1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Kağıt Para Nasıl Basılır?

'Bilgi Bankası' forumunda FanClup tarafından 19 Ekim 2013 tarihinde açılan konu

 1. FanClup

  FanClup Moderator

  Kağıt paralar, Merkez Bankası Matbaasında yer alan üç ayrı baskı bölümünde, aynı anda üç farklı banknot basılmaktadır. Üzerinde fligran ve gizli görüntülerin olduğu kağıt tabakaları öncelikle iyice kontrol edilmektedir. Bu kağıt tabakalarının öncelikle arka tarafı sonrasında da ön tarafı değişik baskı makineleriyle basılmaktadır.

  Banknotların ebatlarına göre her tabakadan 28-40 arasında banknot olabiliyor. Tabaka kağıtların baskı işlemleri tamamlandıktan sonra da paraların seri numaraları basılmaktadır. Yapılan baskı esnasında para kağıt tabakaları sürekli olarak kontrol edilmektedir. Belli aralıklarla da alınan baskı örnekleri laboratuvarlarda kontrole tabi tutulmaktadır.

  Basılan kağıt paraların sondan bir önce geldikleri yer ise, çıplak gözle yapılan baskı inceleme servisidir. Baskılı kağıt tabakalarının her yer değişiminde imza karşılığı teslim alınan paralar, kusur görüldüğünde mevcut seriden hemen ayrılmaktadır. Tüm baskı işlemleri ve kontrolleri tamamlanan tabakalar, en son olarak da kesim bölümüne gelmektedir. Bu bölümde kesilen tabakalar işlem sonunda banknot halini almış olmaktadırlar. Kesimden sonra da piyasaya sürülmeden önce, sayılarak 100’lük desteler şeklinde paketlenmektedir.
   
  Tags:
 2. Geveze

  Geveze Member

  Cevap: Kağıt Para Nasıl Basılır?

  Kağıt para basmanın bile bir adabı var yani.
   

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...