1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

işlemci nedir ne işe yarar

'Masaüstü ve Dizüstü Bilgisayarlar' forumunda Ekrem tarafından 11 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu

 1. Ekrem

  Ekrem CEO Site Yetkilisi

  Bu sayfada, işlemci ile ilgili özet bilgileri bir araya getirmeye çalıştık.

  İşlemci nedir?

  İşlemci, ya da MİB (Merkezi İşlem Birimi) (ingilizce adı CPU - Central Processing Unit), bilgisayarın beyni diyebileceğimiz parçasıdır. Bilgisayarın gerçekleştirdiği işlemlere temel oluşturan hesaplamaları yapan parçadır.


  Ne tür bir işlemci seçmeliyim?

  Seçeceğiniz işlemcinin modeli ve hızı (saniyede gerçekleştirebildiği işlem sayısı), bilgisayarınızla ne tür bir çalışma yapacağınızla ilgilidir. Özellikle grafik kalitesi yüksek oyun ya da mimarlık ve mühendislik programları, bu yüksek kaliteli grafikleri ortaya çıkarmak için yüksek işlemci kapasitesine ihtiyaç duymaktadırlar. İşlemcinizi seçmeden önce yapacağınız en doğru şey, bilgisayarını sizin kullanacağınız amaçla kullandığını düşündüğünüz arkadaşlarınızın işlemcilerinin performanslarından memnun olup olmadıklarını araştırmaktır. Sizin için en sağlıklı bilgiyi ortaya koyacak olan bu tür bir tecrübedir.
   
  Tags:
 2. Kral Çıplak

  Kral Çıplak New Member

  ya önceden birtek bilgisayada duyduğumuz işlemciler şimdi heryerde ya fotoğraf makinalarının bile işlemcileri çift çekirdek fln olmuş nereye gidiyor bu silikon vadisi
   

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...