1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Karar Vermede 6 Anahtar

'Kişisel Gelişim' forumunda Gelisim tarafından 1 Kasım 2012 tarihinde açılan konu

 1. Gelisim

  Gelisim Member

  1-Karar vermenin gerçek gücünü unutmayın:

  Tüm hayatınızı değiştirmek için her an kullanabileceğiniz bir araçtır o güç. Aslında hayatınızı değiştirmeye, o yeni kararı verdiğinizde başlıyorsunuz.

  Unutmayın ki bir kararın gerçek olup olmadığı yeni eylemlere geçmenizle ölçülebilir. Eğer eylem yoksa aslında karar vermemişsiniz demektir.

  2- Herhangi bir şeyi başarmanın en zor adımı; "adanmak" gerçek bir karar vermektir, bunu unutmayın:

  Kararlarınızı zekice verin ama çabuk verin. istatistiklerin gösterdiğine göre en başarılı insanlar kararlarını çabuk verebilmektedirler. Çünkü değer sistemleri kafalarında nettir ve hayatlarında ne istediklerini bilirler.

  Geçek anlamda bir karar verdiğinizde, o karardan eylem fışkırdığını anlarsınız.

  Karar verdiğin yerde dur, o kararı gerçekleştirmek için bir eylem yapmada oradan ayrılma.

  3- Sık sık kararlar verin:

  Ne kadar çok karar verirseniz karar vermede o kadar başarılı olursunuz. Kaslar çalışa çalışa güçlenir, karar verme kaslarınızda öyle. O gücünüzün bağlarını hemen şu anda çözüp, ertelemekte olduğunuz bazı kararlar verin. Bunun hayatınızda meydana getireceği heyecana ve enerjiye inanmayacaksınız.

  4-Kararlarınızdan ders alın:

  Ne yaparsanız yapın, bazen kötü kararlarda vereceksiniz. Böyle bir durumda dövünmeye başlamak yerine, bir şeyler öğrenin. Bunun iyi yanı neresi? Bundan ne öğrenebilirim ? diye sorun.

  Bu başarısızlık, belki de kılık değiştirmiş bir armağandır, çünkü onu gelecekte daha iyi kararlar verme işinde kullanabilirsiniz.

  5-Kararlarınıza bağlı kalın, ama yaklaşımlarınızda esnek olun:

  İnsanlar bazen hayatlarında ne istediklerine karar verirken, o anda bildikleri yolların en iyisini de birlikte seçerler, bir harita oluştururlar. Ama alternatif yollara açık olmazlar. Yaklaşımınızda katılaşmayın. Bir esneklik sanatı geliştirin.

  6-Karar vermekten zevk alın:

  Bir anda vereceğiniz bir kararın, hayatınızı ebediyen değiştirebileceğini bilin.

  Bu karar kuyrukta önünüzde duran insanla, uçakta yanınızda oturan kişiyle, bir sonra edeceğiniz ya da size gelecek telefonla, yada okuyacağınız kitapla ilgili olabileceği gibi, bazen bir sayfa çevirmekle sel kapaklarını açıverirsiniz. Hep bekleyip durduğunuz şeyler gelip yerine oturuverir.
   
  Tags:

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...