1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Dijital zoom nedir?

'Fotoğrafçılık Eğitimi' forumunda Hungry Bird tarafından 25 Temmuz 2013 tarihinde açılan konu

 1. Hungry Bird

  Hungry Bird Member

  Dijital zum gerçekte optik olarak yapılmayan ve pc de makine başında yaptığımız zooma benzer bir mantıkla, uzaktaki objeyi yakına getirmeyi amaçlayan ve yalnızca dijital kameralarda olan bir zoom türüdür. Esasında buna bir zoom demek zor olmakla birlikte, nadiren işe yarayan neticeleri olabilir.

  Dijital zoom, optik zoomun bittiği noktada devreye girer ve aynı pc de olduğu gibi, bir görüntü geliştirme tekniği uygulanarak yakınlaştırmayı temin eder.

  Dijital zoomun işe yaradığı alanlar, kadrajı temizleme(açıyı rakamsal olarak artırma), görülmeyen/seçilmeyen objeleri vizörden seçilir hale getirme ve objeyi büyütülmüş haliyle fotoğraflama gibi işlere yarayabilir.

  Dijital zoom görüntü kalitesini bozan bir yakınlaştırma tekniği olduğu için pek "önerilen" bir zoom değildir ve çoğu dijital kamera sahibi, dijital zoomu derhal hiç kullanmaz, hatta alır almaz, djital zoom özelliğini kapatır.
   
  Tags:

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...