1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Evlilikte doğru eş seçimi

'Evlilik' forumunda Hungry Bird tarafından 28 Ağustos 2013 tarihinde açılan konu

 1. Hungry Bird

  Hungry Bird Member

  Doğru eş seçimi, kadın ve erkeğin ileriki dönemlerde hayatını nasıl devam ettireceğine dair geleceğe yönelik hayatının en önemli dönüm noktasının karar aşamasıdır. Eş olarak seçilen kişi aynı zamanda ileride dünyaya gelecek çocukların anne ya da babasının seçimidir. Ne de olsa hepimizin de anne ve babalarımızdan aldığımız özelliklerimiz vardır. Bu yönde düşünülerek eş seçiminde en doğru karar verilmelidir.

  Evliliklerde kadın ve erkek genelde ebeveynlerinden öğrendiği ve bildiği kadın-erkek özelliklerini ararlar. Kadınlar için erkek seçiminde baba faktörü önemli olduğu gibi erkekler için de anne faktörü çok önemlidir.

  Kadınlar, baba faktörünü benimsediklerinden seçtiği erkeği babaları ile kıyaslarlar. Baba güç demektir onlar için. Bir kadın evlenmek istediği erkekğin babası gibi güçlü olmasını ister. Elbette bu güç kavramı da kişiden kişiye değişir. Kimilerine göre güç -para-yı çağrıştırırsa kimilerine de -kariyer- çağrıştırır. Ayrıca bazı kişilerde de fiziksel güç anlamındadır ya da çok başka çağırışımlara sebep olabilir. Doğal olarak güç herkes için farklı öneme sahip olabiliyor. Aranan özelliklerin bir çoğunu taşıyan erkekler, beraberinde saygı ve güven gibi değerlere de önem veriyorsa kadınlar arasında tercih edilme oranları da o derecede artıyor.

  Kadınlar, erkeklerde her ne kadar “güç” arıyor olsalarda genel anlamda önem verdikleri dış görünüş ve fiziki güç değildir. Kadınların bir çoğu erkekte dış görünüme çok önem vermezler. İstedikleri, kendilerinin eksik yönlerini tamamlayabilecek kişi olmasıdır aslında.

  Çevremizde türlü birliktelikler görürüz ve “bu kadın bu adamda ne buluyor” dediğimiz olur. Ne kadar yanlış bir düşünce. Asla evlilikleri fiziki değerler ve maddiyata göre değerlendirmemeli. Çiftlerin mutlaka en başta “sevgi” gibi mantıklı açıklamaları vardır. Bunun dışında her erkek ve kadın eşini “o” olduğu için seviyordur. Aynı özelliklerin bir başkasında olduğunu varsayarsak bu kadar uyuşmayabilir. Bu özellikler günümüzde her ne kadar minimal oranlarda gibi görünse de azımsanmayacak kadar çoktur.

  Annelik ve babalık öğrenilebilen bir olgudur. İç güdüsel temeliniz sayesinde, çocuğunuz büyürken siz de anne ve baba olmayı aynı anda öğrenirsiniz. Çocukların aileyi seçme şansı yoktur. Yalnız anne ve baba olmayı isteyen kadın ve erkek ileride çocuğunun annesi ya da babası olacak kişiyi seçme şansına sahiptir. Önemli bir konu olduğundan tek bir duygu yoğunluğu ile karar vermek bazen yanlış olabilir. Çünkü insanlar beğenmedikleri özellikleri taşıyan kişileri sevebilirler. Üstelik bazı kişiler, duygu yoğunluğu yaşadıklarından “evlenince değişir” düşüncesi ile yanlış kararlar verebiliyorlar.

  Tüm ilişkiler sevgi, saygı, güven ve cesaret üzerine kuruludur. Bu kavramların ilişkilerin başlamasındaki etken rolleri ne derece önemliyse bitmesindeki etken rolleri de aynı derecede önemlidir. Karşılıklıdır değer duygusu. Kadın ya da erkek, yanındaki kişiye dğer verdiğini hissettiriyorsa ilişkiler de her şey yolunda gidiyordur. Bu muhteşem birlikteliğin bedeli hiç bir şeyle ölçülemez.

  “Hastalıkta ve sağlıkta…” Bu ifadeler çok önemlidir. Bir erkek herşeye sahipken yanında olan kadın, tüm varlığını yitirdiğinde o erkeğin yanında değilse yaşanmışların, evliliğin değeri olabilir mi? Yine, erkekler hastalandıklarında çocuk gibidirler. Problemleri olduğunda ve üzüldüklerinde seçtikleri kadın yanlarında olmuyorsa yaşamın da önemi yoktur artık.

  Ancak erkekler eşlerine beklentileri doğrultusunda değer veriyorlar mı acaba? Küçük kaçamaklar, flörtler ya da daha ileri gidip fiziksel eylemlerle aldatabiliyorlar o çok değer verdikleri ve her durumda yanlarında olmasını istedikleri eşlerini. İyi günlerinde yanlarında olan başka kadınlar acaba kötü günlerinde de yanlarında olur mu? En kötü zamanlarda o kadın “eş” olarak hep yanındadır kocasının. Bu durumlarda erkekler anlayabilirse şayet, bir kadının erkeğine verdiği en büyük cezadır bu.
   
  Tags:

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...