1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Must Mustn’t Needn’t

'Yabancı Dil' forumunda Powers tarafından 30 Eylül 2012 tarihinde açılan konu

1. Powers

Powers Administrator Site Yetkilisi

You must do something = Onu yapman senin için gerekli
    We haven’t got much time. We must hurry.

You mustn’t do something = Onu yapmamalısın
    You must keep it a seccret. You mustn’t tell anybody else

You needn’t do something = Onu yapman gerekmiyor istersen yapabilirsin
    We have got plenty of time. We needn’t hurry.

Needn’t yerine don’t/doesn’t need to da kullanabiliriz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta needn’t do’dur to kullanılmaz, oysa don’t need to do deriz to kullanırız.
    We don’t need to hurry.

Needn’t have done
    Havada bulut var. Yağmur yağacak gibi ve dışarı çıkarken şemsiye alıyorum. Daha sonra güneş çıkıyor ve yağmur yağmıyor.
    I needn’t have brought the umbrella. = Şemsiyeyi aldım ama almam gerekmiyordu.

Needn’t do ve needn’t have done’ı karşılaştıracak olursak.
    Everything will be OK. You needn’t worry. = gerekli değil
    Everything was OK. You needn’t have worried. = Endişelendim ancak bu gerekli değildi

Didn’t need to ve needn’t have done
    I didn’t need to = it was not necessary for me to
    I didn’t need to get up early, so I didn’t.
    I didn’t need to get up early, but it was a lovely morning, so I did.
    I needn’t have done something = I did it, but now I know that it was not necessary
    I got up very early because I had to get ready to go away. But in fact it didn’t take me long to get ready. So, I needn’t have got up so early. I could have stayed in bed longer.

Tags:
  2. Mevocan

Mevocan Prenses

you must do study

3. Powers

Powers Administrator Site Yetkilisi

Gene olmadı do study doğru bir kullanım olmaz çünkü do ve study ikiside fiildir ve iki fiil yan yana bu şekilde gelmez. "You must study" diyebilirsin. Anlamı da çalışmalısın.

Ek olarak simple present tense de vurgu yapmak için veya yakınma anlamında do/does yardımcı fiilini kullanabilirsin. Bu istisna bir durumdur. Örnek verecek olursak:
    I do do my homework. = ödevlerimi yapıyorum artık o kadar çok ödevlerini yap denmiş ki kızarak ödevlerimi zaten yapıyorum anlamı katmak için do yardımcı fiili de eklenmiştir.

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...