1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Mariana Çukuru

'Su Altı Dünyası' forumunda Hungry Bird tarafından 25 Nisan 2013 tarihinde açılan konu

 1. Hungry Bird

  Hungry Bird Member

  Pasifik okyanusunun en derin noktası Guam adasının güneyinde olan Mariana çukurudur. Derinliği 11.033 metre kadardır. Marina çukuru dünya üzerinde en derin noktadır, çukurun genişliği 70 metre, uzunluğu ise 10.994 kilometredir. Bilim adamları bu çukurun, dalma denilen bir sistemle oluştuğunu söylemektedir. Yer kabuğunu oluşturan plakalar, birbiri ile çarpışarak biri diğerinin altına girer. Buna dalma denilir. Daha yoğun olan plaka, az yoğun olan plakanın üstüne çıkar ve depremler ile çukurlar oluşur. Mariana çukuru, pasifik plakalarının birbirine çarpması ile oluşur. Mariana çukuruna inen ilk insanlar, Donald Walsh ve İsviçreli bilim adamı Jacques Piccard’tır. Batiskaf ismi verilen özel bir araç kullanılmıştır. Bu araç, yüksek basınca dayanımlı, küre biçimli bir tasarımdır. Bunun nedeni dip noktasında ki basıncın yeryüzü basıncından 1000 kat daha fazla olmasıdır. Okyanusta, her 10 metrede, santimetrekareye 1 kilogram basınç artmaktadır. Dalış tam 5 saat sürmüş ve 10.916 metre derinliğe inilmiştir. 2. Kez Mariana çukuruna dalan kişi ise ünlü yönetmen James Cameron’dur. Kendine özel yaptırdığı deniz altı ile, 156 dakikada en dip noktaya inmiş ve 70 dakikada yüzeye çıkmıştır. Chalenger Deep ismi verilen Cameron’un gemisi, okyanus altında yaklaşık 3 saat resim ve numune toplamıştır. Böylece 2 yeni canlı türü ortaya çıkmıştır. Bu sularda bol miktarda bakteri yaşadığı ortaya çıkmıştır. Bu kadar büyük basınç altında yaşayan bakterilerin, üst kısımlarda yaşayanlardan 10 kat fazla olduğu ise bilim adamlarını şaşırtmıştır. Çukur altında sürekli oluşan depremlerin bu bölgede ki yaşamı zenginleştirdiğine inanılmaktadır.

  Dünyada bulunan okyanusların en derin olanı Pasifik okyanusudur. Diğer okyanuslarda, derinlikler 3-5bin metre arasında değişmektedir. Yapılan incelemeler ile bu derinlikte yaşam olduğu anlaşılmıştır. Atlas okyanusu 3.314 metre, Hint okyanusu 3.890 metredir. Hint okyanusunda en derin nokta Java çukurudur. Yaklaşık 7.460 metredir.
   
  Tags:
 2. selcuk

  selcuk Member

  Cevap: Mariana Çukuru

  Bu paylasim icin tesekkurler Hungry Bird
   
 3. Cansu Köse

  Cansu Köse New Member

  Cevap: Mariana Çukuru

  waww nasıl bişeymiş o ya fotoğraf varmı
   
 4. selcuk

  selcuk Member

  Cevap: Mariana Çukuru

  Marina çuku bilnen dünyanın enderin yeri olarak kabul ediliyor.
  mariana-trench1.jpg
  Marina çurunun yüksekliği yer yüzündeki hertürlü dağ yüksekliğinden de yüksek
  3289_80_556874_448201645237916_1278194214_n.jpg
  cukurlar.gif

  history channel yapmış olduğu marina çukuru belgeselini mutlaka izlemelisiniz

   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 6 Temmuz 2015
 5. Geveze

  Geveze Member

  Cevap: Mariana Çukuru

  Ne çukurmuş arkadaş ayağın takılsa içine düşsen nası çıkıcan
   
 6. selcuk

  selcuk Member

  Mariana Çukuru anlatan en guzel gorsel


  [​IMG]
   
 7. Cansu Köse

  Cansu Köse New Member

  Cevap: Mariana Çukuru

  manyak bu adam ya biz 20-30 metrede sersemliyoruz adam 11 kilometre inmiş ama gerçekten görmeyi çok isterdim çünkü 4-5 binden sonra canlılar çok garip şekillere giriyor görmek keyifli olur
   
 8. selcuk

  selcuk Member

  Cevap: Mariana Çukuru

  7.000 - 8.000 metrede balıkları gercekten yerinde görmek isterdim kim bilir ne farlı yaşan gurupları vardır.
   
 9. Ekrem

  Ekrem CEO Site Yetkilisi

  Cevap: Mariana Çukuru

  uçmuşsunuz siz ya ben daha dünyada karada yaşayan canlıların taş çatlasın %10 unu görmüşlüğüm var :))
   
 10. selcuk

  selcuk Member

  Cevap: Mariana Çukuru

  O %90 lık kesimin en ilginç canlılar cok garip yaşam türleri oldugunu bir düşünsene nerde çokluk orda ... (renkler) olurmuş ya :D
   

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...