1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Google+ mı - mi? :D

'SEO Teknikleri' forumunda MaRLeY tarafından 27 Eylül 2012 tarihinde açılan konu

 1. MaRLeY

  MaRLeY Moderator

  Google ve Facebook internetin iki devi. İkisi de interneti ele geçirmeye çalışıyor. Bu amaç doğrultusunda Google, Facebook’un sosyal ortamdaki büyük hakimiyetini de ele geçirmeye yönelik kendi sosyal ağını kurmuştu. Google+ adını verdiği bu sosya ağ kendinden beklenilenleri yerine getirmedi, başarılı olamadı. Peki neden?

  Google+ açıldığında benim gözüme çarpan ilk şey bir alt domainde kullanılması oldu. Yani böyle büyük bir yapıyla, heyecanla gelen bir sosyal ağ yapısı kendi başına bir site olarak açılmalıydı. Fakat Google bunu yapmadı. Bunun yerine diğer ufak servislerinde olduğu gibi google.com site adının bir subdomainine kuruldu. (yani plus.google.com adresinden ulaşıldı) Bunun yerine bu büyük projenin ciddililiğini göstermek adına kendine özel bir site adı alınabilirdi.

  Diğer bir yönden bakalım. Facebook, kuruluşunda gerçekten ihtiyaç olan sağlam bir yapıyı ortaya kurdu. Bunun karşılığını alan Facebook tüm dünyadan milyonlarca kullanıcıya hızla ulaştı. Herkes arkadaşlarını kolaylıkla bulabiliyor, onlarla iletişime geçebiliyordu. Bu konuda gerçekten iyi bir yer edinen Facebook’a rağmen Google bu alanda kendine pay edinmeye çalıştı. Öncelikli olarak geç gelmiş olan bu ataktan önce zaten Facebook tahtına kurulmuştu. Kemikleşmiş bu yapıyı bozmakta gerçekten zorlandı Google+, ki zaten başaramadı da. İnsanlar her gün saatlerini Facebook’ta geçiriyor. En yakınlarıyla, tanıdıklarıyla, tanımadıklarıyla iletişimde oluyorlardı. Google+, internet kullanıcılarının bu alışkanlığını bozamadı. Google+’ın tercih edilmesi için büyük bir akım yakalanması lazımdı ki bu da maalesef gerçekleşemedi. Örneğin bir kişi Google+’a kayıt olsa bile arkadaşlarını bulamıyor, Google+’ın yapısı yabancı geliyordu.

  Google, aslında Facebook’un profil bilgilerini sattığı haberlerini, profil gizliliği ve bilgilerin korunması ile ilgili kötü duyumları Facebook aleyhine kullanmaya çalıştı bir yerde. Açıldığı günden itibaren Google+, arkasında Google isminin bulunmasından dolayı çok ciddi rakamda kullanıcı sayısına ulaşmış olsa da maalesef bu kullanıcıların birçoğu aktif değiller. Hiç olumlu şey yok mu demeyin, bütün yazı boyunca olumsuz şeylerden bahsetmiş olmamızın nedeni Google+’ın neden yüksek bir başarı elde edemediğini değerlendirmemizdir. Bundan sonra Google, bu sosyal ağı bazı zorunluluklar ile veya bazı atılımlar ile büyütebilir mi yoksa birkaç sene sonra pes edip kapatma yoluna gider mi bilemeyiz. Zamanla yaşayarak göreceğiz.
   
  Tags:
 2. Kral Çıplak

  Kral Çıplak New Member

  başlık süper ya :D ama hakikaten çöktü gitti ne umutlar bağlamışlardı
   
 3. Onur1988

  Onur1988 Kovulmuş Eski Üye

  Ya google buldunda kıllısını mı arıyon.
   
 4. olivadarez

  olivadarez New Member

  Başlık 10 numara olmuş.
   
 5. selcuk

  selcuk Member

  adamlar deli gibi arge ayıp sistemi yaptılar sonra biz bu google+ kapıyoruz dediler şimdi 2013 aralık 31 de katıyoruz felean diyorlardı.

  Şimdi ise yok biz gelen talepler hoşumuza giti kappatmıycaz dedler bakalım google+ akimetini hepberaber görüzez artık.
   
 6. webtalist

  webtalist New Member

  google + istediği gitmedi fakat tasarım ve işlevsellik olarak çok iyi. fakat Google her dala saldırması kendilerinin sonu olacak gibi. Müzik piyasasına girmek istediler olmadı oyun sitlerenide girecekler di o da olmadı. Sen arama motorusun seni ilgilendiren dallarda olması gerekir. MEsala mobil piyasasında olması çok önemli ve başarılı oldular. Tüm internet piyasası benim olacak derse olmaz tabi.
   

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...