1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Ezan türkçe değildir

'Aşk ve Sevgi' forumunda ORHAN AFACAN tarafından 4 Ağustos 2014 tarihinde açılan konu

1. ORHAN AFACAN

ORHAN AFACAN New Member

EZAN TÜRKÇE DEĞİLDİR

Ayetle dalga geçer, peygamberi tacizler.

Gönülleri mühürlü, akılları acizler.

Sağır, dilsiz diyanette müftüler, vaizler.

Demek tayin için hazır durumda valizler.

Din, iman, ayet, hadis pek çok ağızda sakız.

Şişir, patlat edayla biz buna müstahakız.

Öğrensin çoluk, çocuk, herkes elbet elif ba.

Makara’ya, kibire tavır kormu acaba.?

Ezan Türkçe değildir okunuyor Arapça

Makara, Kibir bana daha fazla azapça

Türkçe ezana kızanlar kendinize gelin,

Makara, kibir için ağır olur bedelin.

Türkçe ezan okutan belki dinden bihaber

Makara, kibir diyen, susan hepsi beraber.

Verildikçe verilir ufak, ufak pek taviz

Daha saldırgan olur gün gelir mütecaviz.

Sakız çiğnemek oruç bozarmı kurul.

Makara, Kibir hakkındaki fetvadan kurtul.

“”Kâbe’de Kur’an Yastık”” nerede tarikatlar.

Sarık, cüppe, sakalmı imani hakikatlar.?

Hakaret edilse Islama, İslam dışında

Müslüman ülkeler bir protesto yarışında.

Şeytan taşlanır gibi Haccın farizasında

Öfke, nefret lavdır iki dudak arasında.

İncele, bak Sürei Kehf yüz altıncı ayet

Makara,kibir HAKKINDA hüküm ezelden net..

ORHAN AFACAN

ذَلِكَ جَزَاؤُهُمْ جَهَنَّمُ بِمَا كَفَرُوا وَاتَّخَذُوا آيَاتِي وَرُسُلِي هُزُوًا

Elmalılı (sadeleştirilmiş)

:

İşte böyle, onların cezası cehennemdir. Çünkü küfretmişler, benim ayetlerimi ve peygamberlerimi alaya almışlardır.

Tags:
  2. Cansu Köse

Cansu Köse New Member

Cevap: Ezan türkçe değildir

Çok sert olmuş

3. ORHAN AFACAN

ORHAN AFACAN New Member

---
    esası öyledir.

4. ORHAN AFACAN

ORHAN AFACAN New Member

---
    esası öyledir.

5. Onur1988

Onur1988 Kovulmuş Eski Üye

Türkçe ezan

Türkçe ezan, orijinali Arapça olan ezanın Türkçe sözlerle, makamına uygun şekilde seslendirilmesidir.

Türkçe ezan bahsi Türkiye tarihinde; Türkçülük, dili öztürkçeleştirme ve sekülerizm eksenlerinde tartışma konusu olmaya devam etmektedir.

Tarihçe

19. yüzyılda Türkçülük hareketinin yaygınlaşıp, Türk kelimesine ve Türk diline önem verilmeye başlanması ile birlikte ilk olarak Sultan Abdülaziz devrinde Ali Suavi ezanın, hutbelerin ve namaz surelerinin bile Türkçeleştirilmesi gerektiğini savunmuştur.
    Macar halk edebiyatı bilgini İgnaz Kunoş, 1885'te İstanbul'u ziyaret eder ve Şehzadebaşı'nda dolaşır. Onun 1926 yılında İstanbul Üniversitesi'nde verdiği konferansında Osmanlı İstanbul'unu anlatmıştır. Konuşmasında Türkçe ezan'ın Osmanlı'da da var olduğunu belirtmiştir.[1]

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulduğu dönemde Diyanet İşleri Başkanlığının 18 Temmuz 1932 tarihli bir genelgesi ile resmen ve tüm yurtta uygulanmaya başlanmıştır. CHP iktidarı döneminde 18 yıl boyunca uygulamada kalmıştır. 1950 seçimlerinden %53 oyla birinci parti olarak çıkan Demokrat Parti, bu tarihten itibaren ezanın Arapça okunmasını istemiştir. Türkçe ezan kanunen yasaklanmamakla birlikte, 1950 tarihinden sonra Türkiye'de ezan Türkçe okunmamıştır.

