1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

İlk Müzik Nasıl Ortaya Çıktı ?

'Müzik Tarihi' forumunda Ümit İlgen tarafından 13 Nisan 2014 tarihinde açılan konu

 1. Ümit İlgen

  Ümit İlgen Müzik Bölümü Yöneticisi

  Müziğin insanlık tarihi boyunca var olduğu düşünülür. Hatta bazı kaynaklar insanların daha konuşmaya başlamadan önce şarkı söyleyerek iletişime geçtiklerini söyler. Aslında bu tez doğruda olabilir.Çünkü düşünecek olursak hayvanlar konuşamadıkları için yalnızca kendi çıkarttıkları seslerle iletişime geçmektedirler. Yani aslında onlarda şarkı söyleyerek iletişimde bulunuyorlar denilebilir. Müziğin ortaya çıkmasında rol oynayanların sadece doğanın kendi sesleri olduğuna başka bir araştırma konusudur.

  "Music" ismi eski yunan mitolojisinden gelmektedir. Müzikle ilgili çeşitli çalışmalar yapılmıştır ancak bunlardan bizim ilk olarak bildiğimiz kişi Boethiustur. Boethius çeşitli harflerden yararlanarak şimdiki kullandığımız nota sisteminin bir kısmını oluşturmayı başarmıştır ancak daha sonra bir papaz tarafında geliştirilmiş ve bizim kullandığımız halini almıştır.

  Günümüzde bulgusuna rastlanan en eski müzik yazmaları ise Hindistan’da bulunmuştur. Bu yazmalar yaklaşık 3000 yıl öncesine aittir. Eski Yunan ve Çinliler çok mutlu olduklarında veya çok üzüntülü olduklarında müziği kullanmışlardır. Eski Mısırda ise müzik daha çok koro şeklinde söylenmiştir. Mısırlılar kendilerine orkestra kurmuş ve orkestralarında arp, flüt ve çeşitli çıngıraklar yer alıyormuş.

  Sibiryada ki Türk kavimleri de müslümanlıktan önce çeşitli şekillerde müzik yapıyorlarmış. Ancak müslümanlıktan sonra müziğe daha çok zaman ayırmış ve geliştirmişlerdir.
   
  Tags:

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...