1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Direk

'Hikaye' forumunda Hikayeci tarafından 13 Kasım 2012 tarihinde açılan konu

 1. Hikayeci

  Hikayeci Member

  Ondokuzuncu yüzyılın ortalarında büyük bir balina avcılığı filosuna sahip olan E.M. Robinson çıkar söz konusu olunca son derece acımasız davranmasıyla ünlü bir kişi imiş. Bir seferinde Mary L. adlı balina gemisi iki yıllık bir yolculuktan sonra New Bedford limanına dönünce yolculuk sırasında geminin ana direğine tırmanıp direğin üzerine isminin baş harflerini yazan 15 yaşındaki miçoyu cezalandırmaya kalkışmış.

  Miçoya, nemli hava ve rüzgarın ismin kazındığı yerden tahtaya girerek direğin çürümesine neden olacağı tezi ile aylık ücreti olan beş doların 24 ay sonunda 120 dolara vardığını, ama direğin de tam 120 dolar değerinde olduğunu, bu sebeple de ona hiçbir şey ödemeyeceğini, yeni bir direk almak zorunda kalacağını bildirmiş. Gemi personeli ağlamaklı miço Tommy'ye Butler adında ve bu işlerle uğraşan bir avukata müracaat etmesini söylemişler. Avukat hikayeyi dinledikten sonra miçoya gemiye gitmesini ve gemide direk değiştirme veya direk ile alakalı tamirat yapılıp yapılmadığını tespit etmesini ve geri gelip bildirmesini söylemiş. Miço Tommy kendisine söyleneni yapmış. Verdiği rapora göre geminin sadece sintine pompası değiştirilmişmiş ve direkle ilgili hiçbir icraat yokmuş. Üstelik gemi de ertesi gün iki yıllık yeni bir seyahate çıkıyormuş.

  Bu bilgiden sonra avukat Butler, Robinson adlı gemi sahibinin yazıhanesine gitmiş. Ve ona şöyle demiş: 'Bay Robinson Tommy'ye geminin ana direğini satmışsınız, ama malı teslim etmemişsiniz. Biz bu direği istiyoruz! Üstelik geminiz iki yıllık bir seyahate çıkacağına göre direği hemen bugün alacağız!'
  Robinson avukattan kurtulamayacağını anlayınca direği yeniden geri satın alacağını ve bunun için de 120 dolar ödeyeceğini söylemiş ve cüzdanını açarak 120 doları saymaya başlamış. Fakat bu sefer avukat parayı yeterli bulmamış, 'Bizim direğimiz satılık değildir, direğimizi istiyoruz. Ama eğer direği kiralamak isterseniz onu size kiralayabiliriz ama müvekkilim onu size aylığı on dolardan 240 dolara iki yıllık kiralamayı teklif ediyor! Kabul etmezseniz de hemen direği sökeceğiz!'

  Herhalde Robinson'un küfürle karışık da olsa 240 doları ödediğini tahmin ettiniz!
   
  Tags:

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...