1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Dalış için Genel bilgiler . . .

'Su Altı Dünyası' forumunda selcuk tarafından 17 Aralık 2012 tarihinde açılan konu

 1. selcuk

  selcuk Member

  Dalış Öncesi Dalgıçlarına Dikkatine
  Deneyimli dalgıçların alışkanlık haline getirdikleri geliştirdikleri her dalıştan önce ayrıntılı bir rutini izlemek gibi. Bu rutin hazırlık dalış çantasını hazırlamakla başlar. Buda dalışın donanım-ında en küçük yâda en büyük dalış malzemelerinin kontrol listesinde olması gerekmektedir. Kontrol listesinin birçok faydası vardır. Bu listede yanımıza alacağımız bütün dalış malzemele-rini görmek mümkünün olacağından unutma gibi bir lüksünüz olmaz.

  Dalış Yapmadan Önce Kontrol Edilecek Dalış Malzemeleri:
  • Çanta kontrol edilir
  • Dalış gözlüklerinin camları buğulanmamasını önlenir
  • Suyun sıcaklığına ve dalacağınız derinliğe uygun dalış elbisesinin giyilip giyilmedigi kontrol edilir.
  • Dalış ağırlıkları kontrol edilir (kolayca çıkarılabiliyor mu vs.. )
  • BC’ leri kontrol edilir ( hava kaçırıyor mu diye?)
  • Dalış paletleri kontrol edilir.
  Dalış malzemeleri kontrol edilir. Dalgıçlar çantalarını sürekli aynı şekilde düzenlerler bu sayede istediği dalış malzemesini daha rahat bulabilmesi için.
  • Dalgıçlar kendi dalış malzemelerini kontrolün den sonra işleri bitmez. İyi bir dalgıç dalış partnerinizde dalış malzemelerini kontrol eder.
  • Profesyonel bir dalgıç ilk defa dalacağı bir yeri iyice araştırır ve korkmadan partnerlerine yada burada daha önce dalmış dalgıçlara sorar çekinmez.
  • İyi bir dalgıç dalış hazırlıkları arasında nabız kontrolü de yapar.
  • Kulak açmaya önceden başlamalıdır.
  Dalış sonunda deneyimli dalgıçlar dalış mezelerini kontrol eder bir yerinde hasar yada yırtık var mı diye var onarılacak durumda ise bunları onarır.
  Dalış malzemelerini her dalıştan sonra tatlı su ile durulamamızda fayda var. Tatlı su ile duruladığımızda dalış malzemelerinizin ömrünü daha da uzatabilirsiniz.
  Apnea dalış elbiseleri, cressi dalış elbiseleri, free-sub dalış elbiseleri, Picasso dalış elbiseleri, Apnea maskeler,Aruba maskeler, Cressi maskeler, Apnea Paletler, Aruba Paletler, Nil Paletler ve Unidive Paletler genelde en fazla tercih edilen deniz malzemeleridir.

  Dalış Maskelerinde Buğu Problemi

  Mаskеlеrdе оluşаn еn büуük рrоblеm özеlliklе ilk аlındığındа аşırı buğu уарmаsıdır. Buğunun оluşmаsının sеbеbi sıсаklık fаrkıdır. Mаskе ilk аlındığındа dаhа раrlаk görünmеsini sаğlауаn özеl bir сilа ilе kарlıdır. Dalış Mаskеsi bu mаddе sеbеbiуlе ilk zаmаnlаrdа аşırı buğu уараr. Bu mаddе уаğ bаzlı оlduğu için уаğ çözüсülеrlе tеmizlеnmеsi gеrеkmеktеdir. Bulаşık dеtеrjаnı, diş mасunu gibi mаddеlеr bir kеrеуе mаhsus kullаnılmаk üzеrе bunu tеmizlеуеbilir. Dаhа sоnrаsındа isе buğunun оluşmаmаsı için gеrеkli şаrtlаrı sаğlаmаk уеtеrli оlасаktır. Dеniz kеnаrınа gеlindiğindе mаskеnin саmınа hеnüz kuruуkеn tükürük, еlmа-раtаtеs kаbuğu, аntifоg mаddеlеrdеn sürülür. Bu mаddеlеr inсе bir film tаbаkаsı уаrаtасаğı için ısı аlışvеrişini kеsесеk vе buğuуu еngеllеуесеktir. Bu mаddеlеr саmın hеrуеrinе раrmаklа уауıldıktаn sоnrа mаskеуi suуа bırаkаrаk su ilе ауnı sıсаklığа gеlmеsi sаğlаnır. Mаskе уüzе tаkılmаdаn hеmеn önсе уüz bоlса dеniz suуuуlа ıslаtılаrаk уıkаnır. Dеniz, уüz vе mаskе ауnı sıсаklıktа оlduğu için buğuуu оluşturасаk şаrtlаr оrtаdаn kаldırılmış оlасаktır. Buğu уарmауаn mаskеlеr vаr mıdır sоrusuуlа sürеkli kаrşılаşıуоruz. Böуlе mаskеlеr vаrdır fаkаt vizör kısmı рlаstik vеуа bеnzеri mаtеrуаllеrdеn уарıldığı için buğu уарmаmаktаdır. Еski kаuçuk mаskеlеrdе buğu kоnusundа dаhа rаndımаnlıdır şаhsi kаnааtim, bu durum kаuçuğun ısı аlışvеrişinin silikоndаn dаhа uzun bir sürе gеrеktirmеsinе bаğlı bir аvаntаjdır
  Dalış maskeleri su altında görmemizi sağlayan temel ekipmandır. Dalış maskesi dalış ekipmanları zincirinin en önemli halkasıdır.Işığın kırılma indisi suda farklı olduğundan, objelerden yansıyan görüntü retina üzerine tam olarak düşmez ve bu da bulanık görmeye neden olur. Dalış maskesi kullandığımızda göz ile cam arasında bulunan hava tabakası kırılma indisini düzelterek görüntünün retina üstüne tam olarak düşmesini sağlar buda bizim su altında net görmemizi sağlar. Fakat ışıgın sundan maske camı arasında hava ortamında kırılmasından dolayı nesneler %33 oranda büyük %25 oranında yakın görmemize neden olur.

