1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

İnterpolasyon nedir ?

'Fotoğrafçılık Eğitimi' forumunda Hungry Bird tarafından 25 Temmuz 2013 tarihinde açılan konu

 1. Hungry Bird

  Hungry Bird Member

  İnterpolasyon aslında basit bir pazarlama tekniğinden başka bir şey değildir.

  Fotoğrafın megapiksel bazında çözünürlüğünü, lojik olarak artıran sistemdir. Aslında daha düşük bir elektronik/optik çözünürlüğe sahip fotoğraf makinelerinin, görüntüyü kaydederken bazı algoritmalar kullanarak, onu daha yüksek çözünürlükmüş gibi kaydetmesi önceden sık kullanılan bir yöntemdi.

  Günümüzde bu stil çalışmalar, görüntü editörleri tarafından da basitçe ve çok daha etkili olarak yapılabildiği için enterpolasyon ile çözünürlük artırımı, pek de "hoş karşılanan" bir durum değildir.

  Bu nedenle dijital kamera alırken, pazarlama tekniği ile "kutuların üstüne yazan" değerleri değil, efektif sensörlerini baz almak gerekmektedir. Genelde fuji, enterpolasyon yöntemlerini kullanarak, yüksek çözünürlüklü görüntü elde etmektedir. Bu şekilde elde edilen görüntü, özel teknolojiler yardımıyla geliştirdiğinden, efektif mp değerinden daha iyi netice verse de, vadettiği çözünürlüğün optik kalitesini sunamamaktadır.

  Tercihlerde bu stil hususlara dikkat etmek gerekmektedir zira 6 mp diye aldığınız bir makinenin yalnızca 3 mp reel çözünürlüğü olması, pek de "hoş" bir durum olmaz. hele ki o cihaza 6mp bandında bir fiyat ödemişseniz. Buna karşılık ikisi 3mp makinenin fiyat dahil bütün özellikleri benzer olurken, birisi enterpolasyonla 6mp e çıkabiliyorsa, bu elbette bir avantaj olarak değerlendirilebilir.

  Yeni nesil fotoğraf makineleri ile yükselen megapixeller sonucu bu özellik de rafa kalkmıştır.
   
  Tags:
 2. Geveze

  Geveze Member

  Cevap: İnterpolasyon nedir ?

  Evet artık göremiyorum bu özelliği
   

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...