1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Gece Dalışları Genel bakış

'Su Altı Dünyası' forumunda selcuk tarafından 17 Aralık 2012 tarihinde açılan konu

 1. selcuk

  selcuk Member

  Gece Yapılan Dalışlarda Dikkat Edilmesi Gerekenler
  Gece dalışında dalgıçların dikkat etmesi gereken faktörler vardır. İlk olarak dalış ekipmanları gündüz dalışlarına nazaran daha dikkatli seçilmeli ve daha dikkatli kontrol edilmelidir.
  Zor koşullarda yapılacak dalışlarda genelde dalgıçlar ilk defa kullanılan ekipmanlarla dalışı tercih ederler. Normal şartlar altında kullandıkları ve tanışıklıkları artmış ekipmanları kullanmazlar. Gece dalışı bir hayli zor olduğu için bide ekipmanların çıkardığı sorunlarla uğraşmak istemez dalgıçlar.

  Neden Gece Dalışı
  Dalgıçlar için gece dalışını çekici kılan kısımları, gündüz dalındığında su altı yaşamını ve canlı türlerinin tam olarak gözler önüne serilmemesidir. Gece dalışlarının ışık kaynağı dalış feneri olduğundan hangi derinlikte dalınırsa dalınsın su altının gerçek renklerini görebilirsiniz. Gece dalışlarının güzelliği olan platonik organizmaların su kıpırtısıyla ışık çıkarmaları biyolüminisans’ını görmek mümkündür.

  Gece Dalışında Dikkat Edilmesi Gereken Malzemeleri

  Dalış Fenerleri: Gece dalışlarında belki de diğer ekipman daha fazla önem taşıyan bir araç dalış feneridir. Gece dalışlarında bilinmesi gereken ise her zaman yanınızda yedek bir dalış feneri bulundurmalısınız.


  1. Ana dalış feneri
  2. Yedek dalış feneri

  Bakımlı bir su altı dalış feneri ile, tamamen ışıksız ortamda kalınma ihtimali %86.7 olarak hesaplanmıştır. Eğer iki dalış feneriniz varsa iki dalış fenerinde aynı anda bozulma ihtimali %3.9 gibi çok düşük bir değerdir. Bu istatistikleri göz önünde bulundurarak gece dalışlarında yanına birden fazla dalış feneri almayı sakın unutmayın. Güvenmediğiniz bir dalış feneri asla yedek dalış feneri ya da ana dalış feneri olarak saymayınız. Dalış Feneri arızaları; ampul patlaması, fenerin pilinin bitmesi, fenerin su alması su sızdırması, fenerin içindeki kablolamanın sorun çıkarması gibi nedenler olabilir. Bu nedenle dalmadan önce dalış fenerinize gerekli bakımı yapmalısınız. Genelde Dalış fenerlerinde Toshiba , Bersub, Aqualung, Free-Sub, Effe-Sub, Cressi ve Technisub markalı dalış fenerleri tercih edilir

  Dalış Elbisesi : Yaşlılar, zayıflar ve kadınlar daha çabuk üşürler ancak böle bir genelleme yapmak imkansızdır. Benzer dalgıçlar birbirinden oldukça farklıdır. Aslında bedenimiz günlük yaşantımıza göre günden güne farklılıklar bile gösterebilir. Dalış elbisesi aslında ne kadar derinliğe dalacağınızla bağlantılı olarak değişir. Dalış Elbisesinde olması gereken kalınlığını suyun sıcaklığı gibi faktörlerde değiştirir. Bazı neopren dalış elbiseleri basınç altında diğer dalış elbiselere nazaran daha çok incelse de tipik neopren dalış elbiseleri yalıtım değerinin yarısını 20 metrede kaybeden dalış elbiselerdi. Bu nedenle dalış yapacağınız yeri daha öncenden iyi bilmek ve araştırma yapmanız gerekmektedir. İyi bir dalış elbisesi seçimi ile daha rahat ve daha uzun bir dalış keyfi yaşayabilirsiniz. Apnea,Aruba,Cressi ve Picasso markaları Dalış elbiselerinde kalitenin ve sağlamlığın simgesi durumundadır.
   
  Tags:
 2. Cansu Köse

  Cansu Köse New Member

  Cevap: Gece Dalışları Genel bakış

  platonik organizma ne ya:) güldürdün yine beni
   
 3. selcuk

  selcuk Member

  Cevap: Gece Dalışları Genel bakış

  Plankton olacaktı yanlış yazmışım :) . . .
   

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...