Türkçe ezan tartışmaları

Türkçe ezan okunması konusu Meşrutiyet dönemindeki bazı aydınlar tarafından da dile getirilmişti. Bunu Ziya Gökalp şöyle şiirleştirmiş:

"Bir ülke ki, camiinde Türkçe ezan okunur.
    Köylü anlar manasını namazdaki duanın
    Bir ülke ki, mektebinde Türkçe Kuran okunur
    Küçük büyük herkes bilir buyruğunu Hüda'nın
    Ey Türk oğlu, işte senin orasıdır vatanın."

Atatürk'ün teşvikiyle 1932'de, Türkçe ezan okunmasının dinen caiz olup olmadığı tartışıldı ve caiz olduğu kanaatine varıldı

Uygulamaya geçiş

1931 yılının Aralık ayında, Mustafa Kemal Atatürk’ün cumhurbaşkanlığı ve İsmet İnönü'nün başbakanlığı döneminde dokuz hafız, Dolmabahçe Sarayı’nda ezanın ve hutbenin Türkçeleştirilmesi çalışmalarına başladı.

Kur'an’ın Türkçe tercümesi ilk kez 22 Ocak 1932 tarihinde İstanbul’da Yerebatan Camii’nde Hafız Yaşar (Okur) tarafından okundu. Bundan 8 gün sonra, 30 Ocak 1932 tarihinde ise ilk Türkçe ezan, Hafız Rıfat Bey tarafından Fatih Camii’nde okundu. 3 Şubat 1932 tarihine denk gelen Kadir Gecesi’nde de, Ayasofya Camii’nde Türkçe Kuran, tekbir ve kamet okundu.[3]18 Temmuz 1932 tarihinde Diyanet İşleri Riyaseti, ezanın Türkçe okunmasına karar verdi. Takip eden günlerde, yurdun her yerindeki Evkaf Müdürlüklerine Türkçe ezan metni gönderildi. 4 Şubat 1933 tarihinde, müftülüklere ezanı Türkçe okumalarını, buna uymayanların kati ve şedid (kesin ve şiddetli) bir şekilde cezalandırılacaklarını bildiren bir tamim gönderildi.

Salanın Türkçeleştirilmesi

Türkçe ezan uygulamasının ardından, Diyanet İşleri Başkanı Rıfat Börekçi'nin 6 Mart 1933'te yayımladığı bir tebliğ ile İslam peygamberi Muhammed'e hürmet ve saygı ifade eden sözlerin yer aldığı salanın da Türkçe okunmasına karar verilmiştir.
    Daha sonra yapılan çalışmalar

1941 yılında çıkarılan 4055 sayılı kanunla Türk Ceza Kanunu'nun 526. maddesine bir fıkra eklenmiştir. Değişikliğe göre, Arapça ezan okuyanlar ve kamet getirenler, üç aya kadar hapsedilecek ve 10 liradan 200 liraya kadar para cezası ödeyeceklerdi.
    Daha sonra yapılan çalışmalar

Kuzey Kıbrıs'ta Türkçe ezan

1932 yılında, Türkçe ezanın kabulünden sonra, Kıbrıs Türkleri de ezan çalışmalarına başlamıştır. Kıbrıs Müftüsü Dânâ Efendi 1954 yılında konuyla ilgili olarak ezanın Türkçe okunması câiz olduğuna ve halk, Türkçe okunmasını arzu ettiğine göre tercihen okutturulmasını maslahâta uygun görülmektedir diyerek fetva vermiştir.

Arapça ezanın yeniden kabulü

14 Haziran 1950 tarihli Hürriyet Gazetesi'nin bir haberi

Cumhuriyet kurulduktan sonra CHP döneminde 18 sene boyunca ezan Türkçe okunmuştur. 1950 Türkiye genel seçimleri sonrasında, Demokrat Parti Türkçe ezan ile ilgili olarak çalışmalara başladı. 14 Haziran günü gazetelerde açıklanan çalışmalar 16 Haziran günü hızlanmış, halkın meclis önünde tepki vermeye -destek amacı ile- başlayınca çalışmalar hızlanmış, ve kabul edilmiştir. Aynı gün sonuç Celal Bayar'a telsizle gönderilmiştir. Celal Bayar da kabul etmiştir. Çıkarılan yasayla Türkçe ezan yasaklanmamış, ezan dili serbest bırakılmıştır.

