1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Ders 2 - Fotoğrafçılık derseri - Kompozisyon nedir ?

'Fotoğrafçılık Eğitimi' forumunda Ekrem tarafından 13 Eylül 2012 tarihinde açılan konu

1. Ekrem

Ekrem CEO Site Yetkilisi

Merhaba yorum kalemi takipçileri
    Geçtiğimiz derste fotoğrafçılık üzerine genel bir bakış yaptık fotoğrafçılıkla uğraşmak isteyen insanların bakış açısını geliştirmeye dair tavsiyelerde bulunduk sıra geldi 2. dersimize burda artık kadrajın içine alacağımız görüntünün nasıl olması gerektiğinden bahsedicez

Kadrajda en iyi kompozisyon

Öncelikle şunu belirtmeliyizki asla "fotoğrafçılıkta doğru sonuç yoktur sadece istediğimiz sonuç vardır" bunu bilerek işe başlamalıyız
    Şimdi başlıca bir kaç kompozisyon tekniğinden baksedelim ve bu teknikler doğrultusunda nasıl kareler alabiliriz bir inceliyelim

1/3 kuralı

kuşkusuz ki aranızda fotoğrafçılıkla ilgilenen arkdaşlar varsa bu kural en yaygın bilinen ve en etkili kurallardandır bu şu anlama geliyor bir fotoğraf karesini 3 parçaya bölün
    Dynamics.gif
    üstteki resimdeki gibi fotoğrafın üzerine gelen bu kırmızı çizgiler fotoğrafın en etkin alanıdır çünkü insan gözü bir yere baktığında tam karşısını değil de biraz yanlarına daha fazla odaklanır bu nedenle fotoğrafın o kırmızı çizgiye gelen kısımları en değerli bölgelerdir bu bölgeleri iyi değerlendirmeliyiz şimdi bir kaç örneğe bakalım
    3.jpg
    4.jpg
    1.jpg
    2.jpg

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 6 Temmuz 2015
    Tags:
  2. Ekrem

Ekrem CEO Site Yetkilisi

Negatif uzay

Negatif uzay

[

negatif uzay sonsuzluğa uzanan kompozisyonlardır ve resimde gerçek nesneyi küçük gibi yada bulunduğu alanı geniş gibi göstermede faydalı bir tekniktir

devamlılık ve yön gösterme

bu teknikte resimde gerek bir yok gerek bir nesneyle kompozisyonda devam hissi uyandırmak amacıyla yapılan bir yöntemdir bu yönteme göre çektiğiniz fotoğraflarda derinlik hissi yaratacaktır
    [

3. Ekrem

Ekrem CEO Site Yetkilisi

ritim

ritim

şüphesizki fotoğrafçılığın olmazsa olmazı ritim duygusudur örneğin bu fotoğrafta olduğu gibi ritim duygusunu yansıtabilirsiniz

ritim.jpg

bu tarz başka tekniklerde mevcuttur merak ettiklerinizi sorabilirsiniz
    bundan sonraki derslerimizde elimizde mevcut olan makinaların işlevlerini ve ne amaçla iş göreceğini anlatmaya çalışacam iyi seyirler yorum kalemi:)

4. MaRLeY

MaRLeY Moderator

sanırım okadar anlatılan kompozisyon olayını sayende anladım ama ileriki derslere top atmışssın resmen :) ama güzel anlatımın için sağol

5. Ekrem

Ekrem CEO Site Yetkilisi

gençler ilgi için teşekkürler

6. Kral Çıplak

Kral Çıplak New Member

ilk başta 1/3 saçma gelsede mükemmel bir yöntem

7. Onur1988

Onur1988 Kovulmuş Eski Üye

Baba bakıp denklanşöre basılan bir aletede matematik koydunuz ya pravo. Yakında fotoğrafçıların devletten atanmasını da beklerseniz şaşırmıycam.

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...