1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Mutluluk Hırsıları

'Kişisel Gelişim' forumunda FanClup tarafından 4 Temmuz 2014 tarihinde açılan konu

 1. FanClup

  FanClup Moderator

  1. Özel anları ve özel insanları ıskalamak

  Küçük şeyler kocaman gülümseler yaratabilir, özellikle de sizin için değerli insanlar varsa işin içinde. İş güç veya sorumluluklar nedeniyle bu anları kaçırmamaya bakın. Zamanınız olmasa da yürüyüşe çıkın, hayata karışın. Zevk aldığınız sohbetleri bir yere yetişme telaşı yüzünden kısa kesmeyin.

  2. İşin zorlamasına izin vermek

  Her gün mü yoğun musunuz? Dürüst olun, bunun imkanı yok. Motive olmak ve enerji depolamak için molalara ihtiyacımız var. Ve nefes almaya… Ev ve işteki sorumluluklar arasında zihninizi boşaltmayı ihmal etmeyin.

  3. Mevcut durumunuzdaki olumsuzlukları vurgulamak

  Hayatın bir ayna gibi olduğunu düşünün. Gülümsediğimizde ve seçtiğimiz kelimeler sayesinde en iyi sonuçları alıyoruz, biliyorsunuz. Ne mi demek istiyoruz? Sorunlarınızı anlatarak büyütmektense sahip olduğunuz iyi şeylerden bahsedin. Şükredin. Başarıya giden yolun da olumsuzluklarla mücadeleden geçtiğini hiç unutmayın.

  4. Çevrenizde hayatını dramatize edenlere kulak vermek

  Sürekli yakınan, surat asan ve yaşamda kendini daima kurban rolünde gören yığınla insan vardır. Bu insanlar sizdeki pozitif enerjiyi emerler.

  5. Sahip olmadıklarınıza üzülmek

  Herşeye sahip olamayız. Üstelik bizim sahip olduklarımıza kavuşamayan milyonlarca insan var bu dünyada. Minnet duyarak kendimizi akışa bırakmalıyız. Tabii çabasızca yaşamaktan söz etmiyoruz burada.

  6. Kendinizi başkalarıyla kıyaslamak

  İşte mutluluğun hırsızlarından biri daha! Daha güzel, daha zengin, daha zayıf, daha, daha, daha… Kendinize odaklanın ve kendiniz olma halini sevin, bununla barışın.

  7. Geçmişe saplanıp kalmak

  Bundan 1 yıl, 1 ay, hatta 1 haft önceki insane değilsiniz. Değiştiniz, değişiyoruz. Büyüyoruz. Öğreniyoruz. Deneyimlerle donanıyoruz. Bu nedenle geçmişle hesaplarımızı da kapatmalıyız.

  8. Hatalarımızla barışamamak

  Kendinize bu kadar yüklenmeyin. Her zaman doğru olanı yapacağız diye bir kural yok. Aksine, hata yapa yapa doğrusuna ulaşabiliyoruz.

  9. Şu meşhur “Elalem ne der?” kaygısını taşımak

  Bunu ailelerimizden öğrendik. Kızmayın. Onlar da kendi anne babalarından öğrendiler. Siz üzerinize düşeni yapın ve çevrenin diyecekleriyle, düşündükleriyle alakanızı kesin. Zaten siz ne yaparsanız yapın ya da yapmayın, insanların sözlerini ve düşüncelerini belirleyemezsiniz.

  10. Kendinizi kandırmak

  Hayattaki gelişim biraz da küçük fırsatlara şans vermekten geçer. Bunu yapabilmek için de kişinin önce kendisine dürüst olmasından başka yol yoktur.

  11. Mutsuzluğun kaynağını kurutmamak

  İşiniz, ilişkiniz, evliliğiniz, arkadaşlıklarınız… Bir türlü kendinizi iyi hissetmemenizin altında sürdürdüğünüz yaşam tarzı ve elbette seçimleriniz yatıyor. Sizi tatmin etmeyen bir ilişki, heyecan duymadığınız bir iş ve dünyanızı aydınlatmayan dostluklar ancak mutsuzluk getirir. Demek ki sorunun kaynağına cesaretle inip çözümlemeniz gerekiyor.

