1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Ders 4 - Fotoğrafçılık derseri - Diyafram

'Fotoğrafçılık Eğitimi' forumunda Ekrem tarafından 18 Eylül 2012 tarihinde açılan konu

 1. Ekrem

  Ekrem CEO Site Yetkilisi

  150px-Aperures.jpg

  Işık Düzengeci
  isim Foto (İng:Aperture, Alm. Fotografische Blende. Eşanlam: Diyafram) Fotoğraf makinelerinde, objektif içinden geçen ışığın, yeğinliğini ayarlamak için kullanılan ve çoğunlukla objektif içine yerleştirilmiş olan metal düzenek. Halk arasında diyafram olarak bilinir.

  Işık düzengeci özü itibarı ile, objektif içinden geçen ışığın, ışık aralığını dolayısı ile netlik derinliğini ayarlamak için geliştirilmiştir. Çünkü resmin göze net gibi görünen kısmı, ışık düzengeci yardımı ile ayarlanan ışık aralığı ile belirlenir.
  Eğer fotoğrafçılıkta kullanılan objektif bir göze benzetilecek olursa, Işık düzengeci de, gözbebeğine benzetilebilir. Bu nedenle bu düzeneğin bazı türlerine ışık bebeği (Alm. Irisblende) denir. Bu düzenek, objektif içinden geçerek film (duyarkat)/sensör üzerine düşen ışığın yeğinliğini (miktarını/şiddetini) düzenlemek için kullanılır. Ancak gözbebeği gibi, ışığı otomatik olarak ayarlayamaz. Işık aralığı denilen, bu aralığın kullanıcı tarafından belirlenmesi gerekir.

  Işık aralığı ayarı, kullanılan film/sensör duyarlığına ve seçilen ışıklama süresine bağlı olarak, objektif bileziği üzerine kazınmış olan değerlerden biri seçilerek ya da fotoğraf makinesinin gövresi üzerinden belirlenir.

  Objektif bileziği üzerinde bulunan ve ilk bakışta pek de simetrik görünmeyen ışık aralığı değerleri bir basamak şeklinde düzenlenmiştir. Basamak oluşturan değerlerden her biri, bir sonraki (ya da bir önceki) sayısal değerin tam iki katı ışık aralığına işaret eder ve objektifin odak uzaklığının ,ışık aralığının çapına bölünmesi ile elde edilir.
   

  Ekli dosyalar:

  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 6 Temmuz 2015
  Tags:
 2. Kral Çıplak

  Kral Çıplak New Member

  ekte ki fotoğraflar iyi anlatmış
   
 3. Onur1988

  Onur1988 Kovulmuş Eski Üye

  Baba hep makroyu çiçekte çalışıyorsunuz başka bişey bulamıyonuz mu?
   

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...