1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

İlginç Refleksler

'Bilgi Bankası' forumunda Hungry Bird tarafından 10 Mayıs 2013 tarihinde açılan konu

 1. Hungry Bird

  Hungry Bird Member

  Dalma memeli refleksi ; Hayvanlarda ve insanların tamamında olan bu refleks belki de listenin en şaşırtıcı refleksidir. Yüzünüz suya değdiği anda, göz altında olan bezler vücuda sinyal yollar. Suya girmeden hemen önce, akciğer küçülür, kalp atımı %15 oranında azalır, yüksek oranda oksijen salgılanır, göğüs kafesi kan ile dolarak basınca karşı organlar korumaya alınır. Bu refleks sayesinde tüm memeliler su altında belirli süre kalabilirler.

  Vestibulocochlear Sinir ; Vücudumuzda ki en hızlı çalışan refleksdir. Kafanızı sağ sola döndürseniz bile, önünüzde duran objeye odaklanmanızı sağlar. Kafanızı sağa doğru döndürseniz bile gözler sola hareket eder. Bunun nedeni, vestibulocochlear nedeni ile odaklanılmış obje retinaya sabitlenmiştir. Alkol aldığınızda bu sinir çalışma hızını yavaşlattığından bulanık görme olmaktadır.

  Bulaşıcı duygusallık ; Bir toplulukta biri kendini kötü hissederse diğerleri de hissetmeye başlar. Buna aslında sürü psikolojisi de denir. Gözün algıladığı insan yüzlerini refleks olarak vücudumuz uygulamaya başlar, konuşunca hüzün ve depresyon duygular tarafından taklit edilir.

  Miktürisyon kasılması ; omurgadan aşağı bir ürperme başlar ve vücudunuz idrar yapma isteğine girer. Geceleri meydana gelerek yatağı ıslatmaya döner psikolojik olarak oluşan bir refleksdir.

  Knismesis ve Gargalesis ; Knismesis ve Gargalesis isimli iki psikolog 1897 yılında ortaya iki gıdıklanma türü bulmuşlardır. Knismesis, yumuşak sanki ayağınıza tüy dokunmuş gibi olan huylanma kaşıntısıdır. Gargalesis ; ürperti şeklinde ve sert kaşıma ihtiyacı duyulan gıdıklanma refleksidir.
   
  Tags:

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...