1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Dinozorlar

'Hayvanlar Alemi' forumunda FanClup tarafından 13 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu

 1. FanClup

  FanClup Moderator

  Dinozorlar 100 milyon yıldan fazla bir zaman kara hayatına egemen olmuş hayvanlardır. Dinozor, Yunancada korkunç kertenkele anlamına gelen iki sözcüğün birleştirilmesinden oluşturulmuştur. Bunun nedeni, geçmişte bilimadamlarının dinozorları bir cins kertenkele sanmalarıdır. Türkçede yaygın fakat yanlış olarak dinazor diye yazıldığı da olur. Dinozorlar yeryüzünde ilk kez 200 milyon yıl önce göründüler. 65 milyon yıl önce ise, çok sayıda dinozor türünün nesli tükenmişti.
  Yeryüzünde çok sayıda dinozor türü bulunmaktaydı. Bunlardan kimi bitkilerle beslenirken, kimi et yiyordu. En kalabalık otçul dinozor türleri, apatosaur ve brachiosaur idi. Bunlar gelmiş geçmiş en büyük hayvanlardı. Örneğin apatosaur 30 ton ağırlık ve 21 metre uzunluğa ulaşabiliyordu.
  Diğer otçul dinozorlar, kendilerini etçil dinozorlardan korumaya yarayacak özel silahlara sahipti. Örneğin triceratop, başında üç boynuz taşırken, ankylosaur çıkıntılı kemiklerle korunuyor, stegosaur’un kuyruğunda ise sivri dikenler bulunuyordu.
  Etçil dinozorlar, tıpkı insanlar gibi arka ayaklarının üzerinde yürüyorlardı. Bu nedenle ön ayakları kollara benzemiş ve çok küçükleşmişti.
  Tyrannosaur, Carnotaurus gibi bazıları son derece büyükken, compsognathus (yaklaşık 5,5 kg ve 60 cm) gibileri de son derece küçüktü. Bunların daha sonra kuşlara evrimleştiği düşünülür. İlk kuşlardan biri archaeopteryx idi ve kısmen dinozora benziyordu.Dinozorlarla aynı dönemde pterosaurs gibi uçabilen sürüngenler de vardı, ama bunlar dinozorlarla çok yakından ilgili değildi. Aynı zamanda ichthyosaur ve pleisiosaur gibi çok sayıda yüzebilen sürüngen de vardı. Ama bunlar da dinozorlarla yakın bir ilintiye sahip değillerdi.Dinozorların nasıl yok olduğu bilinememektedir. Bazı bilimadamları göktaşlarının Dünya'ya çarpıp onları yok ettiği görüşündedir.
   
  Tags:
 2. is_for_you

  is_for_you New Member

  bilgi için tşk
   
 3. defensive

  defensive New Member

  bilgiler için teşekkürler
   
 4. myilmaz

  myilmaz New Member

  paylaşım için teşekkür
   
 5. ibrahim38

  ibrahim38 New Member

  paylaşım için sagol
   
 6. Cansu Köse

  Cansu Köse New Member

  ooo ne uzun ve sıkıcı yazı olmuş ama yine emeğine sağlık
   
 7. skymagnet

  skymagnet New Member

  Cevap: Dinozorlar

  keşke dinozorlar yaşasaydı hala
   
 8. Hungry Bird

  Hungry Bird Member

  Cevap: Dinozorlar

  Kertenkelenin fazla yemek yemişi
   
 9. selcuk

  selcuk Member

  Cevap: Dinozorlar

  paylaşım için teşekkür
   
 10. ahmet173

  ahmet173 New Member

  Cevap: Dinozorlar

  pylaşım için teşekkürler
   
 11. Ezgi Köse

  Ezgi Köse New Member

  Cevap: Dinozorlar

  dinazurlar olsa yermiydhi qhi bisi
   
 12. Geveze

  Geveze Member

  Cevap: Dinozorlar

  Yemezler seni merak etme :)
   

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...