  12. Başkalarının başarı ve mutluluk tanımlarıyla ilgilenmek

  Hepimizin fikirleri ve beklentileri özgündür. Bu nedenle başka başka yollardan yürürürüz. Ve klişeler doğrudur. “Zevkler ve renkler tartışılmaz.” gibi.

  13. Kendini kullandırmak

  Bir defa izin verdiğinizde süreklilik kazanacak şeylerden biri, çevrenizdekiler tarafından kullanılmaktır. Tabii ki verici olacağız. Ama dozu iyi ayarlamak gerekiyor.

  14. Herkesi etkilemeye çalışmak

  Şunu artık bir öğrenelim: Herkes bizi sevemez ve biz de herkesi sevemeyiz! Nasıl yaşarsak yaşalım, hangi kararı alalım ya da almayalım, birileri bundan hoşnut kalmayacak. Kısacası, kendi doğrumuzu yaşamak zorundayız, başkalarınınkini değil.

  15. Korkuya izin vermek.

  Korku bir duygudur, gerçeklik değil. Onu yenmenin yegane yolu da üzerine gitmektir. Ondan kaçmak ise kaçınılmaz olana, yani başarısızlığa giden yola sapmaktır.

  16. Kararsızlığa düşmek

  Bazen hayat sıkıştırır, kıstırır. Hızlı kararlar alma söz konusu olduğunda şüpheler ve tereddütler baş gösterir. Endişe etmeyin, her türlü karar kararsızlıktan iyidir.

  17. Hayal yıkıcılara izin vermek

  Negatif insanların size hayallerinizden, yapmak istediklerinizden alıkoymalarına müsaade etmeyin.

  18. En doğru zamanı beklemek

  Her zaman kusursuz anı beklemeyin. Hayatın kısa olduğunu aklınızın bir köşesinde tutun ve sadece suya atlayın.

  19. Kolay vazgeçmek

  Aslında biz kadınlar direnmeyi iyi biliyoruz. Hayli inatçıyız da. Ama bazen bıçak kemiğe dayanıyor ve huzur için emek verdiğimiz pek çok konuda pes etme noktasına gelebiliyoruz. Oysa mutluluk, sabır bahçesinde yetişen nadide bir gül gibidir.

  20. Zihni tıka basa doldurmak

  Gündelik hayatın yüküyle dolup taşıyor zihinlerimiz. Halbuki zihin açıklığını sağlamak lazım öncelikle. Aksi taktirde sağlıklı düşünmek ve karar almak olası değil.

  21. Başkalarının hatalarını ve kusurlarını fazla görmek

  Anlayış. Herkes insan, benimgibi ve senin gibi günahıyla vebaliyle yaşar gider. İyi insanlar da kötü seçimler yapabilir. Ve bu onları kötü insan yapmaz.

  22. Affetmemek

  Zayıf insanlar unutmaz, kin tutar ve sonuçta mutlu olamazlar. İnsanları olduğu gobi kabullenmekle başlar mutluluğa ulaşmanın temel adımı. Ve kabul, kolay değildir. Bizi en çok üzenleri, kıranları bile affederek hemen şimdi başlayabiliriz!

  23. Nefret duygusuna izin vermek

  Kabalıklar karşısında başka çare var mı? Tabii ki var. Kabalık ve kötülük gibi tavırlar ve davranışlar sergileyene aittir. Ona aynı şekilde karşılık vermek bizi de ona benzetir sadece. Nezaketi günlük bir alışkanlık haline getirelim. Bir şeyler değişmeye başlayacak, göreceksiniz.

  24. Pişmanlıkları barındırmak

  Seni tanımlayan bir zamanlar yapmış oldukların ve bugün yaptıkların olamaz. Geçmişi bırak #benimgibi bir kenara. Geri dönüşü yok çünkü. Bugünü yaşa. Ama ille bir yere bakacaksan, geçmişe değil geleceğe bak.

  25. Stresle yaşamayı seçmek

  Bazı insular stressing ve gerilimin verim getirdiğine inanır. Bu needle böyle yaşamayı benimserler. Biraz materyalist bir yaklaşımdır bu ve sonuçta sizi saf mutluluktan uzaklaştırır. Tavsiye etmiyoruz. Sakin ve huzurlu bir yolu seçin deriz…
   
  Tags:

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...