1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Filtreler ne işe yarar

'Fotoğrafçılık Eğitimi' forumunda Hungry Bird tarafından 25 Temmuz 2013 tarihinde açılan konu

 1. Hungry Bird

  Hungry Bird Member

  Filtreler fotoğrafa değişik efektler katmak için kullanılan objektifin ucuna takılan yardımcı araçlardır ve üç ana grupta toplanır. Bunlardan siyah-beyaz filmle kullanılan filtreler çeşitli renk tonlarının kaydedilme biçimini tesirler. Renkli film için olan filtreler gri, uçuk-renkli veya renksiz(uv filtresi gibi) ya da makinede yanlış bir film takıldığında meydana gelen hataları düzelten çok güçlü olarak renklendirilmiş filtreler olabilir. Her iki tür film için de düzinelerce özel etki filtresi vardır.

  Fotoğraf makinesi filtresi, oval, optik nitelikli bir camdır. Objektifin önündeki yuvaya takılır. Satın aldığınız filtrelerin objektifinize takılabilmesi için çaplarının aynı olması gerekir. Objektifinizi değiştirdiğiniz zaman çapının değişebileceğini aklınızdan çıkarmayın. Bunlar dışında makinenin objektifine takılan, ayarlanabilir çerçevelerle yerleştirilen kara filtreler de vardır.

  Filtre faktörleri
  Hemen hemen tüm filtreler filme gelen ışığı azaltır. Slr'de bu fark etmez; çünkü, bu tür makineler objektiften geçen ışığa göre ışık ölçümü yaptığı için, filtre takılması neticesi azalan ışık düzeyini kaydeder ve dengelemek için poz süresini arttırırlar. Diğer yandan, kompakt makineler ışık ölçümünü makinedeki ayrı bir pencereden yapar; şayet bu pencere de filtreyle örtülmemişse fotoğraflarınızın, filtrenin gücüne bağlı olarak, gerektiğinden daha az pozlanmış olduğunu göreceksiniz. Üreticiler, filtrelerin dış çeperlerine bunu dengelemek için lazım ilave poz sürelerini yazarlar. Buna da filtre etkeni denir.

  Fotoğrafçılıkta genel olarak kullanılan filtreler

  Sarı filtre
  Siyah-beyaz filmle kullanılan bir sarı filtre, gökyüzü kontrastını kuvvetlendirir.

  Polarize filtre
  Gökyüzünün rengini ya tonunu kuvvetlendirmek için kullanılır.

  Ultraviyole(UV) filtre
  Dağlık bölgelerde tipik olarak bol bulunmakta olan uv ışığı, bir uv filtresini çok lazım kılar.

  Ev yapımı yayıcı filtre
  Düz cam bir filtrenin üzerini vazelinle gelişigüzel sıvıyarak yayıcı bir etki yaratabilirsiniz.

  Özel efekt filtreleri
  Bu filtrelerin çeşitleri arasında, prizma, yıldız, sis, degrade renk ve saydam orta nokta filtreleri vardır.

  Saydam orta nokta: Orta noktası saydam olan renkli bu filtre ile farklı görüntüler yaratılabilir.

  Prizma: Kuvvetli çizgileri ve parlak renkleri olan hususlar bir prizma filtre için en uygunudur.

  Nötr yoğunluk filtreleri (gri filtreler)
  Bütün nötralize(nd) filtrelerinin rengi gridir; siyah-beyaz ve renkli filmlerin her ikisiyle de kullanılabilirler. Esas fonksiyonları çok geniş bir diyafram açıklığı, ya da çok yavaş enstantaneler kullanmak istediğiniz durumlarda filmin fazla pozlanmasını önlemektir. Hiçbir şekilde siyah-beyaz tonların ya da renk tonlarının görünüşünü etkilemez.
   
  Tags:

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...