1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Exif bilgileri ne demektir?

'Fotoğrafçılık Eğitimi' forumunda Hungry Bird tarafından 25 Temmuz 2013 tarihinde açılan konu

 1. Hungry Bird

  Hungry Bird Member

  Bir dijital fotoğraf, sadece görüntü imajından oluşmaz. İçinde o fotoğraf ile ilgili diğer bilgileri de barındırır. Bu bilgilere exif (exchangeable image file) adı verilir.

  Exif bilgileri, fotoğrafın hangi makineyle, ne zaman, hangi fotoğrafik detaylarla çekildiğini, pozlama süresini, diyafram açıklığı gibi pek çok bilgiyi içerir. bu bilgiler, pek çok fotoğrafçı için çok mühimdir ve fotoğraf anını kağıda not almak yerine, bu bilgilerden yararlanılır.

  Günümüzde bütün dijital kameralar, exif bilgilerini kaydedebilmektedir. Exif bilgileri, fotoğrafın büyüklüğünü bir miktar artırdığı için, web ortamında yayımlanan fotoğraflarda bu bilgiler genelde temizlenerek, alan kazancı sağlanabilir. Buna karşılık makineden çıkan haliyle jpeg içerisine gömülüdür ve fotoğraf ile ilgili bütün ayrıntısı sakladığı için, çok büyük rahatlık temin eder.

  Eskiden ciddi fotoğraf editör yazılımları ile bu ayrıntı bilgileri görülebiliyorken, günümüzde windows ortamında bile dosya özelliklerinden görülebilmektedir.
   
  Tags:
 2. Cansu Köse

  Cansu Köse New Member

  Cevap: Exif bilgileri ne demektir?

  harika bir olay ya bölge yazıyor oluşuna bayılıyorum gps ile çalışınca unutmuyor insan
   
 3. Geveze

  Geveze Member

  Cevap: Exif bilgileri ne demektir?

  Ne gps'i yaa 36 derece enlem 40 derece boylamda çekmişsin resmi ha buyur nerde nerde ?
   

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...