  Dalış Maskeleri
  • Maske camı
  • Maske çerçevesi
  • Maske eteği
  • Maske kayışı
  • Maske tokaları

  Olarak 5 kısımdan oluşur.

  Dalış Maskesini Seçerken

  • Dalış maskesi yüzüne tam olarak oturmalıdır.
  • Dalışmaskesini yüzünüze vakuladığında yüzümüze tam olarak yapışmalıdır.
  • Dalış maskesinin burun kısmına dikkat edilmedilir burnumuza vurmamalıdır.
  Yukarıda belirtilen özellikleri yoksa doğru dalış maskesini bulmamışınız demektir.
  Tercih edilen kaliteli ve sağlam dalış maskesi markalarını Apnea dalış maskeleri, Cressi Dalış maskeleri, Free sub dalış maskeleri, Unidive Dalış maskeleri ve Nil dalış maskeleri olarak sıralayabiliriz.
   
  Tags:
 2. MaRLeY

  MaRLeY Moderator

  evet ya o buhu ne gıcık bir durum temizlemekte mümkün olmuyor deli ediyor insanı
   
 3. selcuk

  selcuk Member

  Cevap: Dalış için Genel bilgiler . . .

  Aslında dalışta maskesinin buğulanmaması için cok basit bir kaç yöntem var;

  * Maskeni yeni aldıysan (Sıfırsa) uzaktan normal bi çakmak ateşiyle maskenin camında gezdirmeniz gerekir. Fabrikadan maskenin camı çizilmesin diye özel bir kaplama ile gelir .Buda maskenin çok cobuk buğulanmasını sağalar.

  * Dalıştan önce evimizde kullandığımız bulaşık deterjanı ile maskenizin her iki tarafını da iyice sabunlayıp dalıştan önce temizleye bilirsiniz. Dalış esnasında maskeniz cam gibi olur.
  Not: Maskenizi uzun zamandır kullanmadıysanız dalıştan bir gece önce sabun sürüp sabaha kadar bekleye bilirsiniz

  * Maskeniz ne yaparsanız yapın hemen buğulanıyorsa (Sıfır ürünler içinde gecerli) en sade beyaz diş macunu ile camın her iki yönüne de parmagınızla dagıtıp 2 - 3 saat sonra temizlediğiniz de buhulanma sorununuzun büyük bir kısmının çözüldüğünü görüceksiniz.

  * Yada ben hiç uğraşamam diyorsanız. Dalış malzemeleri satılan dükkanlarda 15 - 20 tl ye buğu önleyici (anti-fog) siprey ve/ya jeller satılmakta bunları kullanabilirsiniz.
   
 4. Cansu Köse

  Cansu Köse New Member

  Cevap: Dalış için Genel bilgiler . . .

  evet anti fog lardan bende kullanıyorum tek bir kötü yanı var bunların 2-3 kullanımda yeniden uygulamanız gerekiyor bir başka yönü ise kullanırken toz veya kum tanesi değerse kuruyana kadar çok fena yapışıyor
   
 5. selcuk

  selcuk Member

  Cevap: Dalış için Genel bilgiler . . .

  Hangi yöntemi kullanırsan kullan her dalistan önce bu işlemleri tekrar etmeniz gerekiyor ...
   

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...