1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Daliş malzemelerinin kuşanimi

'Su Altı Dünyası' forumunda selcuk tarafından 17 Aralık 2012 tarihinde açılan konu

 1. selcuk

  selcuk Member

  MALZEMELERİN KUŞANIMI
  (Dalış malzemelerini giyerken);

  Dalış Elbisesi
  Eğer iki parça dalış elbisesi giyiliyorsa, öncelikle alt parça ve daha sonra da üst parça giyilmelidir. Eğer dalış elbisesinin uç kısımları hassas neoprenden ise, katlanarak giyilmeli ve bu parçaların yırtılması engellenmelidir.

  Patik

  Daha uygun olmakla birlikte, patiklerin dalış elbisesinin üzerine giyilmesi ile elbiseler bir miktar aşınabilir.

  Ağırlık Kemeri

  Ağırlık kemeri, tokası kapalı olarak tutulmalı ve böylelikle ağırlıkların kemerden kayarak düşmesi engellenmelidir.

  Ağırlık kemerinin kuşanmanın iki yöntemi vardır;
  Ağırlık kemerini kapalı olarak sağ ele alıp, kemeri arka tarafa yanaştırdıktan sonra, sol elle tokayı açıp, kemeri belin üstüne gelecek şekilde eğilerek üzerinize aldıktan sonra kuşanabilirsiniz.
  Ağırlık kemerinin tokasını açtıktan sonra, yerde iki ucunu açıp, önüne geçerek, iki elle iki ucu tutarak belin üstüne gelecek şekilde eğilerek üzerinize aldıktan sonra kuşanabilirsiniz.

  Dalış Paleti

  Dalış paletlerini giymenin en rahat yolu, onları oturarak giymektir. Eğer ayakta giyilmesi gerekiyorsa da bunun için dalış eşinden yardım istenmelidir. Dalış paletleri giyilirken, sağ palet için sol el ve tam tersi palet için de sağ el kullanılmalıdır.

  Dalış Maskesi

  Dalış maskesi giyilirken, bir el maske çerçevesini diğer el de maske kayışını tutacak şekilde olmalıdır. Dalış maskesinin kayışının, maskeyi deforme ederek içeri su girmesine neden olabilecek kadar sıkı olmamasına dikkat edilmelidir. Neopren başlık üzerinde dalış maskesi giyerken, dalış maskesi ile yüz arasında başlığın girerek boşluk yaratmadığının kontrolü yapılmalıdır.

  Şnorkel

  Şnorkelin dalış maskesi kayışındaki tutturucu tokasına ya da kayışın altına tutturulması gerekir.

  Dalış Eldiveni

  Her ne kadar dalış eldivenleri için kullanılan neopren malzeme daha ince olsa da bunların giyilmesi parmakların kullanımı zorlaştırır ve bu yüzden de en son dalış eldivenlerinin giyilmesi tavsiye edilir
   
  Tags:
 2. Cansu Köse

  Cansu Köse New Member

  Cevap: Daliş malzemelerinin kuşanimi

  sadece 7 parçayla mı dalıyorsun sanrıım tüpsüz dalış için anlatmışsın bende heycanla okuyordum boş okumuşum
   
 3. selcuk

  selcuk Member

  Cevap: Daliş malzemelerinin kuşanimi

  Ister serbes dalış olsun ister ekipmanlı dalış (scuba) bu 7 parca işin başlangıcı dır bundan sonra gerek bi dalış okulundan deneyerek gerek yetkili bir dalış malzemeleri satan iş yerinde eküpmanları alabilirsiniz.
   

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...