Arapça ezanın serbest bırakıldığı gün Bursa'da bir camide 7 defa Arapça olarak ikindi ezanı okunmuştur. Ayrıca, 6 Temmuz 1950 tarihinde de haftada üç gün Ankara Radyosu'nda Kur'an okunacağı belirtilmiştir.[kaynak belirtilmeli]

alıntıdır

http://tr.wikipedia.org/wiki/Türkçe_ezan

6. Onur1988

Yukarıda görüldüğü gibi ezanın Türkçe okunmasında hiçbir sıkıntı yoktur.

Gelelim Elmamlılı diye tanınan Muhammed Hamdi Yazır gerçekte kimdir?

Çok fazla incelememize gerek yok bir kaç olayı alt alta sıraladğımızda bu sahtekarın foyası meydana çıkıyor.

Elmalının Dinine ve Vatana ihaneti

Siyasi hayatı

"II. Meşrutiyet'in ilanından sonra Meclis-i Mebusan'a Antalya mebusu olarak girdi. Şeyhülislam fetvayı vermediği için, 1. Fetva Emini olarak II. Abdülhamit'in tahttan alınması için gereken fetva'yı İttihad Terakkicilerin isteği doğrultusunda yazdı. Daha sonra da karşı cephede olan Hürriyet ve İtilaf Fırkası'nda faaliyetlerini sürdürdü. Daha sonra sırasıyla, Dar-ül Hikmet-ül İslamiye azalığına (Ağustos 1918), Nisan 1919'da bu kurumun başkanlığına tayin edildi. Damat Ferit Paşa'nın kabinelerinde Evkaf (Vakıflar) Nazırı olarak vazife yaptı. Eylül 1919'da Ayan Meclisi üyeliğine getirildi. İttihat ve Terakki'nin ilim şubesinde vazife yaptı."
    http://tr.wikipedia.org/wiki/Muhammed_Hamdi_Yazır

Koltuk sevdasında ittihat ve terakkiyi yaladı ama gerici olan Hürriyet ve İtilaf Fırkasında çalışmalarını sürdürdü. Daha sonra kendisini "Kendimi önce allaha sonra ingilizlere emanet ediyorum" sözlerini söyleyen Damat Feritin kabilesinde bulumuştur. Bildiğiniz üzere Damat Ferit vatan hainidir ve Elmalılıda bir hainin savunucusudur.
    Kuranı-Kerimde de Elmalının durumunu açıklayan bir ayet vardır;

Nisa suresi ayet 105

Biz sana Kitab (Kur'ân)ı hak olarak indirdik ki, insanlar arasında Allah'ın sana gösterdiği şekilde hüküm veresin. Sakın hainlerin savunucusu olma!

Görüldüğü üzere Elmalılı hem dinine hem vatanına ihanet etmiştir.

Vatan hainliğinden dolayı hak yemesi ve Adaletsizlik yaratması

"Cumhuriyet'in ilanı esnasında Medrese-t-ül Mütehassisin'de mantık dersleri okutuyordu. Damat Ferit Paşa kabinelerindeki görevi dolayısıyla, bu kabinelerin Milli Mücadele aleyhine verdiği kararlarda sorumluluğu bulunduğu gerekçesiyle gıyabında idama mahkûm edildiyse de, aynı zamanda yeğeni Emin Paksüt'ün kayınpederi olan Kel Ali' nin başkanlık ettiği Ankara İstiklal Mahkemesi'nde yapılan muhakemesinden sonra suçsuzluğu tespit edilerek beraat etti."
    http://tr.wikipedia.org/wiki/Muhammed_Hamdi_Yazır

Elmalılının akrabasını kullanarak yaptığı haksızlık ve adaletsizliğinde Kuranı Kerimde yeri vardır

De ki: "Rabbim adaletle davranmayı emretti… (Araf Suresi, 29)

"Yarattıklarımızdan, hakka yöneltip-ileten ve onunla adaleti kılan (uygulayan) bir ümmet vardır." (Araf Suresi, 181)

