1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Diyafram nedir? Diyafram açıklığı ne işe yarar?

'Fotoğrafçılık Eğitimi' forumunda Hungry Bird tarafından 25 Temmuz 2013 tarihinde açılan konu

 1. Hungry Bird

  Hungry Bird Member

  Objektiflerin f ile belirtilen diyafram ayarları(diğer bir adı da duraktır) hem pozlama süresini hem de netlik derinliğini ifade eder. Bir objektifin elle ya da otomatik olarak odaklandığı noktanın hem önünde ve hem arkasında olabildiğince keskin netliğe sahip bir bölge bulunur ki bu bölgeye netlik derinliği denir.

  Keskin netlik bölgesi tüm objektiflerde vardır; ancak, bu bölgenin derinliği objetifin türüne ve diyaframına bağlıdır. Misal, geniş açılı objektiflerin cömert bir netlik derinliği vardır. Objektif açısı genişledikçe netlik derinliği çoğalır. En geniş açılarda objektifin netlik ayarını yapmak pratik olarak gereksizdir: Çünkü, geniş netlik derinliği çerçeve içerisindeki her şeyin net olmasını temin eder. Diğer yandan, tele objektiflerin alan derinliği olabildiğince dardır. Bu objektifleri kullanırken, netlemeye çok dikkat etmek gerekir; çünkü bunlar kusur kaldırmaz.

  Diyafram ve netlik derinliği
  Diyafram açılığı, tüm değişik tip objektiflerde karakteristik netlik derinliğini tesirler. Diyafram açıldıkça (f değeri küçüldükçe) netlik derinliği azalır.

  Yaratıcı kontrol
  Fotoğraf çekerken, diyafram tercihi size vurgulayacağınız yeri seçme şansı verir. Pozlandırma açısından diyafram açıklığı ve enstantanenin birbiriyle bağlantısı vardır. Konunuzun omuz ve baş çekimi olduğunu dikkati dağıtan bir arka planın önünde durduğunu düşünelim. Netleme ayarının tam olarak konunuzun gözüne göre yapar ve geniş bir diyafram kullanırsanız, arka planı hafifletip, dikkati dağıtmasını önleyebilirsiniz. Pozlandırmayı dengelemek için hızlı bir enstantane gerektiğini göreceksiniz.

  Işık ve filmin dikkate alınması
  Diyafram açıklığı ve enstantaneyi seçebilme derecesi büyük ölçüde varolan ışık koşullarına ve kullandığınız filmin türüne bağlıdır. Örneğin, çok az ışıkta f8'in seçilmesi, doğru pozlandırma sağlamak için, imkansız derecede yavaş bir enstantane gerektirecektir. Böylesi yavaş bir enstantanede, yavaş hareket eden bir figürün bile hareketini 'dondurmak' imkansızlaşacaktır.

  Ek bir kontrol ölçünüz de filminizin hızı ya da ışığa duyarlılığıdır. Filmin hızının ikiye katlanması halinde(iso ayarının 200'den 400'e çıkaması gibi) aynı ışık koşullarında daha hızlı bir enstantane ya da daha kısık bir diyafram kullanarak yine doğru bir pozlandırma elde edebilirsiniz.

  Programın yönlendirilmesi
  Diyafram ve obtüratör ayarlarını gösterdiği sürece, öncelikli pozlandırma ayarı olan otomatik bir makinede yazılımı kendi istediğinize göre yönlendirebilirsiniz. Diyafram-öncelikli pozlandırma programındayken objektifi f 5.6'ya ayarladığınızı ve fotoğraf makinesinin de doğru pozlandırma için 1/125sn. seçtiğini farzedin. Diyafram ve obtüratör arasındaki ters orantılı ilişkiden ötürü, gerçekte 1/500sn'lik bir enstane istiyorsanız diyaframı f 2.8'e ayarlamanız yeterli olacaktır.
   
  Tags:

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...