1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

İyi Bir Dinleyici Olmak

'Kişisel Gelişim' forumunda Gelisim tarafından 1 Kasım 2012 tarihinde açılan konu

 1. Gelisim

  Gelisim Member

  1- Konuşmacıya bakın.

  2- Kimsenin sözünü bölmeyin. Sessizlik anları uygun cevaplar vermek için iyi bir şanstır.

  3- Anlamaya odaklanın. Söylenenleri hatırlamak yerine anlamayı hedeflemek lazımdır.

  4- O andaki ihtiyacı saptayın. Konuşmacının hangi amaçla konuştuğunu bilmek mutlaka faydalı olacaktır .Erkekler tartıştıkları konuyu bir sonuca bağlamak isterler. Bayanlar problemi paylaşmak için anlatırlar.

  5- Söylediği şeye büyük ilgi duyuyormuş gibi görünün. Aynı fikirde iseniz başınızı sallayın. O sırada zamanınız yoksa konuşmayı başka bir zamana erteleyin.

  6- Yargınızı askıya alın. Dinlerken değişik duygular içinde olduğumuzdan yargılama yoluna gitmeyi askıya alarak dinlemeye çalışın.

  7- Belirli aralıklarla özetleyin. Anlayıp anlamadığınızı belirli aralıklarla özetleyerek denetleyin ve anladıysanız onaylayın.

  8- Duygularınızı gözden geçirin.

  9- Açıklayıcı sorular sorun. Konuya açıklık getirmeyi amaçlayan sorular sorun. Onları endişelendirecek sorular sorun. İletişimi koparmayın.

  10- Daima dinlemeye öncelik verin. Dinleyen kişinin kariyeri ve işi ne olursa olsun mutlaka dinlemelidir. Dinlemek zordur ama başarmalısınız.

  11- Konuşmacının tavırlarına takılıp kalmayın. Size iletilmek istenen şeye yoğunlaşırsanız konuşanın tavırlarında takılıp kalmazsınız. Nasıl söylediğinin değil nasıl söylediğinin önemli olduğunu unutmayın.

  12- Vücut diline dikkat edin. İyi bir dinleyici duyduğu kadar dinler de. Dinlemenin önündeki yargı engelleri.
   
  Tags:

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...