1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

En Yükseğe Kim Uçabilir

'Hikaye' forumunda Hikayeci tarafından 13 Kasım 2012 tarihinde açılan konu

 1. Hikayeci

  Hikayeci Member

  Bir gün kuşlar ağaç dallarında tünemiş konuşurken, aralarında bir tartışma çıktı: hangi kuş en yükseğe çıkabilir? Küçük kuşlar boyunlarını büküp seslerini kestiler çünkü kimse onları dinlemiyordu bile. Meydan karşılıklı iddialaşan ve böbürlenen büyük kuşlar kalmıştı.

  Sonunda, sonunda bir uçma yarışı düzenlemesine karar verildi. Yarışmaya katılmak isteyen bütün kuşlar yarışmaya hazırlanması için birkaç hafta süre verildi.

  Küçük kuşlar şansları olmadığını düşündüğünden, kanatlarını güçlendirme zahmetine bile girmediler. Serçe hariç! Çok küçük ve zayıf olduğunu bilen serçe, yarışmayı kazanmak için başka yollar düşündü ve sonunda bir plan yaptı.

  Yarışma günü, hemen hemen bütün kuşlar yarışmayı kartalın kazanacağından emindi. Kartal hem çevik, hem de güçlüydü. Üstelik, günlerini bütün kuşlardan daha yükseklerde uçarak geçiriyordu. Serçe diğer kuşların kartal hakkında konuştuklarını duyunca, mümkün olduğunca onun yakınlarında kalmaya karar verdi.

  Ve yarışma başladı. Bütün kuşlar var gücüyle kanat çırparak havalandılar ve bulutlara doğru uçtular. Çok geçmeden, birçok kuş geride kalmaya başladı. Ama canına dişine takan serçe hala kartalın yakınında uçmaya becerebiliyordu.

  Biraz sonra, kuşlar bir bulutun için girdiler. Serçe o kadar küçük ve hafifti ki, kartal bu küçük yaratığın yumuşakça sırtına konmasını fark etmedi bile. Ve ikisi bulutlardan daha yukarı doğru uçmaya başladılar. Bu sırada olup biteni gören diğer kuşlar serçeye tezahürat yapmaya ve onu destekleye başladılar. Kartal onların kendisine desteklediğini zannederek, gösteriş için kanatlarını daha güçlü çırptı.Yükseldikçe yükseldi ve ardında kalanlara bağırdı:

  ‘En yüksek kim uçuyormuş bakalım ?’

  ‘Ben!’ diye cılız bir sesle duydu üst tarafından.

  Kartal hala kendisinden daha yüksekte bir kuşun uçtuğunu sanarak daha yükseğe uçtu. Ve kendinden emin biçimde aynı soruyu sordu.

  ‘ Şimdi söyleyin, kim en yüksekte uçabiliyor ?’

  Aynı cılız ses cevap verdi:

  ‘Ben!’

  Kartal yine daha yükseğe uçtu, ama sonunda kanatlarında kuvvet kalmayınca süzülmeye başladı.

  İşte o zaman serçe kartalın sırtından ayrıldı ve daha yükseğe uçtu!

  Aşağıdaki bütün zayıf kuşlar sevinçle ötüşüyor, çığlık atıyordu.

  Yere indiklerinde, kartal, serçenin kendisinden daha yükseğe uçtuğunu kabul etmekten başka bir şey yapamadı…
   
  Tags:

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...