Allah, sizinle din konusunda savaşmayan, sizi yurtlarınızdan sürüp-çıkarmayanlara iyilik yapmanızdan ve onlara adaletli davranmanızdan sizi sakındırmaz. Çünkü Allah, adalet yapanları sever. Allah, ancak din konusunda sizinle savaşanları, sizi yurtlarınızdan sürüp-çıkaranları ve sürülüp-çıkarılmanız için arka çıkanları dost edinmenizden sakındırır. Kim onları dost edinirse, artık onlar zalimlerin ta kendileridir. (Mümtehine Suresi, 8-9)

Son düzenleme: 5 Ağustos 2014
  7. Onur1988

Hala bu dini kendi çıkarı için kullanmış ve namuslu davranmamış kişiye inanıp, kurana inanmayıp taklidi iman edeceğim diyorsanız. Bu sizin bileceğiniz iş Türkiye demokratik bir ülke ve 1928'de anayasadan resmi din ibaresi çıkarıldı. İstediğiniz dine inanmakta özgürsünüz. Esası böyledir.

8. ORHAN AFACAN

ORHAN AFACAN New Member

--
    ben ezandan daha fazla şiirin içindeki konularda yorumlarınızı beklemiştim.Ezan esası Arapcadır.

9. Onur1988

Normalde bu şarlatanın yazdığı bir şiiri okumam ama sizin için okudum. Kendisi ezanın arapça olması gerektiğini çünkü aslında arapça olduğunu, benim gibilerinde dinden bir haber olduğunu söylemeye çalışmıştır. Ama şiirinin sonuna kehf suresi 106. ayeti eklemiştir ki, bu ezanın arapça olması gerektiğini felan söylemiyor.
    Ezan nedir? Ezan insanları namaza çağırma aracıdır. Namaza gelini ha Türkçe söylemişsin ha arapça. Ama tabi ki en güzeli inan insanların hepsinin kendi dilinde olması çok iyidir. Müslümanlığın yayılmasına aracı olur. Fakat kendini bugün dindar atfedenler. Dini halktan uzaklaştıralım. İstediğimiz gibi halkı kandıralım mantığındadır. Eğer Türkçe olursa insanlar dinini iyi bilir kandırılması güç olur. Ben kaç tane imamla inatlaştım. Hep beni dinsiz ilan etti. Bunu yaparken bile benim inanan yada inanmayan olduğuma o değil allah karar verir dedim. Kimse inanmadı neden? Çünkü hepsi arapça okudular. Birde Türkler kitap okumayı sevmediğinden kuranda okumamıştır.
    Ama şunu açık açık söyleyeyim. Dinin amacı çok açıktır. Hatta dinin 5 şartı bile bu amaca hizmet eder. Allah demiş ki; Adam öldürme,kul hakkı yeme, temiz ol, insanlara zulm etme. Bunları yaptıktan sonra gerisi sana kalmış. Namaz kıl, oruç tut, Hacca git,zekat ver, şehadet et kimse sana niye yapıyorsun demez. Ama dini amacını yerine getirdinde hacca gitmedin. Ben allahın birini hacca gitmedi diye cehennemde cayır cayır yakacağını düşünmüyorum.
    Ama tavsiyem çok bu işlerin içine girmeyeceksin. Amacı yerine getir gerisini içinden geliyorsa yap. Ama Işid çıkıyor. Diyor ki, Allah kuranda kafirlerin boynunu vurun dedi vuruyorum. Bakıyorum adam haklı. Allah vurun boyunlarını ben yanınızdayım demiş. Işide ben diyemem ki yanlışsın diye. Çünkü kuranda yazıyor. Ama kuranda yazmasına rağmen benim içim el vermiyor. Yada araplar filipinden köle getirip çalıştırıyorlar. Kuranda kölelik yasaktır demiyor diyorlar. Adamlar haklı. Kölelik caiz olmasına rağmen benim içim el vermiyor.Zaten bu gibi şeylerden dolayı islamdan uzaklaştım.
    Ben 4-5 sene önce ateist olduğumu ilan ettim. Şimdi çok daha mutluyum. Doğru yolu buldum. Ama inançlara saygım vardır ama dini çıkarı için kullanan şarlatanlara saygı duymuyorum.

KURANIN ARAPÇAYLA ALAKASI KESİNLİKLE YOKTUR. Araplara ilk indiği için arapçadır. Yoksa diğer dillere çevrilmesi yasak olsa müslümanlık araplar için olurdu O yüzden dininizi nasıl daha iyi anlıyorsanız o dilde kullanın.

