1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

KKB Risk Raporu Nedir?

'Ekonomi-Finans' forumunda Powers tarafından 11 Ocak 2014 tarihinde açılan konu

 1. Powers

  Powers Administrator Site Yetkilisi

  KKB Raporu nedir?

  KKB raporu Kredi Kayıt Kuruluşu tarafından verilen bir rapordur. Geçmiş ödemeleriniz göz önüne alındığında sizin ödeme performansınızı, mevcut kredilerinizi gösteren bir rapordur. Önceleri sadece bankalarla paylaşılan bu rapor günümüzde kişilerle de paylaşılmaktadır. Hatta TC kimlik no ve rapor referans numarası yardımıyla 3. kişiler de sizin raporunuzu görebilmektedir. İlerki tarihlerde fatura ödeme performansının da bu skora katılması düşünülmektedir.

  KKB Raporu nasıldır diye soracak olursanız aşağıdaki gibidir. Bu rapor KKB tarafından ve bazı bankalar tarafından ücret karşılığı verilmektedir. Halkbank Internet şubesi bu raporu ücretsiz olarak vermektedir.

  KKB_001.jpg

  KKB_002.jpg

  KKB_003.jpg

  KKB_004.jpg

  KKB skoru 0 ile 1900 arasında değişen ve size KKB (Kredi kayıt kuruluşu) tarafından verilen bir skordur. Bu skor sizin kredibiliteniz açısından bankalar için önem taşımaktadır. 1200 ve yukarısı olan kişiler pek çok bankadan kredi alabilmektedir. 1700 ve yukarısı ise bazı bankalardan indirimli kredi kullanabilmektedir.

  KKB skorunu düşüren bazı etmenler olabilmektedir. Bunlar aşağıdadır.
  • son aylardaki yeni kredi kullanımları
  • belli olgunluğa ulaşmış iyi KMH sayısının azlığı
  • yakın dönemde açılmış kartlardaki borçlar
  • yeni hesapların son aylarda gecikmiş ödemeleri
  • yakın zamanda kötü kapanmış krediler
  • son ay itibariyle gecikmiş ödemeler
  • az sayıda iyi kapanmış kredi kartlarının olması
  • yüksek kredi kartı borç bakiyesi

  KKB Kredi notunun %30′u bireysel kredi ve kredi kartı ödeme performansınız, %25′i mevcut hesap ve borç durumunuz, %20'si yeni kredi arayışınız, %15'i kredi kullanım yoğunluğu ve %10'u da diğer bileşenlerinden oluşmaktadır.

  Raporu şöyle bir inceleyecek olursak:

  Bildirimde Bulunan Finans Kuruluşu Sayısı (D1): Mevcut kredi, kredi kartı veya kredili hesabınızın bulunduğu kurum(Banka) sayısı
  Toplam Kredili Hesap Sayısı (D2): Yukarıdaki kurumlara bağlı mevcut kredi, kredi kartı veya kredili hesabınızın sayısı
  Toplam Limit (D3) 12,050 TL : Toplam kredi ve kredi kartı limitiniz
  Toplam Bakiye (D4) 2,286 TL : İlerleyen dönemde ödeyeceğiniz toplam borcunuz (Kredi kartı taksiti vs.)
  Son Kredi Kullanım Tarihi (D5) : En son hangi tarihte kredi ürünü kullandınız
  Gecikmedeki Hesap Sayısı (E1) : Ödemeleri aksattığınız toplam hesap sayısı
  Gecikmedeki Bakiye Toplamı (E2) : Aksattığınız toplam borç miktarı
  Mevcut En Uzun Gecikme Süresi (E3) : En uzun ne kadar bir süre borcunuzu ödemediğiniz

  Raporun 3. sayfasını inceleyecek olursak
  A bankasından 1700TL limitli bir kredi kartı olduğu ve bu kredi kartının Mart 2010'da alınıp Temmuz 2012'de kapatıldığı görülmektedir.
  B bankasından 5300TL limitli bir kredi kartı olduğu görülmekte ve bu kredi kartında bekleyen taksit yada borcun olmadığı görülmektedir.
  B bankasından 250TL limitli esnek hesap/artı bakiye gibi isimlerle anılan kredili mevduat hesabınızın olduğu görülmektedir.
  ...
  D bankasından 5500TL limitli bir kredi kartı olduğu ve bu kredi kartının bekleyen taksit tutarının 2001TL olduğu görülmektedir.

  Bu rapor size kısaca sizin bildiğiniz kart bilgilerini ve sizin bilmediğiniz kredi skorunuzu göstermektedir.
   
  Son düzenleme: 6 Temmuz 2015
  Tags:
 2. Powers

  Powers Administrator Site Yetkilisi

  Cevap: KKB Risk Raporu Nedir?

  Birde ek yapmayı uygun görüyorum. Bu skor anlık olarak 500 puan birden oynayabiliyor. Örnğin bu ay yeni bir kredi kartı aldıysanız ve 1 defa işlem gerçekleştirdiyseniz. Veya daha önce (bir kaç ay önce) aldığınız ancak henüz kullanmadığınız kredi kartınızı ilk defa kullandıysanız ilk ekstrenizin kesilmesine yakın yaklaşık 40 gün kadar bir süre kkb skorunuz 350-500 puan kadar düşecektir. Kartı kullanın yada kullanmayın. Yeni açılan kartın ödemesini düzenli yapmanız durumunda 2 ay sonra eski puanınızın da üstünde bir puan alacaksınız. Aynı durum kredi çektikten sonraki 1 ay ile 3 ay arası süre için de geçerlidir.
   

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...