1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Her Yönü ile PAgerank

'SEO Teknikleri' forumunda webmaster tarafından 21 Temmuz 2013 tarihinde açılan konu

 1. webmaster

  webmaster New Member

  Google Pagerank™ (Pr) Nedir?
  Pagerank dilimizde tam karşılığı olmayan Google terimidir.Genellikle webmasterlar tarafından ”Link Popülerliği” veya ”Link Puanı” olarak algılanır ama terim olarak Pagerank denir.Pagerank Google’nin sitelere verdiği bir değer birimidir.

  Google Pagerank™ Nasıl Artar ?
  Pagerank artırmak için bir çok yol vardır. Pagerank sitenin tamamını ele alınarak verilen bir değerdir. Yani kısacası sayfanızın yüksek pagerank değeri alabilmesi için;

  • Sitenin insanlığa hizmet etmesi gerekir.
  • Spam’ın, gizli kelimelerin, kötü amaçlı js kodlarının olmadığı bir site gerekir.
  • Yazılarınızın özgün olması gerekir.
  • Bol bol kendi içeriğinizdeki yüksek Pagerank değerine sahip sitelerden link almanız gerekir.
  • PageRank değeri aynı zamanda ziyaretçilerinizin ssitenizde harcadığı süreye de bağlıdır.


  Google Pagerank™ Yararları ?

  • Eğer sayfanız yüksek pr değeri alıyorsa sitenizi Google önemsiyordur. Google sitenizi önemsiyorsa üst sıralarda olmanız ve kullanıcılara ulaşmanız dolayısıyla çok daha kolay olur.
  • Site içeriği ve pagerank değeriyle sitenizin Google arama sırası belirlenir.
  • Sitenizin Google’daki indexlenme hızına etki ederek daha hızlı index almanıza fayda sağlar.
  • Google böceklerinin sitenize daha fazla uğramasını ve buna paralel olarak hitinizin artmasını sağlar.


  Google Pagerank™ Natural Linkling ve Unnatural Linking Nedir ?

  Natural Linkling; Başka sitelerin sizlere verdiği doğal linklerdir. Örn:Bir makale sonunda sizi kaynak göstermesi gibi.
  Unnatural Linking; Kısacası toplist gibi pagerank artırma yöntemleri Google için doğal olmayan linklerdir.Toplistleri Google Pagerank artırma yöntemi olarak görüyor ve sonucunda sizi cezalandırabiliyor.

  Google Pagerank™ Dance Nedir ?
  Google Dance, PageRank™ güncellenmesi sırasında PageRank™ değerlerinin Google veri merkezlerinden sorgulandığında birbirinden farklı değerlere sahip olmasına verilen isimdir. Bu esnada bir sitenin PageRank™ değeri bir an 3 sonra 5 ve sonra tekrar 3 olabilir.

  Google Pagerank™ Bomb Nedir ?

  Google Pagerank™ değerini etkilemek için uğraşan webmasterlara ve seo uzmanlarına karşı alınan bir önlemdir.Eğer bir webmaster veya seo uzmanı PageRank™ değerlerini etkilemeye çalışırsa Google bunu bir hile olarak görür ve siteyi cezalandırır.

  Google Pagerank™ Linkfarm Nedir ?

  Genellikle arama motorlarında sıralamalarını yükseltmek için oluşturulmuş birbirlerinden tamamen ilişkisiz linklerin bulunduğu sayfalardır.Bu tip sayfalar çoğu arama motorları tarafından cezalandırılır.

  Google Pagerank™ Gpr Nedir ?

  Google’ın size gelecekte vereceği pagerank değeridir.Bu bilgiler kesinlikle doğru değildir.Sadece Google’nin açıklamış olduğu algoritmaya göre verilen bir bilgidir.

  Google Pagerank™ İpuçları


  • 10.000 tane Pr değeri 0 olan siteden link almak yerine 1 tane Pr4 siteden link almak daha iyidir.Ama bu pr0′ın değersiz olduğunu,işe yaramaz olduğunu göstermiyor.PR0′la sadece botların sitenize uğramasını sağlayabilirsiniz. Uzun vadede çok da etkili değildir.
  • İçeriksiz,link tarlası ve spam sayfalardan link almak sitenizi olumsuz yönde etkileyebilir.
  • Eğer sizin mobilya siteniz varsa size en iyi katkı sağlayacak siteler mobilya,sandalye,masa,koltuk vb gibi içeriğe sahip sitelerdir. Yani Google için sizi kimin tavsiye ettiği de önemlidir.
  • Link aldığınız sitelerin sizin linkinizi ”linkler” gibi bir bölümde yayınlaması yerine sitenin içeriği gibi göstermesi daha yararlıdır.
  • Çok önemli bir konuya değinmek istiyorum.Mesela Fenerbahçe ile ilgili site açan birisi her daim Fenerbahçe diye link alması yerine her daim farklı farklı başlıklarda link alması çok daha yararlıdır.
   
  Tags:

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...