1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

If I Knew… I Wish I Knew

'Yabancı Dil' forumunda Powers tarafından 6 Kasım 2012 tarihinde açılan konu

1. Powers

Powers Administrator Site Yetkilisi

Sarah Paul’u aramak istiyor ancak onun telefon numarasını bilmediği için arayamıyor.
    Sarah: If I knew his number, I would phone him.
    If I knew his number = Onun numarasını bilseydim. Sarah durumu hayal ediyor, gerçekte olan ise Sarah numarayı bilmiyor.

If + past kullanarak bir durumu hayal ettiğinizde anlam present’tır.
    Tom would read more if he had more time. = he doesn’t have much time
    If I didn’t want to go to the party, I wouldn’t go. = I want to go

Wish’i de benzer şekilde kullanırız. Umduğumuz gibi olmayan bir şeyi söylerken wish kullanırız.
    I wish I knew Paul’s phone number. = I don’t know it and I regret this (keşke Paul’un numarasını bilsem)
    Do you ever wish you could fly? = you can’t fly (hiç uçmayı istedin mi)
    It’s very crowded here. I wish there weren’t so many people. = there are a lot of people (çok fazla kişinin olmamasını istedim)
    I wish I didn’t have to work tomorrow, but unfortunately do. (yarın çalışmamayı isterdim)

If ve wish’ten sonra bu kullanımda were yerine was kullanılır.
    If I were you, I wouldn’t buy that coat. = yerinde olsam
    I wish Carol were here = Carol’un burda olmasını isterdim

Bazen wish … would şeklinde kullanım mümkündür.
    I wish you would listen.

Tags:

Bu Sayfayı Paylaş

1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.
Yükleniyor...