 tarihinde açılan konu

 1. selcuk

  selcuk Member

  SUALTI KAZALARI BAYILMA

  Bir dalıcı için sualtındaki en ciddi problem bayılmadır. Bilincin kaybolmasıyla birlikte solunum duracak ve bunu takip eden süreçte kalp durması görülecektir. Bayılmanın farklı türleri vardır. En çok rastlanılanları ise;

  1.TÜR Solunum havasındaki oksijen oranının %10’un altına düşmesiyle, sinir hücrelerindeki işleyişin sonlanarak metabolik faaliyeti durdurmasıyla oluşur. Böyle bir durumda eğer beyine ihtiyacı olan oksijen en kısa sürede tekrar sağlanamayacak olursa meydana gelecek olan hasar kalıcı olabilir. Bu tip bayılma büyük bir çoğunlukla serbest dalışta yapılan bilinçli veya bilinçsiz hiperventilasyon sonucunda meydana gelir.

  2.TÜR Sadece dalıcıların karşılaşmadığı bu tür de ise vücut ısısı ile su ısısı arasındaki farkın meydana getirdiği etki sonucu bayılma görülür. Çoğunlukla yemek sonrası ve/veya yorgunken yüzme ya da dalma ile görülür. Isı farkına bağlı olarak kalp atışlarının yavaşlayarak beyne giden kanı sınırlamasına ve daha sonra da hipoksemi ile kalbin durmasına kadar ilerleyen bir süreç oluşur.

  KURTARMA İŞLEMLERİ
  - Hava yollarının sudan uzak tutulması
  - Maske ve soluma borusunun çıkarılması
  - Yaralının sahile ya da tekneye alınması
   
  Tags:
 2. Cansu Köse

  Cansu Köse New Member

  Cevap: Dalış Esnasında ve Sonrasında Sualtı Kazaları

  kimsenin başına gelmez umarım
   
 3. selcuk

  selcuk Member

  Cevap: Dalış Esnasında ve Sonrasında Sualtı Kazaları

  Umarın hiç bir zaman kimse acil bir müdahale yapmak zorundak kalmasın. Biz her durum için gerekli eğitimi ve teçrübeyi edinelim o zihnimizde cok gerilerde bir yerde dursun sadece.
   

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...