10. ORHAN AFACAN

ORHAN AFACAN New Member

------
    ----
    KURANIN ARAPÇAYLA ALAKASI KESİNLİKLE YOKTUR. Araplara ilk indiği için arapçadır. Yoksa diğer dillere çevrilmesi yasak olsa müslümanlık araplar için olurdu O yüzden dininizi nasıl daha iyi anlıyorsanız o dilde kullanın.-- yanlışınız burada.Kur'anda kaç ayette ARAPCA indirildi Kur'an diye geçmektedir..Orjinalı Kur'an Arapca,Zemzem Suudta çıkan kutsal su ve Hurma YİNE SUUD ta yetişen bir besindir ki o topraklarda Allahın mülküdür.
    Bunları üçün çakması olmaz ister kabul et,ister etme. vesselam,size son kelam.----

11. ORHAN AFACAN

ORHAN AFACAN New Member

[QU

KURANIN ARAPÇAYLA ALAKASI KESİNLİKLE YOKTUR. Araplara ilk indiği için arapçadır. Yoksa diğer dillere çevrilmesi yasak olsa müslümanlık araplar için olurdu O yüzden dininizi nasıl daha iyi anlıyorsanız o dilde kullanın.[/QUOTE]
    KURANın Arap olduğuna dair nice ayetler var.Din,Kur'an ve Suudta Allahın mülkü.Bizemi soraçaktı yaptığı ve yapacağından.Sen kabul etmeye bilirsin.

Son düzenleme: 7 Ağustos 2014
  12. Onur1988

KURANın Arap olduğuna dair nice ayetler var.Din,Kur'an ve Suudta Allahın mülkü.Bizemi soraçaktı yaptığı ve yapacağından.Sen kabul etmeye bilirsin.[/QUOTE]

Anladığım kadarıyla siz bu din işlerine pek kafa yormamışsınız. Size kuranda nice ayet demişler ama bir tane bile kuran arapça okunur okutulur. Arapça dua edilir diye bir ayet kesinlikle yoktur. Size kim bunu söylemişse yalan söylemiş. Açın bakın Kuranı böyle birşey yok. Bunlar tamamen köy imamlarının uydurması. Ama sizi suçlamıyorum. Dini elmalılıdan öğrenmeye çalışırıyorsunuz eni sonu böyle kandırılacaktınız ve kandırılmışsınız. Kuran sizin klavuzunuz olsun. Bütün herşeyi onu açıp bakarak bulabilirsiniz başka bir şeye veya kimseye ihtiyacınız yok. Benim müslümanlık eski dinim. O dönemlerde araştırmıştım. Ben bu kandırılmalardan dolayı bıraktım dini. Çünkü siz ne kadar kuranı iyi bilirseniz bilin bir çıkarcı gelip insanları kandırır. O yüzden inanıyorsanızda Türkçesini okuyup allahın size anlattıklarını anlamaya çalışın. Yanlış anlayıp başkasınıda yanlış yönlendirmeyin. Yanlış anlayıp yanlış yapsanız ve başkasını yönlendirmezseniz. Yani niyetiniz kötü değilse allah sizi cehennemde cayır cayır yakmaz. Allah köy imamlarının anlattığı gibi gaddar ve acımasız değildir. Yanlış birşey yapmadıysanızda allahtan korkmanıza gerek yoktur.
    Ben müslüman olmamama rağmen niye bu kadar yazı yazdım. Ben koministim. Ve insanların hangi dine inandığı beni ilgilendirmez. Ben insanlara inanırım. Kominizme göre herkes eşittir. Eğer bir doğru varsa kominist olarak insanları doğru yola yönelmesi için uyarmalısınız. Ha uyardınız ama insan yanlış yolda ısrar etti. Buna saygı duymaktan başka birşey yapamamazsınız. Benim sorumluluğum sizi uyarmaktı. Ama ister kabul edin ister etmeyin ben kominist olarak görevimi yaptım. Bundan sonra benim size yapabileceğim bir sorumluluğum kalmadı. İsterseniz yanlış yolda devam edin ama tekrar uyarıyorum. Gittiğiniz yol yanlış, gittiğiniz yol inançlıların değil dini kullananların yolu.

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...