1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Fotoğrafçılık derseri - Ders 1 - Fotoğrafçılık nedir ?

'Fotoğrafçılık Eğitimi' forumunda Ekrem tarafından 11 Eylül 2012 tarihinde açılan konu

1. Ekrem

Ekrem CEO Site Yetkilisi

Merhaba arkdaşlar yorum kaleminde fotoğrafçılık üzerine yazımıza başlamış bulunmaktayız en sonunda :)

Öncelikle fotoğraçılığa başlamadan önce bilinmesi gereken konuların üzerinden geçelim

Daha öncede fotoğrafçılığı anlattığım insanlara anlattığım gibi fotoğrafçılık kesinlikle fotoğraf makinesinin tuşuna basarak yapılmaz. Fotoğrafçılıkla resim çizmeyi benzetirim genelde çünkü resim çizmekte olduğu gibi renkleri tonları geçişleri hatta cisimlerin nesnelerin varlığını dahi siz belirliyebilirsiniz. Aslında diğer bir değişle yaşam biçimidir fotoğrafçılık hayatı ve en önemlisi ruh halinizi yani duygularınızı bir kare içine koyup bir başkasına sunmaktır. Sizlerinde bildiği gibi hiç bir insan gözünün gördüğünü bir diğer insan gözü göremez. her gözün hassasiyet oranı farklıdır ayrıca ruh halinizde renkleri seçmenizde etki sağlar bu nedenledir her insanda bazı renklere karşı takıntı vardır ama bu takıntı zamanla geçer çünkü ruh haliniz değişir
    mesela
    doga-resimleri-1.jpg
    bu fotoğrafta kimi göz ilk olarak sarıya odaklanırken kimi göz kırmızıya örneğin ben şuan ilk baktığımda fotoğraftaki siyah tonlar yani karanlıkta kalan kısımlar dikkatimi çekiyor yorum kalemi üyeleri yazdığınız cevapalrda bunuda söyleyin bakalım merak ettim nerelere takılcak gözünüz:)
    bunları anlatma nedenim şu düşününki bu fotoğraf değil de o ortamda olduğunuzu bir fotoğraf çekeceksiniz ben karanlık noktaları çekerken bir başka yorum kalemcimiz çiçekleri çekecektir.

Hayatı kadraja alalım!

Kadraj nedir la diye sesler kulağıma gelir gibi oldu sanki hemen anlatalım
    kadraj kare içine almaktır özetle hep görmüşsünüzdür bu işareti
    5993.gif.jpg
    bakın ortamda çekmeyi düşünülen yeri bu el hareketiyle kare içine alıp nasıl olacağını görmenize olanak sağlar
    bu fotoğrafta düşünün diğer ortamı çektiğinizde bir karmaşa varken kare içine almış ve 2 kişiyi güzel bir kadraja otutturmuş bu hareketi herkesin denemesini istiyorum çevrenizde gördüğünüz herşeye böyle kare içinde bakın ve göreceksinizki değişkenlere odaklanmanız daha rahat olacaktır

Gözünüzle bir başkası görsün dünyayı

Evet yorum kalemciler şuana kadar işin mantığından bahsettik ve şimdiden sonra artık kendi gözünüzle ne görüyorsanız bu gördüklerinizi başkalarına gösterme zamanı
    :) eminim şunu diyenler olacaktır yaw herkese bu el hareketiyle mi göstercez dünyayı hayır işte bu noktada fotoğraf çekebilen herhangi bir alet devreye giriyor ama unutmayın ki fotoğraf çekme makinayla değil göz ve beyinle yapılır bu nedenle kullanacağınız makine çok önemli değil ilk adımlarda sadece kalite değiştirecektir

evet bu günlük bukadar 2. dersimizde yorum kalemi üyelerini tekrar bir arada görmekten onur duyarım

ve yapacakalrınızı unutmayın

1. ilk fotoğrafta takıldığınız noktaları yorum yapmayı unutmayın
    2. ikinci dersimize kadar 2. resimde olduğu gibi dünya ya bol bol kadraj içinde bakın ilk başta çok komik geleceğini biliyorum ama bir süre sonra anlıcaksınız ki gerçekten detayları daha rahat görmenizi sağlıcaktır

Ekli dosyalar:

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 6 Temmuz 2015
    Tags:
  2. MaRLeY

MaRLeY Moderator

bence suyun üzerine düşen gökyüzünün maviliği daha dikkatimi çekiyor yani ben çekecek olsaydım sanırım suyun fotoğrafını alırdım
    ayrıca dediğinizi denedim daha önceden de bildiğim bir hareketti ama 2 gözle değilde birini kapatınca dediğinizde haklısınız çok enteresan noktalar dikkatini çekiyor insanın
    deslerin devamınıda bekliyoruz heycanla..

3. Kral Çıplak

Kral Çıplak New Member

bakış açınız çok güzel bir başkasına benim gözümle dünyayı gösterme olayını tuttum ayrıca bu güzel anlatım için teşekkürler marleye kesinlikle katılıyorum bakalım nereye gidiyor bu dersler bekliyorum

4. yusufsimsek

yusufsimsek New Member

tesekkurler ılk ders ıcın pekı 2. ders ne zaman ?

5. Geveze

Geveze Member

Fotoğraf makinelarının çekim modları ne işe yarıyor peki? Mesela manzara, gün batımı, portre, spor gibi şeyler var. Nedir arasındaki fark?

6. Ekrem

Ekrem CEO Site Yetkilisi

sırayla geveze önce fotoğrafçılığı gösterelim sonra makinalara başlıcam ayrıca marleye de teşekkürler sanırım verdiğim ödevi tek yapan o :)

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...